Komentatorzy przypominają, że “sprawca” wysokiego zwycięstwa z Chorwacją na stadionie w Elche w meczu grupy 4. pierwszej dywizji, który w lipcu objął funkcję selekcjonera reprezentacji, miał mało czasu, aby odbudować zespół po mundialu.

“Luis Enrique przywrócił nam reprezentację. Po zwycięstwie z Anglią 2:1 nasi piłkarze pokonali aktualnych wicemistrzów świata. W dodatku bardzo wysoko, aż 6:0” - odnotowali dziennikarze telewizji TVE24.

Dziennik “El Espanol” wskazuje, że Enrique postanowił uporządkować sprawy w reprezentacyjnej szatni i nie koncentrować się na animozjach między największymi hiszpańskimi klubami. Gazeta przypomina, że w reprezentacji byłego trenera FC Barcelony przeważają gracze Realu Madryt, a nie jego dawnej ekipy.

“El Espanol” w hiszpańskiej reprezentacji wyróżnia szczególnie pomocnika Atletico Madryt Saula Nigueza.

“Po nieudanym dla naszej reprezentacji mundialu w Rosji Saul stał się referencją hiszpańskiej drużyny narodowej. Jego dobra postawa w meczach z Anglią i Chorwacją była kluczowa dla zwycięstwa w obu meczach” - ocenił dziennik “El Espanol”.

Z kolei sportowy dziennik “Marca” wskazał, że dzięki wygraniu obu pierwszych meczów w Lidze Narodów Hiszpanii wystarczy tylko zremisować dwa kolejne spotkania, aby znaleźć się w w finałowej czwórce tych rozgrywek.

“Nasza reprezentacja zdobyła wszystkie możliwe punkty do zdobycia i ma już ich sześć. Po swoich wspaniałych występach w Londynie i Elche możemy być już niemal pewni wejścia do finału Ligi Narodów, który zostanie rozegrany między 5 a 9 czerwca 2019 r.” - napisała “Marca”.

Także “Marca” uznaje 48-letniego Enrique za twórcę sukcesów Hiszpanii w Lidze Narodów. Wskazuje, że w ostatnich miesiącach na reprezentacji zaciążyły szybkie, a zarazem niespodziewane zmiany na stanowisku trenera.

Enrique zastąpił w lipcu na stanowisku selekcjonera Fernando Hierro, który objął zespół na czas mistrzostw świata. Ekipa mistrzów świata z 2010 r. przebywała już w Rosji, kiedy niespodziewanie władze Realu Madryt ujawniły, że selekcjoner Julen Lopetegui obejmie stery “Królewskich”. Kilkanaście godzin później władze federacji zwolniły Lopeteguiego, oskarżając go o nielojalność.

Po odpadnięciu Hiszpanii w 1/8 finału mundialu w Rosji w meczu z gospodarzami turnieju w gronie kandydatów do objęcia posady selekcjonera pojawiło się kilka nazwisk krajowych szkoleniowców, m.in. Quique Sanchez Flores, Michel oraz Victor Sanchez del Amo. Ostatecznie wygrał Enrique, który podpisał kontrakt z piłkarską federacją do 2020 r.

Enrique zaczynał jako trener w rezerwach Barcelony. Pracował następnie z zespołami Celty Vigo, AS Romy i pierwszą ekipą Barcy. Od lipca 2017 r. był bez pracy.