ME w łucznictwie: Polacy bez medali

Złote medale łuczniczych mistrzostw Europy w Legnicy zdobyli w konkurencji łuku klasycznego Turczynka Yasemin Anagoz i Holender Steve Wijler. W łuku bloczkowym najlepsi byli Hiszpanka Andrea Marcos i Rosjanin Anton Bułajew.

Ozdobą finałów był pojedynek Wijlera z Danem Olaru (Mołdawia), a bohaterką dnia została 19-letnia Turczynka Yasemin Anagoz, która jako jedyna zdobyła dwa złote medale. Na podium stanął też drugi w turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Europejskich w stolicy Białorusi Mińsku w 2019 roku podopieczny trenera Adama Pazdyki w Stowarzyszeniu Łuczniczym Marymont Warszawa Kacper Sierakowski.

Pierwsze miejsce w tabeli medalowej 25. ME przypadło Turcji, której reprezentanci zdobyli trzy złote oraz po jednym srebrnym i brązowym medalu. Na drugim miejscu sklasyfikowana została Rosja 2-0-1, a na trzecim Włochy 1-4-1. Na podium stanęli łucznicy z 12 spośród 43 krajów uczestniczących w zawodach.

Polacy, podobnie jak to miało miejsce w poprzednim czempionacie w angielskim Nottingham, nie byli w stanie poprawić dotychczasowego dorobku medalowego. Począwszy od 1968 roku biało-czerwoni wywalczyli 21 krążków, cztery złote, siedem srebrnych i dziesięć brązowych.

Strzały mknące między malowniczymi kamieniczkami, łucznicy napinający cięciwę u podnóża katedry – w takiej scenerii na legnickim rynku rozegrano decydujące pojedynki mistrzostw Europy na otwartym stadionie zorganizowane po raz pierwszy w Polsce. W Legnicy wyłoniono medalistów w dziesięciu kategoriach. Przez cały tydzień sympatycy łucznictwa mogli podziwiać w akcji medalistów olimpijskich i mistrzów świata. W sobotę strzelali najlepsi z najlepszych.

To był iście turecki dzień. Reprezentanci Turcji zdobyli aż pięć medali, w tym trzy złote. "To był perfekcyjny dzień, zdobyłam dwa złote medale. Czy to najszczęśliwszy dzień w moim życiu? Obok tego, w którym wywalczyłam kwalifikację olimpijską, na pewno tak. Miałam wtedy 17 lat, dla takiego dzieciaka wyjazd na igrzyska to wielka sprawa. Więc to jeden z moich najpiękniejszych dni" – mówiła uszczęśliwiona Anagoz, jedna z najbardziej urodziwych zawodniczek świata.

Dwukrotnie świętowali też Rosjanie – najpierw mistrzostwo Antona Bułajewa w łuku bloczkowym, następnie męskiej drużyny w klasycznym. "Sborna" pokonała w finale faworyzowanych Włochów 5:4.

Rywalizacja zespołowa w “klasyku” w ogóle układała się bardzo niepomyślnie dla drużyny "Azzurri", bo porażki z Turczynkami doznały również Włoszki. Vanessa Landi i Mauro Nespoli powetowali sobie jednak wcześniejsze niepowodzenia w mikście. Nie dali najmniejszych szans Francuzom, a finał pokazał, jak zmienny bywa sport. W konfrontacji drużynowej Landi strzelała bardzo słabo, w mieszanej jej strzały trafiały już blisko środka.

"Nie wiem, dlaczego tak się stało. Dokonałam pewnych korekt i teraz wszystko poszło już świetnie. Czuję wielką radość. To mój pierwszy seniorski medal" – powiedziała 20-letnia Włoszka.

Mistrz Europy w łuku klasycznym Steve Wijler na zakończenie mistrzostw stworzył razem z rywalem, Mołdawianinem Danem Olaru wyśmienity spektakl. Olaru objął prowadzenie 2:0, potem lepiej strzelał Holender i przed ostatnią rozgrywką wygrywał 5:3. Odpowiedź Olaru - trzy strzały w sam środek tarczy - i dogrywka. W niej decydował jeden strzał. Ten złoty oddał Wijler.

Na polski akcent też znalazło się miejsce. Między sesją przedpołudniową i popołudniową wyróżnieni zostali najlepsi zawodnicy z turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Europejskich Mińsk 2019. Jednym z dekorowanych zawodników był Kacper Sierakowski, który zajął drugie miejsce w kwalifikacjach w łuku klasycznym.

Z okazji mistrzostw w Legnicy odbył się kongres World Archery Europe, na którym delegaci postanowili, że europejską federacją już po raz czwarty z rzędu będzie kierował Włoch Mario Scarzella.