Dramat polskich siatkarek! Finał ME był o krok

Polskie siatkarki przegrały z Rosją 2:3 w rozegranym w Tiranie półfinale mistrzostw Europy juniorek U–19. Podopieczne trenera Waldemara Kawki prowadziły w tie-breaku 13:10, następnie 14:12, jednak rywalki zdołały wygrać walkę na przewagi. W niedzielnym meczu o brąz Polki zagrają z Turcją.

Zawodniczki trenera Kawki na inaugurację ME U–19 w Albanii ograły 3:0 reprezentację Bułgarii. W drugim meczu uległy 0:3 Włoszkom, ale w trzecim rozgromiły 3:0 gospodynie turnieju – siatkarki Albanii. Kolejny mecz, to kolejne zwycięstwo 3:0, a w pokonanym polu została reprezentacja Białorusi. Jak się okazało, to zwycięstwo znacznie przybliżyło polskie juniorki do miejsca w czołowej czwórce turnieju.

Awans stał się faktem, gdy Białorusinki ograły w ostatniej kolejce ekipę Bułgarii. Polki do kończącego fazę grupową starcia z Holenderkami przystępowały więc pewne miejsca w półfinale. I to spotkanie wygrały bardzo pewnie – 3:0. Po tym meczu przeniosły się z miasta Durres do stolicy Albanii, decydujące mecze turnieju rozgrywane są w Olimpik Park w Tiranie.

Rywalem biało-czerwonych w półfinale była Rosja. Siatkarki tej reprezentacji zdominowały rywalizację w grupie II. Wygrały wszystkie mecze – 3:0 z Serbią, 3:1 z Francją, 3:1 z Turcją, 3:0 ze Słowacją, 3:0 z Niemcami – i z kompletem punktów zajęły pierwsze miejsce w tabeli.

Wydawało się, że są faworytkami starcia z Polską, tymczasem w premierowej odsłonie to biało-czerwone nadawały ton wydarzeniom na parkiecie. W środkowej części seta odskoczyły rywalkom (12:7, 16:9). Polki były w tej odsłonie skuteczniejsze od rywalek w ataku, Magdalena Stysiak skończyła pięć z sześciu piłek (83%). W końcówce miały już bezpieczną przewagę (22:14) i pewnie wygrały 25:19.

Na początku drugiej partii Polki nadal miały przewagę (8:5). W środkowej części inicjatywę przejęły jednak Rosjanki, które odrobiły straty, uzyskały prowadzenie (11:12), a na drugiej przerwie odskoczyły na trzy oczka (16:13). Biało-czerwone nie zdołały utrzymać skuteczności z premierowej odsłony, popełniły też więcej błędów własnych od przeciwniczek i przegrały tę część meczu 19:25.

W trzecim secie gra obu ekip falowała. Znakomicie rozpoczęły tę partię Rosjanki, które na pierwszej przerwie miały pięć oczek zaliczki (3:8), po niej inicjatywę przejęły Polki, które na drugą przerwę schodziły przy przewadze 16:12. Rosjanki opanowały sytuację, uzyskały przewagę (18:19) i rozstrzygnęły tę partię na swoją korzyść (22:25).

Porażka nie zniechęciła Polek, które w czwartym secie od początku zabrały się do pracy (8:4). W środkowej części seta utrzymały przewagę (16:12), a w końcówce również nie pozwoliły rywalkom na wiele, mając w całym secie wyraźną przewagę w bloku (4–0). Zwycięstwo 25:19 oznaczało, że finalistę ME U–19 wyłoni tie-break. Kapitalnie rozpoczęły go Polki (5:1), rywalki jednak nie rezygnowały, zmniejszyły straty, a przy zmianie stron obie ekipy dzieliły trzy oczka (8:5). W końcówce Rosjanki zdołały złapać punktowy kontakt (13:12), doprowadziły do rywalizacji na przewagi i wygrały tę wojnę nerwów (15:17). W końcówce kontuzji kolana doznała jedna z reprezentantek Polski Aleksandra Gryka...

W polskiej ekipie najwięcej punktów wywalczyła Magdalena Stysiak (34!), obok niej najlepiej punktowały: Zuzanna Górecka (21), Oliwia Bałuk (18) oraz Aleksandra Gryka (10); u rywalek – Waleria Szewczuk (20), Tatiana Kadochkina (18), Julia Brovkina (12), Aleksandra Borisova (11). Oto szczegółowe statystyki z tego meczu:

W pierwszym półfinale Włochy wygrały z Turcją 3:1 (25:15, 10:25, 25:22, 25:22), tak więc biało-czerwone w spotkaniu o brązowy medal zagrają z Turczynkami. W meczach o lokaty 5–8 Niemki pokonały Białoruś 3:1 (25:18, 25:19, 16:25, 25:20), a Holandia uległa Serbii 1:3 (19:25, 18:25, 26:24, 14:25).