MŚ w strzelectwie: Czapla srebrnym medalistą w ruchomej tarczy na 10 m

Łukasz Czapla (Wawel Kraków) zdobył w południowokoreańskim Changwon srebrny medal strzeleckich mistrzostw świata w ruchomej tarczy na 10 m w przebiegach mieszanych. To szósty krążek biało-czerwonych, czwarty seniorów. Zwyciężył Fin Tomi-Pekka Heikkila.

To drugi srebrny medal krakowianina w mistrzostwach. Poprzednio był także drugi na dystansie 50 m (przebiegi mieszane), a w konkurencji na 10 m w przebiegach normalnych zajął czwartą lokatę.

Bezsprzecznie zawodnikiem numer jeden we wtorkowej rywalizacji był Heikkila. Uzyskał 388 pkt, mając w obu przebiegach po 194 pkt. Za jego plecami toczyła się walka o pozostałe medale. Wynik o dwa punkty (192+194) gorszy dał Czapli tytuł wicemistrza.

Trzech zawodników uzyskało po 395 pkt i losy brązowego medalu rozstrzygnęły się w barażu. Wygrał go wynikiem 20 pkt Rosjanin Michaił Awramienko wyprzedzając Kwang Il Kwona (Korea Płn.) - 19 oraz Vuonga Ngo Huu (Wietmam) - 18.

Wcześniej z Polaków po złoto w olimpijskiej konkurencji karabinu trzy postawy na 50 m sięgnął Tomasz Bartnik (Legia Warszawa), a Łukasz Czapla (Wawel Kraków) był drugi w strzelaniu do ruchomej tarczy na 50 m. Także srebro przypadło Danielowi Romańczykowi (Agat Złotoryja) w karabinie na 300 m z postawy leżąc, natomiast brąz juniorce Aleksandrze Szutko (UKS Kaliber Białystok) w karabinie na 50 m i drużynie juniorów w składzie: Patryk Sakowski (Gwardia Zielona Góra), Tomasz Piwowarski (OSiR Koluszki) i Kacper Jurasz (Kaliber Białystok) w pistolecie szybkostrzelnym na 25 m.

Polska z sześcioma krążkami (1-3-2) plasuje się na 14. miejscu w klasyfikacji medalowej. Prowadzą Chiny 18-13-6, przed Koreą Płd. 10-10-8 i Rosją 9-9-17. Na podium stanęli dotychczas strzelcy z 35 krajów.