ME w tenisie stołowym: Li Qian zagra o złoto, Grzybowska-Franc z brązem

Li Qian pokonała Katarzynę Grzybowską-Franc 4:1 w półfinale mistrzostw Europy w tenisie stołowym w Alicante. W meczu o złoty medal pochodząca z Chin reprezentantka Polski spotka się z Ukrainką Margarytą Pesocką, która wyeliminowała Austriaczkę Sofię Polcanovą 4:2.

To pierwszy indywidualny finał polskiej pingpongistki w historii ME. Li Qian siedem lat temu w Gdańsku wywalczyła brąz, stając na najniższym stopniu podium wspólnie z... Pesocką. Ukrainka ma w dorobku także srebrny medal zdobyty w Stuttgarcie w 2009 roku.

Do tej pory największym sukcesem 32-letniej Li Qian, która od 2007 roku ma polskie obywatelstwo, było zwycięstwo w prestiżowym turnieju Europa Top 12 w Duesseldorfie w 2009 roku. W światowym rankingu zajmuje 28. miejsce. Pesocka jest w tym zestawieniu dopiero 119., ale Ukrainka niedawno wróciła do zawodowego sportu po urodzeniu dziecka.

Obie bardzo dobrze się znają ze wspólnych występów przed kilkoma laty w zespole Zamek SPAR Tarnobrzeg, z którym dwukrotnie zdobywały drużynowe mistrzostwo Polski. Przed dwoma laty Li Quian pokonała Pesocką w eliminacjach turnieju olimpijskiego w Rio de Janeiro (4:3) i w drużynowych mistrzostwach świata w Kuala Lumpur (3:1), a w 2015 roku była od niej lepsza w 1/16 finału ME w Jekaterynburgu (4:0).

Grzybowska-Franc była rewelacją mistrzostw w Alicante. W półfinale pokonała Niemkę Sabine Winter 4:0 i awansując do strefy medalowej osiągnęła największy sukces w karierze.

Polscy tenisiści stołowi w ME zdobyli wcześniej 34 medale - trzy złote, 12 srebrnych i 19 brązowych. Nigdy jednak nie stali na najwyższym stopniu podium w grze pojedynczej. Finał singla kobiet zaplanowano na godz. 17.30.

Wyniki półfinałów kobiet:

Margaryta Pesocka (Ukraina)- Sofia Polcanova (Austria, 1) 4:2 (7:11, 16:14, 12:10, 11:13, 11:4, 11:5)
  Li Qian (Polska) - Katarzyna Grzybowska-Franc (Polska)    4:1 (13:11, 11:6, 11:6, 10:12, 12:10)