Pierwsza porażka polskich siatkarek na ME

Polskie siatkarki przegrały 0:3 z reprezentacją Włoch w swym drugim spotkaniu na rozgrywanych w Albanii mistrzostwach Europy juniorek U–19. Najwięcej emocji przyniosła druga odsłona meczu, w której siatkarki Italii wygrały 29:27.

Zmagania w albańskim mieście Durres rozpoczęły biało-czerwone od pewnego zwycięstwa 3:0 w starciu z reprezentacją Bułgarii. Swój pierwszy mecz wygrała również reprezentacja Włoch, która pokonała 3:1 Białoruś.

Premierowa odsłona padła łupem Włoszek. Polki na początku miały minimalną przewagę (7:8), jednak w środkowej części skuteczniejsze w ofensywie siatkarki Italii przejęły inicjatywę (16:13). Później jeszcze powiększyły przewagę (21:15), pewnie wygrywając tę partię 25:21.

Set numer dwa miał niezwykle emocjonujący przebieg. Polki długo przeważały (7:8, 13:16), później Włoszki odrobiły straty i pierwsze miały piłkę setową (24:22). Polki zdołały doprowadzić do rywalizacji na przewagi, która była bardzo zacięta. Zarówno podopieczne trenera Waldemara Kawki (24:25), jak i siatkarki Italii (26:25) miały piłki na skończenie seta. Ostatecznie to Włoszki wygrały tę wojnę nerwów 29:27.

Porażka w takich okolicznościach nie wpłynęła najlepiej na postawę biało-czerwonych w trzeciej partii. Włoszki nadawały ton wydarzeniom na boisku i wyraźnie przeważały na przestrzeni seta. W pewnym momencie różnica wynosiła już dziesięć oczek (20:10), a ten jednostronny set zakończył się wynikiem 25:12.

Najlepiej punktowały: Alessia Populini (18), Loveth Oghosasere Omoruyi (17), Valeria Battista (13) – Włochy; Magdalena Stysiak (14), Oliwia Bałuk (11) – Polska.

W innych niedzielnych meczach "polskiej" grupy I Holandia wygrała z Bułgarią 3:1 (25:16, 25:22, 22:25, 25:23), a Albania uległa Białorusi 0:3 (15:25, 21:25, 13:25). Dwa czołowe zespoły z tej grupy awansują do półfinału, dwie kolejne drużyny powalczą o miejsca 5–8.