Drużyna Bednorza zdobyła Superpuchar Włoch!

W finale Superpucharu Włoch siatkarze Azimut Leo Shoes Modena wygrali z Itas Trentino 3:2. W drużynie zwycięzców zagrał reprezentant Polski Bartosz Bednorz.

W pierwszej partii, po początkowej przewadze siatkarzy z Modeny (1:4), gra się wyrównała (10:10, 14:14, 17:17) i żadna ze stron nie była w stanie odskoczyć na kilka punktów.  Od stanu 19:19 przewagę zaczęli budować podopieczni trenera Julio Velasco,  pomogły im w tym dobre zagrywki Micah Christensona i skuteczna gra blokiem (19:22). Gdy Gabriele Nelli pomylił się w ataku, Modena miała piłkę setową (20:24), siatkarze  Trentino obronili się w trzech kolejnych akcjach, ale skuteczny atak Bartosza Bednorza zamknął tę partię (23:25).

W drugim secie siatkarze Modeny szybko uzyskali zaliczkę (5:8), którą powiększyli jeszcze, gdy w polu zagrywki pojawił się Christenson (6:13). Kapitalna gra w polu serwisowym była mocną bronią ekipy Velasco w tej odsłonie. Swoje dołożył w tym elemencie jeszcze Ivan Zaytsev (11:17). W końcówce gracze Trentino nie zdziałali już wiele. Przestrzelona zagrywka Luki Vettoriego dała rywalom piłkę setową, a w kolejnej akcji Maxwell Holt ustalił wynik skutecznym atakiem (19:25).

Kolejna partia to załamanie gry ekipy z Modeny. Siatkarze trenera Velasco mieli ogromne problemy ze skończeniem ataków, przestali też zaskakiwać rywali zagrywką – ich mocną bronią w poprzednich partiach. Set toczył się przy wyraźniej przewadze ekipy Trentino (8:4, 12:6, 16:10), w której brylowali Aaron Russell i Uros Kovacević. Serbski przyjmujący zwieńczył tę partię skutecznym atakiem (25:16).

Set numer cztery również toczył się pod znakiem przewagi podopiecznych trenera Angelo Lorenzettiego. Do stanu 12:12 gracze Modeny dotrzymywali kroku rywalom, później ekipa Trentino zaczęła odskakiwać przeciwnikom (15:12, 20:14). Przestrzelona zagrywka Holta (25:18) oznaczała, że finałową rywalizację rozstrzygnie tie-break. Wielkich emocji w nim nie było, jedynie na początku obie ekipy grały punkt za punkt (4:4). Przy zmianie stron trzy oczka zaliczki miała ekipa Modeny (5:8), która złapała drugi oddech i nie dała już sobie wydrzeć zwycięstwa. Ekipa trenera Velasco w dalszej części seta powiększała przewagę, a dwa ostatnie punkty wywalczył główny bohater tego starcia – Zaytsev (8:15).

Najwięcej punktów: Aaron Russel (21), Uros Kovacević (14), Luca Vettori (12), Srecko Lisinac (10) – Trentino; Ivan Zaytsev (25), Bartosz Bednorz (11), Maxwell Holt (10), Tine Urnaut (10) – Modena.

Bartosz Bednorz nie zyskał uznania w oczach selekcjonera Vitala Heynena i nie znalazł się w kadrze na mistrzostwa świata 2018, z których Polacy przywieźli złoto. Przed sezonem 24-letni przyjmujący trafił z PGE Skry Bełchatów do Modeny i bardzo szybko wywalczył z nowym klubem pierwsze trofeum. Był jedną z wiodących postaci wygranego 3:0 półfinałowego starcia z Cucine Lube Civitanova (17 punktów), a i w finale dołożył sporą cegłę do końcowego triumfu. Z 11. zdobytych punktów, siedem wywalczył w ataku, jeden blokiem, a trzy zagrywką.

W rozegranym wcześniej meczu o III miejsce drużyna Sir Safety Conad Perugia (w której występuje Wilfredo Leon) przegrała z Cucine Lube Civitanova 1:3 (25:16, 21:25, 23:25, 23:25). Przyszły reprezentant Polski wywalczył w tym spotkaniu 13 punktów dla swej drużyny.

Wyniki Superpucharu Włoch siatkarzy 2018 (Perugia, 6–7 października):

2018-10-06: Sir Safety Conad Perugia – Itas Trentino 0:3 (22:25, 21:25, 24:26) – półfinał.

2018-10-06: Cucine Lube Civitanova – Azimut Leo Shoes Modena 2:3 (26:28, 28:26, 25:22, 19:25, 13:15) – półfinał.

2018-10-07: Sir Safety Conad Perugia – Cucine Lube Civitanova 1:3 (25:16, 21:25, 23:25, 23:25) – mecz o III miejsce.

2018-10-07: Itas Trentino – Azimut Leo Shoes Modena 2:3 (23:25, 19:25, 25:16, 25:18, 8:15) – finał.