MP w judo: Zwycięstwo Konieczny po przerwie macierzyńskiej

Sporty walki

Wracająca do judo po przerwie macierzyńskiej Ewa Konieczny (Czarni Bytom) zdobyła złoty medal w wadze 48 kg mistrzostw Polski w Warszawie. W drugim dniu turnieju niespodziankę sprawił Tomasz Czerniawski (AZS UW Warszawa), wygrywając rywalizację w kategorii 73 kg.

- W połowie września startowałam w zawodach w czeskim Brnie, ale niestety nikogo nie było w mojej wadze, więc wystąpiłam w kategorii 52 kg (drugie miejsce - PAP). Mistrzostwa kraju miały pokazać na jakim obecnie jestem poziomie, a na jakim koleżanki z 48 kg. Co do kadry narodowej, decydować będzie selekcjoner - powiedziała PAP Konieczny, która ostatni występ międzynarodowy zanotowała w kwietniu 2017 roku w mistrzostwach Europy w Warszawie.

W sobotę w kat. 52 kg triumfowała Agata Perenc (Polonia Rybnik), a w 57 kg najlepsza była Arleta Podolak (Gwardia Warszawa), która pokonała uczestniczki niedawnych mistrzostw świata - w półfinale Julię Kowalczyk (Polonia Rybnik), zaś w finale Anną Borowską (Kejza Team Rybnik).

Wśród mężczyzn tytuł w wadze 60 kg obronił Bartłomiej Garbacik (AZS AWF Katowice), a w 66 kg wygrał zaliczany do faworytów Patryk Wawrzyczek (Janosik Bielsko-Biała). Uznawany przed laty za wielki talent, zwycięzca słynnego japońskiego turnieju Jigoro Kano Tomasz Kowalski (Klub Judo AZS Opole) odpadł w eliminacjach. Kilka lat temu ze względów zdrowotnych zawodnik ten ogłosił zakończenie kariery, ale czasem jeszcze pojawia się na tatami. Rok temu był bezkonkurencyjny podczas MP w Opolu.

Niespodziewanym zwycięzcą rywalizacji w kat. 73 kg został Czerniawski. Poza podium uplasowali się m.in. Wiktor Mrówczyński (AZS AWF Katowice) i Aleksander Beta (Gwardia Łódź).

W niedzielę odbędzie się turniej drużynowy, a po nim ok. godz 14.30 specjalny trening, który poprowadzi mistrz olimpijski z Sydney i trzykrotny mistrz świata, a dziś główny trener japońskiej reprezentacji Kosei Inoue. Mistrzostwa odbywają się w stołecznej hali sportowej przy ul. Siennickiej 40.