MŚ w siatkówce 2018: Włosi pewnie ograli Japonię

W rozegranym na Foro Italico w Rzymie meczu otwarcia mistrzostw świata siatkarzy Włochy z wygrały z Japonią 3:0. Mimo ambitnej postawy siatkarzy z Kraju Kwitnącej Wiśni, współgospodarze turnieju bez większych kłopotów zamknęli to spotkanie w trzech setach.

Siatkarze Italii byli zdecydowanymi faworytami starcia z reprezentacją Japonii. W premierowej odsłonie współgospodarze siatkarskiego mundialu szybko zaczęli budować przewagę (8:6), ale po pierwszej przerwie technicznej siatkarze z Kraju Kwitnącej Wiśni odrobili straty (11:11). Jeszcze przy stanie 17:16 mieli punktowy kontakt z gospodarzami, ale w polu zagrywki pojawił się Osmany Juantorena i Włosi znów odskoczyli (20:17). W końcówce nie dali sobie wydrzeć zwycięstwa. Iwan Zajcew asem serwisowym wywalczył piłkę setową (24:18) i choć Japończycy jeszcze się bronili, Juantorena zakończył seta skutecznym atakiem (25:20).

W drugim secie obraz gry nie uległ zmianie. Gra znów toczyła się przy kilkupunktowej przewadze siatkarzy Italii (8:6, 16:13) rywalom trudno odmówić ambicji, jednak siatkarską jakość mieli po swojej stronie podopieczni Gianlorenzo Blenginiego. W końcówce mając kilkupunktową przewagę, kontrolowali sytuację. Juantorena wywalczył piłkę setową (24:20), a w ostatniej akcji tej odsłony siatkarze Japonii pogubili się po kiwce Simone Giannelliego (25:21).

W trzeciej partii siatkarze Italii nie dali już sobie odebrać zwycięstwa, choć na pierwszej przerwie tracili do rywali dwa punkty (6:8). Gospodarze szybko wyrównali i gra toczyła się przy ich minimalnej przewadze (16:14, 20:19). Osmany Juantorena skutecznym atakiem ustalił wynik seta na 25:23 i zakończył mecz.

Pierwsze spotkanie turnieju rozegrano na Foro Italico w Rzymie, ale kolejne spotkania grupy A zostaną rozegrane we Florencji – w hali Nelson Mandela Forum.  W grupie A oprócz Włochów i Japończyków grają jeszcze Argentyna, Belgia, Słowenia oraz Dominikana. Mistrzostwa świata siatkarzy 2018 są rozgrywane w Bułgarii i we Włoszech w dniach 9–30 września. Biorą w nich udział 24 reprezentacje, tytułu mistrzowskiego broni reprezentacja Polski.

Włochy – Japonia 3:0 (25:20, 25:21, 25:23)