Holandia pokonana, czas na Rosję! Polskie siatkarki zagrają o medale ME

Polskie siatkarki wygrały 3:0 z Holandią w spotkaniu kończącym fazę grupową mistrzostw Europy juniorek U–19. Biało-czerwone już przed meczem miały zapewniony awans do półfinału, w którym zmierzą się w sobotę z Rosją.

Podopieczne trenera Waldemara Kawki rywalizację na turnieju w Albanii rozpoczęły od zwycięstwa 3:0 w starciu z Bułgarią. W drugim spotkaniu przegrały 0:3 z reprezentacją Włoch, ale w trzecim bez kłopotów uporały się z gospodyniami turnieju – siatkarkami Albanii, wygrywając 3:0. Zwycięstwo w trzech partiach nad reprezentacją Białorusi znacznie przybliżyło Polki do miejsca w czołowej czwórce turnieju.

Jak się okazało, jeszcze przed kończącym rywalizację w grupie meczem z Holenderkami Polki miały zapewniony awans. Przesądził o tym wynik pierwszego czwartkowego spotkania grupy I, w którym Bułgaria uległa Białorusi 1:3 (20:25, 16:25, 25:22, 15:25).

Siatkarki Holandii, które efektownie rozpoczęły turniej, pokonując 3:0 Albanię i 3:1 Bułgarię, w dwóch kolejnych meczach poniosły porażki – po 0:3 z Białorusią i Włochami. W tej sytuacji, nawet w przypadku zwycięstwa za trzy punkty, nie mogły wyprzedzić Polek w tabeli.

Ta sytuacja wpłynęła pozytywnie na ekipę biało-czerwonych i negatywnie na morale Holenderek. W premierowej odsłonie Polki szybko wypracowały sobie przewagę (8:5), którą powiększyły w środkowej części seta (16:11), prezentując wysoką skuteczność w ataku. W końcówce rywalki zdołały ugrać ledwie trzy punkty, a cztery ostatnie piłki padły łupem polskich siatkarek (25:14).

Drugi set również nie miał wielkiej historii. Polki przeważały od początku (8:4, 16:8), w końcówce seta różnica wynosiła już dziesięć oczek (20:10), a druga część meczu zakończyła się ostatecznie rezultatem 25:12. Trzecia partia nie zmieniła obrazu tej konfrontacji. Polki znów szybko przejęły inicjatywę na parkiecie, pewnie wygrały 25:18 i zamknęły tę konfrontację w trzech bardzo krótkich setach. Cały mecz trwał ledwie 65 minut...

W polskiej drużynie najlepiej punktowały: Magdalena Stysiak (11) i Zuzanna Górecka (11); u rywalek – Vera Mulder (8).

Polki zajęły więc drugie miejsce w grupie I, a pierwsze wywalczyły zawodniczki reprezentacji Włoch, które w ostatniej kolejce ograły Albanię 3:0 (25:13, 25:14, 25:19).

W sobotę 8 września siatkarki trenera Kawki zmierzą się w półfinale z Rosją, która triumfowała w grupie II. W drugim spotkaniu półfinałowym Włoszki zagrają z Turczynkami. W niedzielę zostaną rozegrane mecz o III miejsce oraz finał.

Polskie siatkarki do czołowej czwórki ME U–19 awansowały po raz pierwszy od szesnastu lat! Wówczas – w 2002 roku w Zagrzebiu – triumfowały w tej imprezie. Podopieczne trenerów Andrzeja Pecia i Mariusza Pieczonki pokonały w meczu o złoto reprezentację Ukrainy 3:0. W tamtej złotej drużynie grały m.in. Anna Podolec, Joanna Kaczor, Milena Sadurek, Izabela Żebrowska, Anna Barańska i libero Agata Sawicka. Polki mają też na koncie pięć brązowych krążków tej imprezy (1969, 1971, 1973, 1996, 2000). Czy w Albanii powiększą swój dorobek?