Polscy siatkarze mistrzami świata!

Polscy siatkarze wygrali w Turynie z reprezentacją Brazylii 3:0 w finale mistrzostw świata 2018 i obronili tytuł wywalczony przed czterema laty! Po brązowy medal sięgnęli Amerykanie, którzy w spotkaniu o trzecie miejsce pokonali 3:1 reprezentację Serbii.

Obecność obu ekip w finale była niemałym zaskoczeniem. Na podopiecznych trenera Heynena praktycznie nikt nie stawiał, a za szczyt marzeń uważano miejsce w czołowej szóstce turnieju. Siatkarzy Canarinhos prześladowała ostatnio plaga kontuzji. Zarówno Polska, jak i Brazylia były tłem dla najlepszych podczas rozegranego w Lille Final Six Ligi Narodów, cóż jednak znaczy właściwe przygotowanie na najważniejszy turniej sezonu... Pod tym względem trenerzy Renan Dal Zotto i Heynen przechytrzyli rywali i zmierzyli się w meczu o złoto.

Premierowa odsłona od początku przebiegała przy przewadze Polaków. Gdy Bartosz Kurek popisał się asem serwisowym mieli oni dwa oczka zaliczki na pierwszej przerwie (8:6). W środkowej części seta utrzymywali dystans (16:13), a przy stanie 23:20 wydawało się, że pewnie tę partię wygrają. Brazylijczycy zdołali jednak odrobić straty (23:23) i doprowadzili do emocjonującej końcówki. Z prawdziwej wojny nerwów, jaką była gra na przewagi, zwycięsko wyszli Polacy, którzy zamknęli seta skutecznym blokiem (28:26). Właśnie ten element przesądził o sukcesie biało-czerwonych w tej partii – zatrzymali rywali aż pięciokrotnie!

Zwycięska końcówka pierwszego seta pozytywnie wpłynęła na postawę polskich siatkarzy na początku kolejnej odsłony. Nadal dobrze funkcjonował blok i Polacy szybko zaczęli budować przewagę (8:4). Tym razem biało-czerwoni spokojnie utrzymywali dystans na przestrzeni seta (16:13, 20:16), dobrze grając w ofensywie i na przyjęciu. Trener Dal Zotto rotował składem, ale nie znalazł patentu na Polaków, którzy wygrali pewnie 25:20. Wynik skutecznym atakiem ustalił Michał Kubiak.

W secie numer trzy Polacy od początku zmierzali po wygraną, a kilka akcji było prawdziwą demonstracją siły (czapa na  Douglasie Souzie na 8:3, as serwisowy  Jakuba Kochanowskiego na 11:4, czy skuteczne ataki Bartosza Kurka i Artura Szalpuka). Przy stanie 19:14 biało-czerwoni byli już niemal pewni sukcesu, ale rywale nie rezygnowali. W końcówce było trochę nerwów, przewaga stopniała do jednego punktu (24:23), ale wówczas decydujący punkt skutecznym atakiem z prawej strony wywalczył Kurek (25:23).

Najwięcej punktów: Bartosz Kurek (24), Michał Kubiak (12), Artur Szalpuk (10) – Polska;  Wallace De Souza (14), Douglas Souza (11) – Brazylia. Polacy dominowali w tym meczu w bloku (10–4), zdobyli też więcej punktów zagrywką (4–2); Brazylijczycy minimalnie lepiej punktowali w ataku (43–45), ale popełnili więcej błędów własnych (18–21). Kurek – aktor numer jeden finałowego spektaklu – po meczu zasłużenie odebrał nagrodę dla najbardziej wartościowego zawodnika (MVP) całych mistrzostw.

To było trzecie starcie Polski z Brazylią w finale mistrzostw świata. W 2006 roku w Tokio górą byli siatkarze Canarinhos (3:0); w 2014 w Katowicach biało-czerwoni zwyciężyli 3:1. W Turynie znów wygrali Polacy, którzy po raz trzeci w historii (triumfowali także w 1974 roku w Meksyku) sięgnęli po mistrzostwo świata!

Finał MŚ 2018:

Polska – Brazylia 3:0 (28:26, 25:20, 25:23)

Polska: Fabian Drzyzga, Piotr Nowakowski, Bartosz Kurek, Artur Szalpuk, Michał Kubiak, Mateusz Bieniek – Pawel Zatorski (libero) oraz Dawid Konarski, Jakub Kochanowski, Grzegorz Łomacz. Trener: Vital  Heynen.
Brazylia: Bruno Mossa Rezende, Wallace De Souza, Luiz Felipe Marques Fonteles, Maurício Souza, Douglas Souza, Lucas Saatkamp – Thales Hoss (libero) oraz Isac Santos, Evandro M. Guerra, William Arjona, Maique Reis Nascimento (libero), Lucas Eduardo Loh, Eder Carbonera. Trener: Renan Dal Zotto.

Sędziowie: Fabrizio Pasquali (Włochy) – Hernan Gonzalo Casamiquela (Argentyna).

Mecz zakończony
Polska
3:0
Brazylia
Zapis relacji
Relacja zakończona

Polska – Brazylia 3:0 (28:26, 25:20, 25:23) Polacy mistrzami świata!

Polska – Brazylia 2:0 24:23 Artur Szalpuk zablokowany.

Polska – Brazylia 2:0, 24:21 Eder zaatakował w aut! Piłka meczowa dla Polski!

Polska – Brazylia 2:0, 23:21 Serwis Edera w siatkę.

Polska – Brazylia 2:0, 22:21 Już tylko punkt przewagi Polaków.

Polska – Brazylia 2:0, 22:20 Trener Vital Heynen poprosił o czas.

Polska – Brazylia 2:0, 22:19 Skuteczny atak Evandro Guerry.

Polska – Brazylia 2:0, 22:17 Autowy atak rywali! Trzy punkty do mistrzostwa.

Polska – Brazylia 2:0, 21:17 Douglas Souza przestrzelił zagrywkę.

Polska – Brazylia 2:0, 20:17 Michał Kubiak zablokowany.

Polska – Brazylia 2:0, 20:15 Evandro Guerra pomylił się w polu zagrywki.

Polska – Brazylia 2:0, 19:15 Evandro Guerra obił polski blok.

Polska – Brazylia 2:0, 19:14 Trener Renan Dal Zotto poprosił o czas. Ostatni w tym meczu?

Polska – Brazylia 2:0, 18:14 Lucas Loh zaserwował w aut.

Wallace minął się z piłką! Złe rozegranie Williama

Polska – Brazylia 2:0, 17:14 Skuteczna kontra Brazylijczyków.

Polska – Brazylia 2:0, 17:12 Jakub Kochanowski ze środka.

Polska – Brazylia 2:0, 16:11 Zepsuta zagrywka po przerwie.

Kubiak zakończył drugiego seta

Polska – Brazylia 2:0, 16:10 Dotknięcie siatki przez Brazylijczyków! Sześć punktów przewagi Polaków na drugiej przerwie!

Polska – Brazylia 2:0, 15:9 Lucas Loh trafił w narożnik.

Polska – Brazylia 2:0, 15:8 Wallace De Souza pomylił się w ataku.

Polska – Brazylia 2:0, 14:8 Skuteczny atak Artura Szalpuka.

Polska – Brazylia 2:0, 13:8 Punkt za punkt przy wyraźnej przewadze Polaków.

Polska – Brazylia 2:0, 12:7 Wallace De Souza przedarł się przez blok.

Polska – Brazylia 2:0, 11:6 Skuteczna kontra Canarinhos.

Polska – Brazylia 2:0, 11:4 Jakub Kochanowski - as serwisowy.

Co zrobił Kurek?! Rywale w szoku, "gwóźdź" z sytuacyjnej piłki

Polska – Brazylia 2:0, 9:3 Kolejny blok Polaków!

Polska – Brazylia 2:0, 8:3 Czapa! Douglas Souza zatrzymany blokiem! Pięć punktów przewagi Polsków na pierwszej przerwie.

Polska – Brazylia 2:0, 7:3 Pomyłka brazylijskiego rozgrywającego. Trener Renan Dal Zotto poprosił o czas.

Polska – Brazylia 2:0, 6:3 Bartosz Kurek skutecznie po prostej.

Polska – Brazylia 2:0, 5:2 Punkt dla Polski po weryfikacji.

Polska – Brazylia 2:0, 4:2 Punktuje Artur Szalpuk.

Polska – Brazylia 2:0, 3:1 Trzeci punkt dla Polski w tym secie, trzeci raz Bartosz Kurek!

Polska – Brazylia 2:0, 2:0 Bartosz Kurek znów skutecznie.

Polska – Brazylia 2:0, 1:0 Bartosz Kurek skutecznym atakiem rozpoczął trzecią partię.

Prawie 115 km/h! Bombowa zagrywka Kurka

Polska – Brazylia 2:0 (28:26, 25:20) Michał Kubiak zamknął drugą partię... Polacy o krok od mistrzostwa!

Polska – Brazylia 1:0, 24:20 Jakub Kochanowski przestrzelił zagrywkę. Vital  Heynen poprosił o czas.

Polska – Brazylia 1:0, 24:19 Evandro Guerra pomylił się w ataku. Piłka setowa dla Polski.

Polska – Brazylia 1:0, 23:19 Michał Kubiak! Dwa punkty do wygrania seta.

Polska – Brazylia 1:0, 22:19 Świetna akcja po stronie Brazylii.

Polska – Brazylia 1:0, 22:18 Atak Brazylijczyków z drugiej linii.

Polska – Brazylia 1:0, 22:17 Bartosz Kurek znów skutecznie! Trener Renan Dal Zotto wziął czas.

Polska – Brazylia 1:0, 21:17 Bartosz Kurek po prostej.

Polska – Brazylia 1:0, 20:17 Luiz Felipe Fonteles zapunktował po czasie.

Polska – Brazylia 1:0, 20:16 Bartosz Kurek - as serwisowy (114 km/h). Trener Renan Dal Zotto poprosił o czas.

Polska – Brazylia 1:0, 19:16 Douglas Souza zaserwował w siatkę.

Polska – Brazylia 1:0, 17:15 Lucas Saatkamp z krótkiej piłki.

Polska – Brazylia 1:0, 16:14 Wallace De Souza skończył pierwszą akcję po przerwie.

Polska – Brazylia 1:0, 16:13 Michał Kubiak skutecznym atakiem zaprosił obie ekipy na drugą przerwę. Trzy oczka zaliczki Polaków.

Polska – Brazylia 1:0, 15:13 Wallace De Souza przedarł się przez polski blok.

Polska – Brazylia 1:0, 15:12 Jakub Kochanowski ze środka!

Świetna krótka Polaków

Polska – Brazylia 1:0, 14:11 Michał Kubiak skutecznie z drugiej linii.

Polska – Brazylia 1:0, 13:10 Kapitalna akcja! Światowy poziom! Skończył Bartosz Kurek.

Polska – Brazylia 1:0, 12:10 Douglas Souza posłał piłkę w aut.

Polska – Brazylia 1:0, 11:10 Znów skutecznie Wallace De Souza.

Polska – Brazylia 1:0, 11:9 Wallace De Souza wcisnął piłkę, mimo polskiego bloku.

Polska – Brazylia 1:0, 10:8  Douglas Souza po bloku rywali.

Polska – Brazylia 1:0, 10:7 Bartosz Kurek tym razem skutecznie.

Polska – Brazylia 1:0, 9:7 Bartosz Kurek zablokowany.

Polska – Brazylia 1:0, 9:5 Michał Kubiak wykorzystał dziurę w bloku rywali.

Kurek zablokował Wallace'a! Pierwszy set dla Polaków

Polska – Brazylia 1:0, 8:4 Cztery oczka zaliczki Polaków na pierwszej przerwie.

Polska – Brazylia 1:0, 7:4 Kolejny blok Polaków!

Polska – Brazylia 1:0, 6:3 Kiwka Artura Szalpuka.

Polska – Brazylia 1:0, 5:2 Luiz Felipe Fonteles zablokowany.

Polska – Brazylia 1:0, 4:2

Polska - Brazylia: Wybierz najlepszego siatkarza!

Trwa finał mistrzostw świata Polska - Brazylia! Wybierzcie najlepszego zawodnika z ekipy Vitala Heynena!

Polska – Brazylia 1:0, 3:1 Udany początek Polaków.

Polska – Brazylia 1:0, 2:1 Rozpoczął się drugi set finału.

Statystyki pierwszego seta:

Polska – Brazylia 1:0 (28:26) Skuteczny blok i pierwszy set dla Polski! Zacięta pierwsza partia trwała 35 minut.

Polska – Brazylia 0:0, 27:26 Serwis Brazylijczyków w siatkę.

Polska – Brazylia 0:0, 26:26 Punkt za punkt...

Polska – Brazylia 0:0, 26:25 Mateusz Bieniek z krótkiej.

Polska – Brazylia 0:0, 25:24 Bruno Rezende przestrzelił zagrywkę.

Polska – Brazylia 0:0, 24:24 Bartosz Kurek zaserwował w siatkę. Gramy na przewagi!

Polska – Brazylia 0:0, 24:23 Artur Szalpuk! Piłka setowa dla Polski!

Polska – Brazylia 0:0, 23:23 Evandro Guerra wyrównał stan seta.

Polska – Brazylia 0:0, 23:22 Trener Vital  Heynen poprosił o drugi czas.

Polska – Brazylia 0:0, 23:21 Isac Santos zameldował się na boisku skutecznym atakiem.

Polska – Brazylia 0:0, 23:20 Skuteczny blok Polaków.

Polska – Brazylia 0:0, 22:20 Luiz Felipe Marques Fonteles przestrzelił zagrywkę.

Polska – Brazylia 0:0, 21:20 Luiz Felipe Marques Fonteles - as serwisowy...

Polska – Brazylia 0:0, 21:19 Luiz Felipe Fonteles - as serwisowy. Vital Heynen wziął czas.

Polska – Brazylia 0:0, 21:17 Luiz Felipe Fonteles zaatakował w aut bez bloku.

Świetne zagrywki Nowakowskiego i Kurka

Polska – Brazylia 0:0, 20:16 Michał Kubiak zaatakował po bloku. Trener Renan Dal Zotto wykorzystał drugi czas.

Polska – Brazylia 0:0, 19:16 Michał Kubiak tym razem skutecznie.

Polska – Brazylia 0:0, 18:16 Michał Kubiak dotknął siatki.

Polska – Brazylia 0:0, 18:14 Bartosz Kurek skutecznie!

Polska – Brazylia 0:0, 17:14 Wallace De Souza przepchnął piłkę na polską stronę.

Polska – Brazylia 0:0, 17:13 Douglas Souza zablokowany!

Pech Zatorskiego! Taśma pomogła rywalom

Polska – Brazylia 0:0, 16:13 Michał Kubiak skutecznie i trzy oczka zaliczki Polaków na drugiej przerwie technicznej.

Polska – Brazylia 0:0, 15:13 Bartosz Kurek przestrzelił zagrywkę.

Polska – Brazylia 0:0, 15:12 Bartosz Kurek znów skutecznie.

Polska – Brazylia 0:0, 14:11 Artur Szalpuk skończył kontrę Polaków. Trener Renan Dal Zotto poprosił o czas.

Polska – Brazylia 0:0, 13:11  Luiz Felipe Fonteles przestrzelił zagrywkę.

Polska – Brazylia 0:0, 12:10 Michał Kubiak przedarł się przez blok rywali.

Kurek zatrzymał Fontelesa!

Polska – Brazylia 0:0, 11:9 Piotr Nowakowski ze środka.

Polska – Brazylia 0:0, 10:8 Kapitalny atak Bartosza Kurka (120 km/h)!

Polska – Brazylia 0:0, 9:7 Artur Szalpuk skutecznie po prostej.

Polska – Brazylia 0:0, 8:7 Wallace De Souza po bloku rywali.

Polska – Brazylia 0:0, 8:6 Bartosz Kurek - as serwisowy. Dwa oczka zaliczki Polaków na pierwszej przerwie.

Polska – Brazylia 0:0, 7:6 Odpowiedział Bartosz Kurek.

Polska – Brazylia 0:0, 6:6 Maurício Souza skutecznie.

Polska – Brazylia 0:0, 6:5 Piotr Nowakowski - as serwisowy.

Polska – Brazylia 0:0, 5:5 Szczelny blok Polaków.

Polska – Brazylia 0:0, 4:5 Bartosz Kurek skutecznie.

Polska – Brazylia 0:0, 3:5 Wallace De Souza popisał się skutecznym atakiem.

Polska – Brazylia 0:0, 3:3 Bartosz Kurek po bloku rywali.

Polska – Brazylia 0:0, 2:3 Punkt dla Brazylii po autowym ataku Polaków.

Polska – Brazylia 0:0 , 1:1 Zepsute zagrywki na początku meczu.

Polska – Brazylia 0:0 , 0:1 Rozpoczynamy finał mistrzostw świata 2018!

Fabrizio Pasquali z Włoch po raz ostatni prowadzi mecz międzynarodowy. Po tym spotkaniu kończy sędziowską karierę.

Czas na hymny.

Polska – Brazylia. Składy drużyn:

Polska: Fabian Drzyzga, Piotr Nowakowski, Bartosz Kurek, Artur Szalpuk, Michał Kubiak, Mateusz Bieniek – Pawel Zatorski (libero). Trener: Vital  Heynen.
Brazylia: Bruno Mossa Rezende, Wallace De Souza, Luiz Felipe Marques Fonteles, Maurício Souza, Douglas Souza, Lucas Saatkamp – Thales Hoss (libero). Trener: Renan Dal Zotto.

Borek, Hajto i Kołtoń zapraszają na finał mistrzostw świata w siatkówce!

Polscy siatkarze zmierzą się w Turynie z reprezentacją Brazylii w finale mistrzostw świata 2018. To wielkie wydarzenie przyciąga uwagę polskich kibiców i jednoczy środowiska różnych dyscyplin. Na mecz o złoto, który transmitować będziemy w Polsacie, Polsacie Sport oraz Super Polsacie, zapraszają Roman Kołtoń, Mateusz Borek i Tomasz Hajto - piłkarscy dziennikarze i eksperci Polsatu Sport.

Swędrowski tuż przed finałem Polska - Brazylia: Trochę się boję po tych pięciu setach z USA...

W meczu o brązowy medal Amerykanie pokonali Serbów 3:1 (23:25, 25:17, 32:30, 25:19). Zobaczcie skrót meczu:

Amerykanie z brązowym medalem mistrzostw świata siatkarzy!

W meczu o brązowy medal mistrzostw świata 2018 siatkarze Serbii przegrali w Turynie ze Stanami Zjednoczonymi 1:3. W wielkim finale zagrają reprezentacje Polski i Brazylii. Amerykanie do spotkania o brąz przystąpili po ciężkim, pięciosetowym boju z reprezentacją Polski; Serbowie, którzy ulegli 0:3 Canarinhos, mieli więcej czasu na regenerację sił.

Kubiak kontra Bruno, czyli losowanie przed finałem Polska - Brazylia

Wlazły: Cztery lata temu stawiliśmy czoła wielkiej Brazylii!

Do finału w 2014 roku podeszliśmy zupełnie na luzie i z nabytym przez lata doświadczeniem. W pierwszym secie Brazylijczycy lali nas co prawda niesamowicie i właściwie niewiele mogliśmy zrobić. Drugi zaczął się podobnie i pamiętam, że gdy zeszliśmy na czas, to moja żona była bardzo zaaferowana i przerażona, a ja się śmiałem!

Czarnecki: Siatkówka ma swój czas. Trzeba to wykorzystać

Tak było cztery lata temu! Swędrowski i Drzyzga komentują akcję na wagę złota

Komentarz Tomasza Swędrowskiego i Wojciecha Drzyzgi z poprzednich mistrzostw świata przeszedł do historii. Słynne „Jesteśmy mistrzami świata" zna każdy fan siatkówki. Przeżyjmy więc jeszcze raz ostatnią akcję mundialu 2014! Na poprzednich mistrzostwach świata w finale również mierzyliśmy się z Brazylią. Wtedy Polacy wygrali w katowickim Spodku 3:1!

Winiarski wspomina dwa finały mistrzostw świata: To były kompletnie inne mecze

Polska - Brazylia: Transmisja finału MŚ w Polsacie, Polsacie Sport i Super Polsacie

Jesteśmy w finale mistrzostw świata! - te słowa wykrzyczeli po sobotnim meczu komentujący półfinał Polska - USA Tomasz Swędrowski i Wojciech Drzyzga. Polscy siatkarze po raz kolejny udowodnili, że nie należy ich skreślać i pokonali Amerykanów. Teraz czeka ich ostatnie zadanie na mistrzostwach światach - o złoty medal znów stoczymy walkę z Canarinhos.

Witamy w relacji na żywo z meczu Polska – Brazylia o złoty medal mistrzostw świata w siatkówce 2018. Początek spotkania o godzinie 21.15.