MŚ w siatkówce: Trudne wejście w turniej! Polska ograła Kubę

W swym pierwszym meczu na mistrzostwach świata siatkarzy reprezentacja Polski wygrała z Kubą 3:1. Biało-czerwoni w pierwszej fazie rywalizują w grupie D w Warnie, a ich kolejnym rywalem będzie w czwartek reprezentacja Portoryko.

Polacy, którzy na rozgrywanych w Bułgarii i we Włoszech mistrzostwach świata grają w roli obrońców tytułu, są również faworytem rozgrywek grupy D. W swym pierwszym meczu podopieczni Vitala Heynena zmierzyli się z Kubą i byli faworytami tej konfrontacji.

Kłopoty Kubańczyków to historia dobrze znana kibicom siatkówki. Jeszcze podczas MŚ 2010 ta reprezentacja wywalczyła srebrny medal, przegrywając jedynie z Brazylią. Drużynę z Gorącej Wyspy opuściło w ostatnim czasie wielu znakomitych siatkarzy (Wilfredo Leon, Osmany Juantorena, Joandry Leal,  Roberlandy Simon...). Gdyby zebrać tę grupę uciekinierów, Kuba byłaby dziś – przy kłopotach Brazylijczyków – faworytem numer 1 do złotego medalu MŚ.

Reprezentację dobiła afera z Tampere w 2016 roku, gdy kilku zawodników drużyny, która przyjechała do Finlandii na mecze Ligi Światowej, zostało oskarżonych o gwałt. To był dla Kubańczyków nokaut – na igrzyskach w Rio przegrali wszystkie mecze, nawet z Egiptem. W pięciu spotkaniach zdołali ugrać ledwie jednego seta...

Na tamtym turnieju drużyna z Gorącej Wyspy przegrała również z Polską. Biało-czerwoni wygrali 3:0, a w żadnej z partii przeciwnicy nie przekroczyli bariery dwudziestu oczek. W przeszłości obie ekipy toczyły wiele wyrównanych bojów, ten najbardziej pamiętny na igrzyskach 1976 w Montrealu, który Polacy wygrali 3:2 (20:18 w tie-breaku!). Tym razem nikt nie liczył na takie emocje. Choć istniała szansa, że rywale zaprezentują kolejny supertalent na miarę Wilfredo Leona, Polacy mieli zamknąć tę rozgrywkę w trzech partiach.

Premierowa odsłona od początku przebiegała po myśli mistrzów świata (3:0, 6:2). Kilkukrotnie zatrzymali ataki rywali blokiem i w środkowej części jeszcze powiększyli przewagę (16:8). Gdy Artur Szalpuk kiwnął blok rywali, różnica wynosiła już dziesięć oczek (19:9). W końcówce obraz gry nie uległ zmianie. Piotr Nowakowski wywalczył piłkę setową (24:17), a błąd Kubańczyków zakończył tę partię (25:18).

Set numer dwa jedynie na początku miał wyrównany przebieg (4:4), ale Polacy szybko zbudowali kilkupunktową przewagę (8:4), a rywale zaczęli popełniać błędy. W dalszej części seta Kubańczycy jeszcze tylko raz, po drugiej przerwie zbliżyli się na dwa oczka (17:15), dobrze atakując ze środka. Biało-czerwoni szybko odzyskali inicjatywę, znów uruchomili blok (20:16), a w końcówce nie było większych emocji. Piłkę setową wywalczył bezpośrednio z zagrywki Szalpuk (24:18), a wynik ustalił "hakiem" Michał Kubiak (25:19).

Trzecią partię Polacy zaczęli bardzo niemrawo (0:3), szybko odzyskali wigor, wygrywając sześć kolejnych piłek (6:3), ale na pierwszej przerwie znów przewagę mieli Kubańczycy (7:8). Nierówny początek Polaków był złą wróżbą na dalszą część seta. Kubańczycy zaczęli coraz lepiej zagrywać, a biało-czerwoni nie radzili sobie z ich swobodną, ale skuteczną grą w ofensywie. Siatkarze z Gorącej Wyspy odskoczyli po drugiej przerwie (17:20), po asie serwisowym Jesusa Jaime prowadzili 20:23. Potężny atak Miguela Angela Lopeza dał im piłkę setową, a po chwili ten sam zawodnik zakończył tę partię (25:21).

Początek czwartego seta to ciąg dalszy kłopotów Polaków, którzy przegrywali 1:4, a na przerwę schodzili przy stanie 4:8 po autowym ataku Kubiaka. Po niej biało-czerwoni przejęli inicjatywę na parkiecie i odrobili straty (9:9). Dobra gra blokiem i seria punktów wywalczonych przy zagrywkach Kubiaka dała bezpieczną przewagę na drugiej przerwie (16:10). To był przełomowy moment, Kubańczycy nie byli już w stanie się podnieść, a w końcówce różnica wynosiła już dziesięć oczek (22:12). Serwis rywali w siatkę dał Polakom piłkę meczową (24:13), a spotkanie zakończył skutecznym atakiem Damian Schulz (25:14).

Polacy mieli w tym spotkaniu przewagę w ataku (49–42) i bloku (14–7), popełnili też mniej błędów od rywali (18–28); Kubańczycy lepiej natomiast punktowali zagrywką (5–9). Najwięcej punktów zdobyli: Artur Szalpuk (20), Bartosz Kurek (17), Michał Kubiak (14) – Polska; Javier Rojas (12), Marlon Herrera (11), Miguel Suarez (11), Roamy Arce (10) – Kuba.

We wcześniejszym środowym meczu tej grupy Iran pokonał Portoryko 3:0. W niedzielę, w meczu otwarcia Bułgaria pokonała 3:0 Finlandię. W czwartek w grupie D dojdzie do konfrontacji Portoryko – Polska (godzina 16.00; transmisja – Polsat Sport, Super Polsat) i Bułgaria – Iran (godzina 19.30; transmisja – Polsat Sport).

Polska – Kuba 3:1 (25:18, 25:19, 21:25, 25:14)

Polska: Piotr Nowakowski, Michał Kubiak, Artur Szalpuk, Bartosz Kurek, Jakub Kochanowski, Fabian Drzyzga – Paweł Zatorski (libero) oraz Grzegorz Łomacz, Damian Schulz, Damian Wojtaszek.

Kuba: Marlon Yang Herrera, Javier Octavio Concepcion Rojas, Miguel Davis Gutierrez Suarez, Roamy Raul Alonso Arce, Miguel Angel Lopez Castro, Adrian Eduardo Goide Arredondo – Yonder Roman Garcia Alvarez (libero) oraz Jesus Herrera Jaime, Yohan Armando Leon Napoles, Osniel Lazaro Melgarejo Hernandez.

Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie naszej naszej relacji!

Polska - Kuba 25:14

Damian Schulz zakończył to spotkanie! Nie tracimy punktu i wygrywamy mecz otwarcia! Brawo Polacy!

Polska - Kuba 24:14

Paweł Zatorski był bardzo dobrze ustawiony, lecz nie utrzymał piłki w grze.

Polska - Kuba 24:23

Piłka meczowa! Szalpuk na zagrywce.

Polska - Kuba 21:12

I znowu Szalpuk. Jest zdecydowanym liderem naszego zespołu!

Polska - Kuba 20:12

Kubiak trafia w ostatni metr. Kubańczycy chyba już się nie podniosą!

Polska - Kuba 18:11

Szalpuk dzisiaj nie zawodzi! Kolejna przechodząca piłka skończona przez naszego przyjmującego.

Polska - Kuba 17:11

Potężne uderzenie Kurka. Kubańczycy nie utrzymali piłki w obronie.

Polska - Kuba 16:11

Kubański Leon punktuje!

Polska - Kuba 15:10

Druga przerwa dla trenera Kubańczyków. To dla nich ostatni moment, żeby wrócić do walki o zwycięstwo!

Polska - Kuba 14:10

Potrójny blok Polaków na środku!

Polska - Kuba 13:10

Przechodząca piłka, a tam niezawodny Szalpuk! Wzrasta przewaga Polaków!

Polska - Kuba 12:10

Punkt bezpośrednio z zagrywki. Kubańczycy jakby trochę opadli z sił.

Polska - Kuba 9:10

Dobra zagrywka Polaków, lecz nie przeszkodziło to rywalom w rozegraniu kapitalnej, a przede wszystkim skutecznej akcji przez środek.

Polska - Kuba 9:9

Kubiak trafił w sam narożnik! Mamy remis!

Polska - Kuba 8:9

Gutierrez blokowany! Łapiemy kontakt punktowy z Kubańczykami!

Polska - Kuba 6:8

Drzyzga blokuje Lopeza. Te punkty są teraz na wagę złota!

Polska - Kuba 5:8

Kurek po bloku w aut. Trzeba odwrócić losy tego seta!

Polska - Kuba 4:8

Kolejny błąd Michała Kubiaka. Nasz kapitan nie radzi sobie najlepiej.

Polska - Kuba 4:7

Czas dla trenera Heynena. To zaczyna wyglądać naprawdę niekorzystnie...

Polska - Kuba 4:6

Kubiak trafiony z zagrywki.

Polska - Kuba 4:5

Kubiak zablokowany przy próbie miękkiej kiwki. Może trzeba w końcu zaryzykować?

Polska - Kuba 3:4

Szalpuk jest najjaśniejszym punktem naszego zespołu. Tym razem również właśnie on musiał dźwignąć ciężar akcji i zakończyć ją potężnym atakiem.

Polska - Kuba 2:4

Kurek wybił po rękach na aut.

Polska - Kuba 1:4

Nie wygląda to dobrze... Polacy są bezradni.

Polska - Kuba 1:1

Tym razem Szalpuk zdecydował się na uderzenie i to była dobra decyzja. Mamy punkt.

Polska - Kuba 0:1

Kiwka Szalpuka w aut. Nie najlepiej się to dla nas rozpoczyna.

Polska - Kuba 21:25

Niestety... przegrywamy trzeciego seta.

Polska - Kuba 21:24

Kubiak wcisnął piłkę za kołnierz Kubańczykom. To nie była przychylna piłka do ataku...

Polska - Kuba 20:24

Piłka setowa dla Kubańczyków...

Polska - Kuba 20:23

Błąd w przyjęciu Wojtaszka... 3 punkty przewagi Kubańczyków.

Polska - Kuba 19:21

Kolejny punkt Szalpuka w ataku, ale chwilę później błąd w ataku.

Polska - Kuba 18:20

Szalpuk ciągnie grę naszej drużyny.

Polska - Kuba 17:19

Herrera nie zwalnia tempa. Tym razem bez trudu przedarł się po prostej.

Polska - Kuba 16:18

Kubańczycy ewidentnie się rozpędzili. Trzeba będzie ich w porę zatrzymać...

Polska - Kuba 14:15

Paweł Zatorski ustrzelony potężną zagrywką.

Polska - Kuba 11:12

Heynen prosi o przerwę dla swojego zespołu.

Polska - Kuba 11:11

Kochanowski zablokowany i mamy kolejny remis. To zdecydowanie najbardziej wyrównany set.

Polska - Kuba 10:9

Wydawało się, że Kurek zaatakował bardzo daleko w aut, ale szczęśliwie zahaczył o końcówki palców rywali.

Polska - Kuba 7:8

Kubańczycy po raz pierwszy w tym meczu schodzą na przerwę techniczną na prowadzeniu!

Polska - Kuba 7:7

Poprawka Nowakowskiego nie pozostawiła złudzeń.

Polska - Kuba 6:7

Nowakowski w aut. Z przewagi Polaków nic nie zostało...

Polska - Kuba 6:5

Piotr Nowakowski wpadł w siatkę, a potem się przewrócił. Na szczęście obyło się bez urazu.

Polska - Kuba 6:3

Kolejny punktowy blok! Atakujący Kubańczycy nie mają dziś łatwego zadania.

Polska - Kuba 5:3

Przerwa na życzenie trenera Kuby. Polacy szybko wrócili do bardzo dobrej gry.

Polska - Kuba 2:3

Słabszy początek trzeciej partii, ale pomalutku wracamy do gry.

Miękka kiwka Kurka zablokowana.

Polska - Kuba 25:19

Kubiak hakiem zakończył drugą partię. Prowadzimy z reprezentacją Kuby już 2:0!

Polska - Kuba 24:18

Punkt bezpośrednio z zagrywki Artura Szlapuka. Mamy piłkę setową!

Polska - Kuba 22:17

Bardzo dobra zagrywka Łomacza utrudniła Kubańczykom wyprowadzenie składnej akcji. Kolejny punkt dla Polaków.

Polska - Kuba 20:16

Potrójny polski blok nie dał się ograć. Herrera zatrzymany!

Polska - Kuba 19:16

Szalpuk bez większych problemów ominął blok i zmieścił się po ciasnym skosie.

Polska - Kuba 18:15

Kurek obił ręce Gutierreza z taką mocą, że obrońcy nie mieli już żadnych szans.

Polska - Kuba 17:15

Nowakowski zablokowany! Przewaga Polaków topnieje.

Polska - Kuba 16:13

Concepcion na czystej siatce i ogromnym zasięgu z łatwością wbił się w boisko Polaków.

Polska - Kuba 16:12

Druga przerwa techniczna.

Polska - Kuba 15:12

Kubiak póki co nie gra najlepiej. Tym razem piłka przeleciała przez palce naszemu przyjmującemu.

Polska - Kuba 14:9

Szalpuk i Kochanowski znowu nie do przejścia! Kapitalny blok Polaków!

Polska - Kuba 8:12

Gutierrez odpowiada tym samym!

Polska - Kuba 10:5

Kochanowski kończy wszystko!

Długa akcja wygrana przez Polaków! Kolejny punkt zdobyty blokiem.

Polska - Kuba 4:4

Gutierrez doprowadza do remisu. Bardzo wyrównany początek drugiej partii.

Polska - Kuba 3:1

As serwisowy Piotra Nowakowskiego. Ależ to był kąśliwy float!

Polska - Kuba 2:1

Herrera totalnie zerwał atak. Piłka na szczęście nie zahaczyła bloku Polaków.

Skuteczny atak, a jego autorem Concepcion.

Polska - Kuba 25:18

Kubańczycy popełniają błąd! Pierwszy wygrany set Polaków na mistrzostwach świata!

Łomacz dał obić sobie ręce w bloku.

Kubiak nie przyjął potężnej zagrywki. Przerwa na żądanie trenera Heynena.

Polska - Kuba 22:14

Poprawka nie pozostawiła złudzeń. Kubiak włożył w to uderzenie chyba całą swoją siłę!

Polska - Kuba 21:14

Świetna obrona Łomacza dała Polakom szansę na wyprowadzenie kontry, lecz Michał Kubiak został po raz pierwszy zablokowany.

Polska - Kuba 19:11

Najładniejsza akcja jak dotąd... niestety wygrana przez Kubańczyków. To była efektowna krótka.

Polska - Kuba 19:9

Szalpuk znowu bezbłędny, tym razem w ataku!

Polska - Kuba 18:9

Kapitalna czapa! Szalpuk i Kochanowski idealnie zamknęli kierunek.

Polska - Kuba 16:9

Alonso również dał popis ze środka.

Polska - Kuba 16:8

Jakub Kochanowski zameldował się dynamicznym atakiem ze środka! Druga przerwa techniczna przy prowadzeniu Polaków.

Polska - Kuba 14:8

Ależ precyzyjna kiwka Szalpuka! Nasz przyjmujący zagrał po profesorsku!

Polska - Kuba 12:7

Kolejny blok Polaków! Tym razem w roli głównej Szalpuk.

Polska - Kuba 11:7

Kubiak skuteczny z prawego skrzydła. Blok Kubańczyków nie mógł zatrzymać naszego kapitana.

Polska - Kuba 10:7

Pierwsza krótka rywali. Nie broni Zatorski.

Polska - Kuba 9:6

As serwisowy Kubańczyków. Michał Kubiak źle ocenił tor lotu piłki.

Polska - Kuba 8:4

Gutierrez w sam narożnik z prawego skrzydła. Punkt dla Kuby.

Polska - Kuba 8:3

Pierwszy punktowy blok Polaków - Drzyzga, Kochanowski, Kubiak! Przerwa techniczna.

Herrera popisuje się kolejnym skutecznym atakiem, tym razem po prostej.

Polska - Kuba 6:2

Dwie świetne akcje w asekuracji Polaków i kapitalny atak z drugiej linii Bartosza Kurka.

Polska - Kuba 4:2

Marlon Yang Herrera dał próbkę swoich umiejętności. 17-latek jest najlepszym zawodnikiem swojego zespołu.

Kubiak psuje zagrywkę. Pierwszy punkt dla reprezentacji Kuby.

Polska - Kuba 2:0

Szalpuk dokłada kapitalny atak z lewego skrzydła.

Polska - Kuba 1:0

Pierwszy punkt Polaków! Kubiak skutecznie z prawego skrzydła!

Znamy wyjściowe składy obu drużyn!

Polska: Piotr Nowakowski, Bartosz Kurek, Artur Szalpuk, Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Jakub Kochanowski, Paweł Zatorski (L)

Kuba: Marlon Yang Herrera, Javier Octavio Concepcion Rojas, Miguel David Gutierrez Suarez, Adrian Eduardo Goide Arredondo, Roamy Raul Alonso Arce, Miguel Angel Lopez Castro, Yonder Roman Garcia Alvarez (L)

Przed nami hymny narodowe!

Jeszcze przed rozpoczęciem meczu trener Vital Heynen zaskoczył wszystkich... nawet naszych ekspertów! Bartosz Kwolek wystąpi w roli drugiego libero.

Kadziewicz oburzony pokerową zagrywką Heynena

▶️ Obejrzyj wideo na naszej stronie...

Polacy już za niespełna 30 minut rozegrają swój pierwszy mecz na mistrzostwach świata!

Witamy w naszej relacji meczu mistrzostw świata Polska - Rosja!