MŚ w wioślarstwie: Nieudany piątek biało-czerwonych

Tylko trzy z 12 startujących w bułgarskiej miejscowości Płowdiw polskich osad wystąpią w finałach A wioślarskich mistrzostw świata. W piątek nie dali rady awansować skiffista Natan Węgrzycki-Szymczyk ani żadna z dwójek podwójnych.

O największym niedosycie mogą mówić Krystyna Lemańczyk-Dobrzelak i Martyna Mikołajczak z dwójki podwójnej. Zajęły one czwarte miejsce w swoim półfinale - 6.53,21, a do trzeciej lokaty, dającej awans do wyścigu medalowego, straciły zaledwie 0,16 s. Wystąpią tylko w finale B, tj. w rywalizacji o miejsca 7-12.

To samo czeka męską dwójkę podwójną - Mirosława Ziętarskiego i Mateusza Biskupa. Wicemistrzowie świata sprzed roku z Sarasoty uzyskali 6.08,95 i również uplasowali się na czwartej pozycji. Do trzeciej zabrakło im 0,78 s.

Najdalej od awansu był tego dnia Węgrzycki-Szymczyk, który w półfinale jedynek zajął piąte miejsce - 6.48,96. Do trzeciego stracił ponad 3,5 sekundy i również może zakończyć regaty najwyżej na siódmej pozycji.

Wcześniej do finału awansowały trzy czwórki: kobieca podwójna (Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Springwald i Katarzyna Zillmann) i bez sterniczki (Olga Michałkiewicz, Joanna Dittmann, Monika Chabel i Maria Wierzbowska) oraz męska podwójna (Szymon Pośnik, Maciej Zawojski, Dominik Czaja i Wiktor Chabel).

W finałach B wystąpi łącznie siedem polskich osad (Katarzyna Wełna startowała już w piątek w jedynce wagi lekkiej i zajęła drugie miejsce), a dwie pozostałe - dwójka bez sternika Piotr Juszczak i Marcin Brzeziński oraz dwójka bez sterniczki Anna Wierzbowska i Monika Sobieszek - mogą zająć najwyżej 13. lokaty.

W piątek odbyły się finały A w konkurencjach nieolimpijskich. W sobotę wystartują wszystkie trzy polskie osady, które wciąż walczą o medale. Regaty w Bułgarii potrwają do niedzieli.

Przed rokiem biało-czerwoni zdobyli trzy medale, wszystkie srebrne.