MŚ siatkarek: Cztery drużyny bez porażki w pierwszej fazie

Stany Zjednoczone, Holandia, Włochy i Serbia zakończyły bez porażki pierwszą rundę mistrzostw świata. Teraz dwa dni przerwy w rozgrywanym w Japonii turnieju, w niedzielę 16 reprezentacji przystąpi do rywalizacji w drugiej fazie.

Do czwartku niepokonane były również Chinki, które w ostatnim meczu pierwszej fazy spotkały się z Włoszkami. Stawką tej rywalizacji było pierwsze miejsce w grupie. Drużynę z Europy do zwycięstwa 3:1 poprowadziła Paola Egonu, która zdobyła 29 punktów. Wsparły ją doskonale grające blokiem koleżanki, aż 19 razy zatrzymując ataki Chinek.

O pierwsze miejsce w swojej grupie walczyły także Amerykanki i Rosjanki. W tym spotkaniu zwycięzce wyłonił dopiero tie-break, wygrany przez siatkarki Stanów Zjednoczonych 15:11.

Rywalizację w grupach wygrały także Holenderki oraz mistrzynie Europy Serbki, które w pięciu meczach nie straciły ani jednego seta.

Podczas gdy faworyci mundialu toczyli walkę o pierwsze miejsca w grupach, kilka reprezentacji rywalizowało o awans do kolejnej rundy. W czwartek stawkę uczestników drugiej fazy turnieju uzupełniły siatkarki Bułgarii, Meksyku, Dominikany i Portoryko. Dla Dominikany mecz z Kenią był formalnością, ale rozmiary wygranej - 25:5, 25:7, 25:15 - są rekordowe w japońskich mistrzostwach.

Do drugiej rundy awansowały po cztery najlepsze reprezentacje. Te z grup A i D oraz B i C połączą się w dwie grupy, a wyniki spotkań reprezentacji, które już ze sobą grały będą zaliczone. Po trzy najlepsze drużyny awansują do finałowej szóstki, która podobnie jak w męskich mistrzostwach podzielona zostanie na dwie grupy. Po dwie najlepsze ekipy będą rywalizować w półfinałach.

Transmisje meczów MŚ siatkarek na sportowych kanałach Polsatu.