Formuła 1: Trzeci triumf Hamiltona w Rosji

Moto

Broniący tytułu Brytyjczyk Lewis Hamilton wygrał po raz trzeci w karierze wyścig o Grand Prix Rosji, 16. rundę mistrzostw świata Formuły 1. Kierowca teamu Mercedes GP umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej.

Hamilton triumfował w Soczi także na inaugurację w 2014 roku oraz w kolejnym sezonie. Obecnie ma 306 punktów i o 50 wyprzedza drugiego w klasyfikacji generalnej Niemca Sebastiana Vettela (Ferrari), który w niedzielę zajął trzecie miejsce. Na drugim stopniu podium stanął Fin Valtteri Bottas (Mercedes GP).

Nie ma wątpliwości, że Bottas, który startował z pierwszej pozycji, przepuścił Hamiltona na polecenie teamu. Tłumaczono mu, że Brytyjczyk zgłosił drobną awarię i potrzebował "zasłony" przed atakami Vettela, żeby dotrzeć do mety przed Niemcem.

Jednak kilka okrążeń przed metą Vettel był już o dobre kilka sekund z tyłu, a Bottas spytał: "Będziemy się ścigać?". W odpowiedzi usłyszał: "Pozycje zostają takie, jakie są. Porozmawiamy o tym później".

Podobną wiadomość otrzymał także po minięciu linii mety od szefa Mercedesa GP Toto Wolffa: "To dla ciebie trudny dzień, dla nas też. Podyskutujemy o tym później, kiedy się spotkamy, i wszystko wyjaśnimy".

"To dobry wynik dla naszego zespołu, zdobyliśmy maksimum punktów. Ale wszyscy widzieli... to był trudny wyścig. Jest jak jest" - powiedział na mecie wyraźnie poirytowany Fin.

Zwycięstwo przybliżyło Hamiltona do piątego tytułu mistrzowskiego. Do końca sezonu pozostało jeszcze pięć wyścigów. W każdym za wygraną przyznane będzie 25 punktów.

"Valtteri spisał się znakomicie w ten weekend. Przepuścił mnie i jest prawdziwym gentlemanem. On nie walczy o tytuł jak ja. Normalnie byłbym w euforii, że Mercedes zajął dwa pierwsze miejsca, ale rozumiem, jak trudne to było dla Valtteriego. Zasługiwał na zwycięstwo" - skomentował Brytyjczyk.

Na czwartej pozycji uplasował się Fin Kimi Raikkonen (Ferrari), a dwie kolejne lokaty zajęli kierowcy Red Bulla: obchodzący w niedzielę 21. urodziny Holender Max Verstappen oraz Australijczyk Daniel Ricciardo. Obaj startowali z końcówki stawki, ponieważ zostali ukarani za wymianę silników.

Tradycyjnie słabo wypadli obaj zawodnicy zespołu Williams-Mercedes, którego kierowcą testowym jest Robert Kubica. Kanadyjczyk Lance Stroll został sklasyfikowany na 15., a Rosjanin Siergiej Sirotkin - na 18. miejscu.

7. Charles Leclerc (Monako/Sauber-Ferrari)                  1.38,390
  8. Kevin Magnussen (Dania/Haas-Ferrari)                       1 okr.
  9. Esteban Ocon (Francja/Force India-Mercedes)                1 okr.
 10. Sergio Perez (Meksyk/Force India-Mercedes)                 1 okr.
 11. Romain Grosjean (Francja/Haas-Ferrari)                     1 okr.
 12. Nico Huelkenberg (Niemcy/Renault)                          1 okr.
 13. Marcus Ericsson (Szwecja/Sauber-Ferrari)                   1 okr.
 14. Fernando Alonso (Hiszpania/McLaren-Renault)                1 okr.
 15. Lance Stroll (Kanada/Williams-Mercedes)                    1 okr.
 16. Carlos Sainz Jr (Hiszpania/Renault)                        2 okr.
 17. Stoffel Vandoorne (Belgia/McLaren-Renault)                 2 okr.
 18. Siergiej Sirotkin (Rosja/Williams-Mercedes)                2 okr.

nie ukończyli:

Pierre Gasly (Francja/Toro Rosso-Honda), Brendon Hartley (N. Zelandia/Toro Rosso-Honda) klasyfikacja generalna kierowców: 1. Lewis Hamilton (W. Brytania/Mercedes GP) 306 pkt 2. Sebastian Vettel (Niemcy/Ferrari) 256 3. Valtteri Bottas (Finlandia/Mercedes GP) 189 4. Kimi Raikkonen (Finlandia/Ferrari) 186 5. Max Verstappen (Holandia/Red Bull) 158 6. Daniel Ricciardo (Australia/Red Bull) 134 7. Kevin Magnussen (Dania/Haas-Ferrari) 53 8. Nico Huelkenberg (Niemcy/Renault) 53 9. Fernando Alonso (Hiszpania/McLaren-Renault) 50 10. Sergio Perez (Meksyk/Force India-Mercedes) 47 11. Esteban Ocon (Francja/Force India-Mercedes) 47 12. Carlos Sainz Jr (Hiszpania/Renault) 38 13. Pierre Gasly (Francja/Toro Rosso-Honda) 28 14. Romain Grosjean (Francja/Haas-Ferrari) 27 15. Charles Leclerc (Monako/Sauber-Ferrari) 21 16. Stoffel Vandoorne (Belgia/McLaren-Renault) 8 17. Lance Stroll (Kanada/Williams-Mercedes) 6 18. Marcus Ericsson (Szwecja/Sauber-Ferrari) 6 19. Brendon Hartley (N. Zelandia/Toro Rosso-Honda) 2 20. Siergiej Sirotkin (Rosja/Williams-Mercedes) 1 klasyfikacja konstruktorów: 1. Mercedes GP 495 pkt 2. Ferrari 442 3. Red Bull 292 4. Renault 91 5. Haas-Ferrari 80 6. McLaren-Renault 58 7. Force India-Mercedes 35 8. Toro Rosso-Honda 30 9. Sauber-Ferrari 27 10. Williams-Mercedes 7