Mediolan-Turyn: Majka w czołówce, zwycięstwo Pinota

Mediolan-Turyn:  Majka w czołówce, zwycięstwo Pinota

Francuz Thibaut Pinot (Groupama-FDJ) wygrał kolarski klasyk Mediolan-Turyn. Na finiszu pod górę w pobliżu Bazyliki Superga wyprzedził o 10 sekund Kolumbijczyka Miguela Angela Lopeza (Astana), który kilometr przed metą leżał w kraksie.

Trzecie miejsce zajął mistrz świata Alejandro Valverde (Movistar). Startujący po raz drugi w zdobytej 30 września w Innsbrucku tęczowej koszulce Hiszpan stracił do zwycięzcy 28 sekund. Na 13. pozycji dojechał do mety Rafał Majka (Bora-Hansgrohe), wolniejszy od Pinota o 59 sekund.

- Nogę miałem dzisiaj całkiem niezłą, po mocnym ataku Valverde tylko ja, Pinot i Gaudu utrzymaliśmy się na kole. Potem grupki się połączyły, było trochę czarowania i do finiszu dojechaliśmy już w większym składzie. W końcówce nieco brakło, ale i tak jestem zadowolony ze swojej dyspozycji w końcówce tego sezonu. To dobre przetarcie przed sobotnią Lombardią, którą bardzo lubię - skomentował Majka na Facebooku.

Na finałowym kilometrze doszło do kraksy. Przez chwilę nieuwagi wpadli na siebie schodzący ze zmiany Gaudu i Lopez, w efekcie czego obaj zawodnicy zaliczyli bliskie spotkanie z szosą. Upadek przekreślił tym samym szanse Kolumbijczyka na walkę o zwycięstwo w Mediolan-Turyn, po które sięgnął Pinot.

Mediolan-Turyn jest najstarszym obecnie klasykiem w kalendarzu UCI. Po raz pierwszy zorganizowano go w 1876 roku, a w środę odbyła się 99. edycja. Z Polaków najwyższą, drugą lokatę zajął dwukrotnie Majka - w 2013 i 2015 roku.