El. ME U-21: Polska pokonała Finlandię. Wieteska bohaterem!

Polska pokonała na wyjeździe Finlandię 3:1 w meczu eliminacji mistrzostw Europy U-21. Bohaterem spotkania został obrońca Mateusz Wieteska, który strzelił dwa gole. Gospodarze mają czego żałować, bo dwa razy trafili w słupek.

Kilka dni temu podopieczni Czesława Michniewicza zaledwie zremisowali przed własną publicznością z Wyspami Owczymi 1:1. W konsekwencji stracili pierwsze miejsce w grupie, nowym liderem została Dania. - Taki mecz można jednym słowem podsumować… To nasza kompromitacja. Remis z Wyspami Owczymi bardzo skomplikował naszą sytuację w grupie - powiedział szkoleniowiec.

Mecz z Finlandią był więc okazją do rehabilitacji. Michniewicz dokonał kilku zmian w składzie. Szansę od pierwszej minuty dostali Paweł Stolarski, Kamil Jóźwiak, Jakub Łabojko i Sebastian Szymański, na ławce rezerwowych usiadł między innymi Bartosz Kapustka.

W pierwszej połowie groźniejsze sytuacje stworzyli jednak Finowie. W 24. minucie sam na sam z Kamilem Grabarą znalazł się Saku Ylatupa, jednak posłał piłkę minimalnie nad poprzeczką. W 38. minucie Mikael Soisalo trafił w słupek, po chwili dobijał Ylatupa, ale przestrzelił. Tuż przed przerwą swoją szansę miał Dawid Kownacki, jednak z ostrego kąta uderzył niecelnie.

Worek z bramkami rozwiązał się po przerwie. W 66. minucie wynik otworzył Mateusz Wieteska, który po dośrodkowaniu Kapustki, uprzedził jednego z obrońców i głową skierował piłkę do siatki. Radość Biało-Czerwonych trwała krótko... Sto dwadzieścia sekund później wyrównał Lassi Lappalainen. Na szczęście, podopieczni Michniewicza wzięli się w garść. W roli głównej wystąpił... Wieteska. W 74. minucie po rzucie rożnym znów wyręczył napastników, trafiając z kilku metrów. Niewiele brakowało, by gospodarze strzelili na 2:2. W 82. minucie Ylatupa trafił w słupek. W końcówce sędzia podyktował jeszcze rzut karny dla podopiecznych Michniewicza. Do piłki podszedł Kownacki i ustalił wynik na 3:1.

Reprezentacja Polski wciąż jest wiceliderem grupy 3. eliminacji mistrzostw Europy. Prowadzi Dania, która wygrała z Litwą 2:0 i ma 19 punktów, o jeden więcej od Biało-Czerwonych.

Finlandia - Polska 1:3 (0:0)

Bramki: Lappalainen 67 - Wieteska 66, 74, Kownacki 88 (k)

Finlandia: Hugo Keto - Anselmi Nurmela (80. Aapo Halme), Leo Vaisanen, Richard Jensen, Niko Hamalainen - Mikael Soisalo, Kaan Kairinen (79. Eetu Vertainen), Sebastian Dahlstroem, Saku Ylatupa, Ilmari Niskanen (46. Lassi Lappalainen) - Benjamin Källman

Polska: Kamil Grabara - Paweł Stolarski, Mateusz Wieteska, Paweł Bochniewicz, Kamil Pestka - Kamil Jóźwiak, Jakub Piotrowski, Jakub Łabojko, Filip Jagiełło (60. Bartosz Kapustka), Sebastian Szymański (58. Konrad Michalak) - Dawid Kownacki (90. Paweł Tomczyk)

Żółte kartki: Nurmela, Ylätupa, Keto - Łabojko, Bochniewicz