MŚ siatkarek: Bez niespodzianek na inaugurację

PAP

Nie było niespodzianek podczas pierwszego dnia mistrzostw świata siatkarek, które w sobotę rozpoczęły się w Japonii. Broniące tytułu Amerykanki dość pewnie pokonały Azerbejdżan 3:0, a Włoszki bez straty seta ograły Bułgarię.

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych, jeden z głównych kandydatów do złotego medalu, tylko w pierwszym secie męczyła się z Azerkami. Amerykanki obroniły pięć piłek setowych i ostatecznie wygrały partię 29:27. W kolejnych odsłonach Azerbejdżan nie postawił już tak wysoko poprzeczki. Najwięcej punktów dla obrończyń tytułu zdobyły Kimberly Hill - 15 i Jordan Larson - 10; dla Azerek Polina Rahimowa - 23.

W grupie B ciekawie zapowiadała się konfrontacja Włoszek z Bułgarkami, ale po dość jednostronnym pojedynku siatkarki z Półwyspu Apenińskiego za sprawą skutecznej Paoli Egonu (18 pkt) i Miryam Sylli (17) gładko wygrały 3:0.

Inne potęgi - Rosjanki, Brazylijki, Chinki, Turczynki i Serbki też nie straciły seta w pierwszych meczach.

Rywalizacja w japońskim mundialu toczy się w czterech grupach; po cztery najlepsze reprezentacje awansują do drugiej rundy tworząc dwie ośmiozespołowe grupy z zaliczeniem wyników spotkań pomiędzy zainteresowanymi ekipami. Do trzeciej fazy, finałowej szóstki, zakwalifikują się po trzy najlepsze drużyny. Mistrzostwa potrwają do 20 października.

Polki po raz drugi z rzędu nie zakwalifikowały się do mistrzostw świata.