Białoruś pokonana! Polskie siatkarki o krok od półfinału ME

Polskie siatkarki wygrały 3:0 z Białorusią w spotkaniu czwartej kolejki fazy grupowej mistrzostw Europy juniorek U–19. Podopieczne trenera Waldemara Kawki w czwartek zagrają z Holandią, a stawką tego meczu będzie awans do półfinału ME.

We wcześniejszych meczach Polki walczyły ze zmiennym szczęściem. Na inaugurację pewnie pokonały 3:0 Bułgarię. W drugim meczu uległy reprezentacji Włoch 0:3, ale w trzecim gładko uporały się z gospodyniami turnieju siatkarkami Albanii, wygrywając 3:0.

Białorusinki również nie sprostały Włoszkom, z którymi przegrały w pierwszej kolejce 1:3. W drugim meczu pewnie ograły 3:0 Albanię, a w trzecim pokonały 3:0 Holenderki. W tej sytuacji obie ekipy przystępowały do meczu z podobnym bilansem – dwóch zwycięstw i sześciu zdobytych punktów.

Premierowa odsłona miała początkowo wyrównany przebieg. Na pierwszą przerwę z punktem zaliczki schodziły Białorusinki (7:8), jednak po niej wyraźną przewagę uzyskały podopieczne trenera Waldemara Kawki (13:10, 16:12). W końcówce siatkarki z Białorusi nawiązały jeszcze walkę, zmniejszyły dystans (23:21), ale kluczowe punkty padły łupem Polek (25:23). Polki dobrze prezentowały się w tej partii w ataku. Magdalena Stysiak (skończyła 6/9 piłek, 67% skuteczności), Oliwia Bałuk (5 na 9, 56%) znakomicie prezentowały się w tej partii w ataku, co przesądziło o zwycięstwie, mimo przewagi rywalek w polu zagrywki (0–4).

Set numer dwa miał bardzo jednostronny przebieg. Polki szybciej uzyskały przewagę (8:6), powiększyły ją w środkowej części seta (16:12), a po drugiej przerwie technicznej pozwoliły urwać rywalkom zaledwie trzy oczka. Wygrały pewnie 25:15, mając wyraźną przewagę w ataku, a także w bloku (3–0) i polu zagrywki (2–0).

Podrażnione takim obrotem sprawy Białorusinki lepiej rozpoczęły kolejną część meczu (4:8). Biało-czerwone szybko odrobiły straty (9:9), a po chwili uzyskały przewagę i przejęły inicjatywę na parkiecie (16:12). W końcówce biało-czerwone już nie dały sobie wydrzeć zwycięstwa. Wygrały tę partię 25:19 i zamknęły ten mecz w trzech setach.

Najlepiej punktowały: Magdalena Stysiak (19), Zuzanna Górecka (13), Oliwia Bałuk (11) – Polska; Alina Jegorowa (10) – Białoruś. Polki dominowały w ataku (43–25, 47% skuteczności, przy 26% u rywalek) oraz w bloku (10–0); siatkarki Białorusi więcej punktów zdobyły zagrywką (7–3).

Zwycięstwo nad reprezentacją Białorusi znacznie przybliżyło Polki do awansu do półfinału. Zadecyduje o tym ostatnie spotkanie tej fazy turnieju, w którym przeciwniczkami biało-czerwonych będzie reprezentacja Holandii (czwartek 6 września, godzina 20.00). Przypomnijmy, że awans wywalczą dwie najlepsze drużyny w grupie. W pozostałych środowych spotkaniach grupy I Albania zagra z Bułgarią, a Holandia z Włochami