Polacy, którzy na rozgrywanych w Bułgarii i we Włoszech mistrzostwach świata grają w roli obrońców tytułu, są również faworytem rozgrywek grupy D. W swym pierwszym meczu podopieczni Vitala Heynena zmierzyli się z Kubą i byli faworytami tej konfrontacji.

Kłopoty Kubańczyków to historia dobrze znana kibicom siatkówki. Jeszcze podczas MŚ 2010 ta reprezentacja wywalczyła srebrny medal, przegrywając jedynie z Brazylią. Drużynę z Gorącej Wyspy opuściło w ostatnim czasie wielu znakomitych siatkarzy (Wilfredo Leon, Osmany Juantorena, Joandry Leal,  Roberlandy Simon...). Gdyby zebrać tę grupę uciekinierów, Kuba byłaby dziś – przy kłopotach Brazylijczyków – faworytem numer 1 do złotego medalu MŚ.

Reprezentację dobiła afera z Tampere w 2016 roku, gdy kilku zawodników drużyny, która przyjechała do Finlandii na mecze Ligi Światowej, zostało oskarżonych o gwałt. To był dla Kubańczyków nokaut – na igrzyskach w Rio przegrali wszystkie mecze, nawet z Egiptem. W pięciu spotkaniach zdołali ugrać ledwie jednego seta...

Na tamtym turnieju drużyna z Gorącej Wyspy przegrała również z Polską. Biało-czerwoni wygrali 3:0, a w żadnej z partii przeciwnicy nie przekroczyli bariery dwudziestu oczek. W przeszłości obie ekipy toczyły wiele wyrównanych bojów, ten najbardziej pamiętny na igrzyskach 1976 w Montrealu, który Polacy wygrali 3:2 (20:18 w tie-breaku!). Tym razem nikt nie liczył na takie emocje. Choć istniała szansa, że rywale zaprezentują kolejny supertalent na miarę Wilfredo Leona, Polacy mieli zamknąć tę rozgrywkę w trzech partiach.

Premierowa odsłona od początku przebiegała po myśli mistrzów świata (3:0, 6:2). Kilkukrotnie zatrzymali ataki rywali blokiem i w środkowej części jeszcze powiększyli przewagę (16:8). Gdy Artur Szalpuk kiwnął blok rywali, różnica wynosiła już dziesięć oczek (19:9). W końcówce obraz gry nie uległ zmianie. Piotr Nowakowski wywalczył piłkę setową (24:17), a błąd Kubańczyków zakończył tę partię (25:18).

Set numer dwa jedynie na początku miał wyrównany przebieg (4:4), ale Polacy szybko zbudowali kilkupunktową przewagę (8:4), a rywale zaczęli popełniać błędy. W dalszej części seta Kubańczycy jeszcze tylko raz, po drugiej przerwie zbliżyli się na dwa oczka (17:15), dobrze atakując ze środka. Biało-czerwoni szybko odzyskali inicjatywę, znów uruchomili blok (20:16), a w końcówce nie było większych emocji. Piłkę setową wywalczył bezpośrednio z zagrywki Szalpuk (24:18), a wynik ustalił "hakiem" Michał Kubiak (25:19).

Trzecią partię Polacy zaczęli bardzo niemrawo (0:3), szybko odzyskali wigor, wygrywając sześć kolejnych piłek (6:3), ale na pierwszej przerwie znów przewagę mieli Kubańczycy (7:8). Nierówny początek Polaków był złą wróżbą na dalszą część seta. Kubańczycy zaczęli coraz lepiej zagrywać, a biało-czerwoni nie radzili sobie z ich swobodną, ale skuteczną grą w ofensywie. Siatkarze z Gorącej Wyspy odskoczyli po drugiej przerwie (17:20), po asie serwisowym Jesusa Jaime prowadzili 20:23. Potężny atak Miguela Angela Lopeza dał im piłkę setową, a po chwili ten sam zawodnik zakończył tę partię (25:21).

Początek czwartego seta to ciąg dalszy kłopotów Polaków, którzy przegrywali 1:4, a na przerwę schodzili przy stanie 4:8 po autowym ataku Kubiaka. Po niej biało-czerwoni przejęli inicjatywę na parkiecie i odrobili straty (9:9). Dobra gra blokiem i seria punktów wywalczonych przy zagrywkach Kubiaka dała bezpieczną przewagę na drugiej przerwie (16:10). To był przełomowy moment, Kubańczycy nie byli już w stanie się podnieść, a w końcówce różnica wynosiła już dziesięć oczek (22:12). Serwis rywali w siatkę dał Polakom piłkę meczową (24:13), a spotkanie zakończył skutecznym atakiem Damian Schulz (25:14).

Polacy mieli w tym spotkaniu przewagę w ataku (49–42) i bloku (14–7), popełnili też mniej błędów od rywali (18–28); Kubańczycy lepiej natomiast punktowali zagrywką (5–9). Najwięcej punktów zdobyli: Artur Szalpuk (20), Bartosz Kurek (17), Michał Kubiak (14) – Polska; Javier Rojas (12), Marlon Herrera (11), Miguel Suarez (11), Roamy Arce (10) – Kuba.

We wcześniejszym środowym meczu tej grupy Iran pokonał Portoryko 3:0. W niedzielę, w meczu otwarcia Bułgaria pokonała 3:0 Finlandię. W czwartek w grupie D dojdzie do konfrontacji Portoryko – Polska (godzina 16.00; transmisja – Polsat Sport, Super Polsat) i Bułgaria – Iran (godzina 19.30; transmisja – Polsat Sport).

Polska – Kuba 3:1 (25:18, 25:19, 21:25, 25:14)

Polska: Piotr Nowakowski, Michał Kubiak, Artur Szalpuk, Bartosz Kurek, Jakub Kochanowski, Fabian Drzyzga – Paweł Zatorski (libero) oraz Grzegorz Łomacz, Damian Schulz, Damian Wojtaszek.

Kuba: Marlon Yang Herrera, Javier Octavio Concepcion Rojas, Miguel Davis Gutierrez Suarez, Roamy Raul Alonso Arce, Miguel Angel Lopez Castro, Adrian Eduardo Goide Arredondo – Yonder Roman Garcia Alvarez (libero) oraz Jesus Herrera Jaime, Yohan Armando Leon Napoles, Osniel Lazaro Melgarejo Hernandez.

Polska
Kuba
3:1
Zapis relacji

Witamy w naszej relacji meczu mistrzostw świata Polska - Rosja!

Polacy już za niespełna 30 minut rozegrają swój pierwszy mecz na mistrzostwach świata!

Jeszcze przed rozpoczęciem meczu trener Vital Heynen zaskoczył wszystkich... nawet naszych ekspertów! Bartosz Kwolek wystąpi w roli drugiego libero.

Kadziewicz oburzony pokerową zagrywką Heynena

▶️ Obejrzyj wideo na naszej stronie...

Przed nami hymny narodowe!

Znamy wyjściowe składy obu drużyn!

Polska: Piotr Nowakowski, Bartosz Kurek, Artur Szalpuk, Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Jakub Kochanowski, Paweł Zatorski (L)

Kuba: Marlon Yang Herrera, Javier Octavio Concepcion Rojas, Miguel David Gutierrez Suarez, Adrian Eduardo Goide Arredondo, Roamy Raul Alonso Arce, Miguel Angel Lopez Castro, Yonder Roman Garcia Alvarez (L)

Polska - Kuba 1:0

Pierwszy punkt Polaków! Kubiak skutecznie z prawego skrzydła!

Polska - Kuba 2:0

Szalpuk dokłada kapitalny atak z lewego skrzydła.

Polska - Kuba 3:1

Kubiak psuje zagrywkę. Pierwszy punkt dla reprezentacji Kuby.

Polska - Kuba 4:2

Marlon Yang Herrera dał próbkę swoich umiejętności. 17-latek jest najlepszym zawodnikiem swojego zespołu.

Polska - Kuba 6:2

Dwie świetne akcje w asekuracji Polaków i kapitalny atak z drugiej linii Bartosza Kurka.

Polska - Kuba 6:3

Herrera popisuje się kolejnym skutecznym atakiem, tym razem po prostej.

Polska - Kuba 8:3

Pierwszy punktowy blok Polaków - Drzyzga, Kochanowski, Kubiak! Przerwa techniczna.

Polska - Kuba 8:4

Gutierrez w sam narożnik z prawego skrzydła. Punkt dla Kuby.

Polska - Kuba 9:6

As serwisowy Kubańczyków. Michał Kubiak źle ocenił tor lotu piłki.

Polska - Kuba 10:7

Pierwsza krótka rywali. Nie broni Zatorski.

Polska - Kuba 11:7

Kubiak skuteczny z prawego skrzydła. Blok Kubańczyków nie mógł zatrzymać naszego kapitana.

Polska - Kuba 12:7

Kolejny blok Polaków! Tym razem w roli głównej Szalpuk.

Polska - Kuba 14:8

Ależ precyzyjna kiwka Szalpuka! Nasz przyjmujący zagrał po profesorsku!

Polska - Kuba 16:8

Jakub Kochanowski zameldował się dynamicznym atakiem ze środka! Druga przerwa techniczna przy prowadzeniu Polaków.

Polska - Kuba 16:9

Alonso również dał popis ze środka.

Polska - Kuba 18:9

Kapitalna czapa! Szalpuk i Kochanowski idealnie zamknęli kierunek.

Polska - Kuba 19:9

Szalpuk znowu bezbłędny, tym razem w ataku!

Polska - Kuba 19:11

Najładniejsza akcja jak dotąd... niestety wygrana przez Kubańczyków. To była efektowna krótka.

Polska - Kuba 21:14

Świetna obrona Łomacza dała Polakom szansę na wyprowadzenie kontry, lecz Michał Kubiak został po raz pierwszy zablokowany.

Polska - Kuba 22:14

Poprawka nie pozostawiła złudzeń. Kubiak włożył w to uderzenie chyba całą swoją siłę!

Polska - Kuba 22:17

Kubiak nie przyjął potężnej zagrywki. Przerwa na żądanie trenera Heynena.

Polska - Kuba 24:18

Łomacz dał obić sobie ręce w bloku.

Polska - Kuba 25:18

Kubańczycy popełniają błąd! Pierwszy wygrany set Polaków na mistrzostwach świata!

Polska - Kuba 0:1

Skuteczny atak, a jego autorem Concepcion.

Polska - Kuba 2:1

Herrera totalnie zerwał atak. Piłka na szczęście nie zahaczyła bloku Polaków.

As serwisowy Piotra Nowakowskiego. Ależ to był kąśliwy float!

Polska - Kuba 4:4

Gutierrez doprowadza do remisu. Bardzo wyrównany początek drugiej partii.

Polska - Kuba 4:7

Długa akcja wygrana przez Polaków! Kolejny punkt zdobyty blokiem.

Polska - Kuba 10:5

Kochanowski kończy wszystko!

Polska - Kuba 8:12

Gutierrez odpowiada tym samym!

Polska - Kuba 14:9

Szalpuk i Kochanowski znowu nie do przejścia! Kapitalny blok Polaków!

Polska - Kuba 15:12

Kubiak póki co nie gra najlepiej. Tym razem piłka przeleciała przez palce naszemu przyjmującemu.

Polska - Kuba 16:12

Druga przerwa techniczna.

Polska - Kuba 16:13

Concepcion na czystej siatce i ogromnym zasięgu z łatwością wbił się w boisko Polaków.

Polska - Kuba 17:15

Nowakowski zablokowany! Przewaga Polaków topnieje.

Polska - Kuba 18:15

Kurek obił ręce Gutierreza z taką mocą, że obrońcy nie mieli już żadnych szans.

Polska - Kuba 19:16

Szalpuk bez większych problemów ominął blok i zmieścił się po ciasnym skosie.

Polska - Kuba 20:16

Potrójny polski blok nie dał się ograć. Herrera zatrzymany!

Bardzo dobra zagrywka Łomacza utrudniła Kubańczykom wyprowadzenie składnej akcji. Kolejny punkt dla Polaków.

Punkt bezpośrednio z zagrywki Artura Szlapuka. Mamy piłkę setową!

Polska - Kuba 25:19

Kubiak hakiem zakończył drugą partię. Prowadzimy z reprezentacją Kuby już 2:0!

Miękka kiwka Kurka zablokowana.

Polska - Kuba 2:3

Słabszy początek trzeciej partii, ale pomalutku wracamy do gry.

Polska - Kuba 5:3

Przerwa na życzenie trenera Kuby. Polacy szybko wrócili do bardzo dobrej gry.

Kolejny punktowy blok! Atakujący Kubańczycy nie mają dziś łatwego zadania.

Polska - Kuba 6:5

Piotr Nowakowski wpadł w siatkę, a potem się przewrócił. Na szczęście obyło się bez urazu.

Polska - Kuba 6:7

Nowakowski w aut. Z przewagi Polaków nic nie zostało...

Polska - Kuba 7:7

Poprawka Nowakowskiego nie pozostawiła złudzeń.

Polska - Kuba 7:8

Kubańczycy po raz pierwszy w tym meczu schodzą na przerwę techniczną na prowadzeniu!

Polska - Kuba 10:9

Wydawało się, że Kurek zaatakował bardzo daleko w aut, ale szczęśliwie zahaczył o końcówki palców rywali.

Polska - Kuba 11:11

Kochanowski zablokowany i mamy kolejny remis. To zdecydowanie najbardziej wyrównany set.

Polska - Kuba 11:12

Heynen prosi o przerwę dla swojego zespołu.

Polska - Kuba 14:15

Paweł Zatorski ustrzelony potężną zagrywką.

Polska - Kuba 16:18

Kubańczycy ewidentnie się rozpędzili. Trzeba będzie ich w porę zatrzymać...

Polska - Kuba 17:19

Herrera nie zwalnia tempa. Tym razem bez trudu przedarł się po prostej.

Polska - Kuba 18:20

Szalpuk ciągnie grę naszej drużyny.

Polska - Kuba 19:21

Kolejny punkt Szalpuka w ataku, ale chwilę później błąd w ataku.

Polska - Kuba 20:23

Błąd w przyjęciu Wojtaszka... 3 punkty przewagi Kubańczyków.

Polska - Kuba 20:24

Piłka setowa dla Kubańczyków...

Polska - Kuba 21:24

Kubiak wcisnął piłkę za kołnierz Kubańczykom. To nie była przychylna piłka do ataku...

Polska - Kuba 21:25

Niestety... przegrywamy trzeciego seta.

Kiwka Szalpuka w aut. Nie najlepiej się to dla nas rozpoczyna.

Polska - Kuba 1:1

Tym razem Szalpuk zdecydował się na uderzenie i to była dobra decyzja. Mamy punkt.

Polska - Kuba 1:4

Nie wygląda to dobrze... Polacy są bezradni.

Polska - Kuba 2:4

Kurek wybił po rękach na aut.

Polska - Kuba 3:4

Szalpuk jest najjaśniejszym punktem naszego zespołu. Tym razem również właśnie on musiał dźwignąć ciężar akcji i zakończyć ją potężnym atakiem.

Polska - Kuba 4:5

Kubiak zablokowany przy próbie miękkiej kiwki. Może trzeba w końcu zaryzykować?

Polska - Kuba 4:6

Kubiak trafiony z zagrywki.

Czas dla trenera Heynena. To zaczyna wyglądać naprawdę niekorzystnie...

Polska - Kuba 4:8

Kolejny błąd Michała Kubiaka. Nasz kapitan nie radzi sobie najlepiej.

Polska - Kuba 5:8

Kurek po bloku w aut. Trzeba odwrócić losy tego seta!

Polska - Kuba 6:8

Drzyzga blokuje Lopeza. Te punkty są teraz na wagę złota!

Polska - Kuba 8:9

Gutierrez blokowany! Łapiemy kontakt punktowy z Kubańczykami!

Polska - Kuba 9:9

Kubiak trafił w sam narożnik! Mamy remis!

Polska - Kuba 9:10

Dobra zagrywka Polaków, lecz nie przeszkodziło to rywalom w rozegraniu kapitalnej, a przede wszystkim skutecznej akcji przez środek.

Polska - Kuba 12:10

Punkt bezpośrednio z zagrywki. Kubańczycy jakby trochę opadli z sił.

Polska - Kuba 13:10

Przechodząca piłka, a tam niezawodny Szalpuk! Wzrasta przewaga Polaków!

Polska - Kuba 14:10

Potrójny blok Polaków na środku!

Polska - Kuba 15:10

Druga przerwa dla trenera Kubańczyków. To dla nich ostatni moment, żeby wrócić do walki o zwycięstwo!

Polska - Kuba 16:11

Kubański Leon punktuje!

Polska - Kuba 17:11

Potężne uderzenie Kurka. Kubańczycy nie utrzymali piłki w obronie.

Polska - Kuba 18:11

Szalpuk dzisiaj nie zawodzi! Kolejna przechodząca piłka skończona przez naszego przyjmującego.

Polska - Kuba 20:12

Kubiak trafia w ostatni metr. Kubańczycy chyba już się nie podniosą!

Polska - Kuba 21:12

I znowu Szalpuk. Jest zdecydowanym liderem naszego zespołu!

Polska - Kuba 24:23

Piłka meczowa! Szalpuk na zagrywce.

Polska - Kuba 24:14

Paweł Zatorski był bardzo dobrze ustawiony, lecz nie utrzymał piłki w grze.

Polska - Kuba 25:14

Damian Schulz zakończył to spotkanie! Nie tracimy punktu i wygrywamy mecz otwarcia! Brawo Polacy!

Dziękujemy za śledzenie naszej naszej relacji!