MŚ w kolarstwie: Kwiatkowski czwarty, Dennis wygrał jazdę na czas

Australijczyk Rohan Dennis został w Innsbrucku mistrzem świata elity w kolarskiej jeździe indywidualnej na czas. Michał Kwiatkowski zajął czwarte miejsce. Maciej Bodnar był siedemnasty.

Na 52-kilometrowej trasie Dennis zdeklasował rywali. Drugiego na mecie obrońcę tytułu Holendra Toma Dumoulina wyprzedził aż o minutę i 21 sekund.

Brązowy medal zdobył mistrz Europy Belg Victor Campenaerts, gorszy od Dumoulina o ułamki sekundy. Kwiatkowski stracił do zwycięzcy ponad dwie minuty, a do miejsca na podium zabrakło mu 43 sekund.

Dennis potwierdził wysoką formę, jaką demonstrował niedawno podczas wyścigu Vuelta a Espana, gdzie wygrał obie jazdy indywidualne na czas. W środę był najszybszy na wszystkich punktach pomiaru czasu. Po 16 km płaskiego miał osiem sekund przewagi nad Dumoulinem. Wzrosła ona do minuty i sekundy na drugim punkcie (35,2 km), a na ostatnim pofałdowanym odcinku jeszcze ją powiększył.

Walka o srebro toczyła się do ostatnich metrów. Ostatecznie zamykający stawkę 56 zawodników Dumoulin wyprzedził Campenaertsa o 0,51 s.

Polscy kibice mieli cichą nadzieję na medal, gdy Kwiatkowski zameldował się na drugim punkcie ze stratą 31 sekund do Campenaertsa. W końcówce jednak pojechał wolniej od rywala.

Kolarz z Torunia nie był zawiedziony z czwartej lokaty, zdając sobie sprawę z dużej różnicy czasowej, jaka dzieliła go od medalistów. „To była jedna z moich najlepszych godzinnych czasówek w karierze” – ocenił.