MŚ w strzelectwie: Brązowy medal juniorów w pistolecie szybkostrzelnym

Reprezentacja Polski juniorów zdobyła w południowokoreańskim Changwon brązowy medal mistrzostw świata w konkurencji pistoletu szybkostrzelnego na 25 metrów. Triumfowali Chińczycy, przed ekipą Korei Południowej. To piąty krążek biało-czerwonych w imprezie.

Chińczycy zgromadzili 1747 pkt, ustanawiając rekord świata w tej kategorii wiekowej. Koreańczycy uzyskali 1719, a Polacy 1706 pkt. Tyle samo mieli sklasyfikowani na czwartym miejscu Czesi, jednak uzyskali gorszy bilans od biało-czerwonych w liczbie "iksów" (40 wobec 47 Polaków).

W drużynie strzelali: Patryk Sakowski (Gwardia Zielona Góra), Tomasz Piwowarski (OSiR Koluszki) i Kacper Jurasz (Kaliber Białystok).

Złoty medal przypadł Chińczykowi Haoijie Zhu. Sakowski był ósmy, Piwowarski - 18., a Jurasz - 19. Startowało 31 juniorów.

Ósma lokata wynikiem 1724 pkt przypadła reprezentacji Polski w tej samej konkurencji, ale wśród seniorów. Triumfowali Chińczycy z rekordem świata - 1756, wyprzedzając Niemców - 1751 oraz Koreańczyków - 1745.

W finale indywidualnym bratobójczy pojedynek stoczyli Chińczycy - Junmin Lin zwyciężył 32:31 Jiana Zhanga, a w meczu o brąz Francuz Jean Quiquampoix pokonał Rosjanina Aleksieja Klimowa 24:20.

Oskar Miliwek (Zawisza Bydgoszcz) był w gronie 71 startujących 30., Damian Klimek (Flota Gdynia) zajął 31. lokatę, a jego kolega klubowy Piotr Daniluk - 34.

Wcześniej z Polaków po złoto w olimpijskiej konkurencji karabinu trzy postawy na 50 m sięgnął Tomasz Bartnik (Legia Warszawa), a Łukasz Czapla (Wawel Kraków) był drugi w strzelaniu do ruchomej tarczy na 50 m. Także srebro przypadło Danielowi Romańczykowi (Agat Złotoryja) w karabinie na 300 m z postawy leżąc, natomiast brąz juniorce Aleksandrze Szutko (UKS Kaliber Białystok) w karabinie na 50 m.

Polska z pięcioma medalami plasuje się na 14. miejscu w tej klasyfikacji. Po 73 konkurencjach prowadzą Chiny 14-12-6, przed Koreą Płd. 10-10-8 i Rosją 8-8-12. Na podium stanęli dotychczas strzelcy z 33 krajów.