MŚ w wioślarstwie: Polska czwórka podwójna kobiet ze złotym medalem

Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Springwald i Katarzyna Zillmann zostały w Płowdiw wioślarskimi mistrzyniami świata w rywalizacji czwórek podwójnych. To pierwszy medal biało-czerwonych w regatach w Bułgarii.

Podopieczne trenera Jakuba Urbana pokonały dwukilometrowy dystans w czasie 6.08,96. Prowadziły praktycznie od startu do mety, kontrolując przewagę nad pozostałymi osadami.

"Obserwowałyśmy cały czas nasze rywalki, nie dawałyśmy im poczuć, że mają moc. Dążyłyśmy do tego, żeby one dostosowywały się do nas, a nie my do nich" - powiedziała Wieliczko na antenie TVP Sport.

Srebrny medal wywalczyły Niemki, prowadzone przez byłego szkoleniowca biało-czerwonych Marcina Witkowskiego - do Polek miały prawie dwie i pół sekundy straty. Na trzeciej pozycji uplasowały się Holenderki.

- Było super. Świetny bieg +pojechałyśmy+, naprawdę. To jest spełnienie marzeń - cieszyła się na mecie Zillmann.

Przed rokiem w Sarasocie na Florydzie Polki w tym samym składzie wywalczyły srebro. W lipcu w Glasgow zostały także mistrzyniami Europy.

Wcześniej w sobotę piąte miejsce w rywalizacji czwórek bez sterniczki zajęły Olga Michałkiewicz, Joanna Dittmann, Monika Ciaciuch i Maria Wierzbowska, srebrne medalistki sprzed roku z Sarasoty. Podopieczne trenerów Urbana i Michała Kozłowskiego uzyskały 6.32,05. Triumfowały Amerykanki - 6.25,57

Później szóstą lokatę w czwórce podwójnej zajęli Szymon Pośnik, Maciej Zawojski, Dominik Czaja i Wiktor Chabel. Polacy jeszcze 200 m przed metą walczyli o podium z czterema innymi osadami, ale w końcówce osłabli. Ich wynik to 5.39,43, natomiast zwycięska osada Włoch uzyskała 5.35,31.

Tylko te trzy polskie załogi zdołały zakwalifikować się do finałów A. Siedem innych wystąpiło w finałach B (o miejsca 7-12). W jednym z nich zwycięstwo odniosła czwórka bez sternika w składzie: Zbigniew Schodowski, Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda i Michał Szpakowski.

Regaty w Płowdiw zakończą się w niedzielę, ale tego dnia nie startują już biało-czerwoni. Polskę reprezentowało 12 osad.