Jankowski ocenił, że najbliższy sezon będzie dla olsztyńskiej drużyny dużo trudniejszy od poprzedniego, m.in. dlatego, że wzrosły oczekiwania kibiców po tym, jak minione rozgrywki zakończyła na czwartym miejscu.

 

W ocenie prezesa, tym razem awans do fazy play off może być trudny z trzech powodów. "Odeszło dwóch bardzo dobrych środkowych - Daniel Pliński zakończył karierę, a Jakub Kochanowski będzie grał w Skrze Bełchatów. Ciężko jest zastąpić tych zawodników" - zaznaczył.

 

Jak wyliczał, kolejnym powodem jest znaczne wzmocnienie się innych zespołów, choćby Stoczni Szczecin i Cerrad Czarnych Radom.

 

"Po trzecie, nasz podstawowy przyjmujący Robbert Andringa ma kontuzję i nie wiadomo, kiedy wróci na boisko. Mamy nadzieję, że będzie to przełom października i listopada, ale do tego czasu gramy bardzo ważne mecze i bez niego na pewno będzie trudno" - powiedział Jankowski.

 

Andringa w połowie sierpnia doznał złamania kości śródstopia podczas treningu na zgrupowaniu reprezentacji Holandii przed mistrzostwami świata. Do czasu aż odzyska sprawność i wróci do pełni formy ma go zastąpić 34-letni Denis Kalinin, który w poprzednim sezonie reprezentował Dynamo Moskwa. Rosjanin w przeszłości współpracował już z obecnym trenerem olsztynian Roberto Santillim w Iskrze Odincowo.

 

Pozostałe transfery Indykpol AZS ogłosił już na początku czerwca. Nowymi zawodnikami w składzie akademików zostali: Radosław Gil (rozgrywający), Sebastian Warda, Mateusz Poręba i Paweł Pietraszko (środkowi) oraz Ukrainiec Sergiej Kapelus, Słowak Marcel Lux i Jakub Urbanowicz (przyjmujący).

 

Po zakończonym sezonie, poza Kochanowskim i Plińskim, odeszli: Łukasz Makowski (rozgrywający) oraz trzech przyjmujących: Belg Tomas Rousseaux, Adrian Buchowski i Kanadyjczyk Blake Scheerhoorn.

 

W okresie przygotowawczym zespół rozegrał 13 sparingów. Akademicy sześciokrotnie zwyciężyli (m.in. dwukrotnie z Treflem Gdańsk i ONICO Warszawa) i siedem razy przegrali. Ostatnim sprawdzianem przed startem ekstraklasy był - rozgrywany w pierwszy weekend października - Turniej Partnerstwa Regionalnego, podczas którego pokonali MKS Będzin 3:0, a ulegli Cerrad Czarnym Radom 1:3 i Treflowi Gdańsk 1:3.

 

Indykpol AZS ma rozegrać swój pierwszy mecz w nowym sezonie ekstraklasy w niedzielę w Katowicach z tamtejszym GKS. Trzy dni później u siebie olsztynianie zmierzą się z ekipą z Radomia.

 

W tym roku - po raz pierwszy od dekady - drużyna z Olsztyna wystąpi w europejskich pucharach. W ostatnich latach miała dwukrotnie taką możliwość, ale z różnych względów nie zdecydowano się na udział. Teraz władze klubu uznały, że stabilność organizacyjna i finansowa na to pozwala.

 

Jak mówił PAP prezes Jankowski, udział w europejskich rozgrywkach jest możliwy ze względu na zapewnione finansowanie od tytularnego sponsora, miasta i samorządu województwa. Klub uznał, że występy w Pucharze CEV będą znakomitą formą promocji, sprawią frajdę kibicom i stworzą zespołowi możliwość zebrania międzynarodowych doświadczeń.

 

Spotkania w 1/32 Pucharu CEV z drużyną Hurrikaani Loimaa zaplanowano na listopad, pierwsze z nich odbędzie się w Olsztynie, a rewanż w Finlandii.

 

Indykpol AZS Olsztyn 2018/19:

 

[1] Mateusz Kańczok (Polska, 1993 – atakujący)
[2] Jan Hadrava (Czechy, 1991 – atakujący)
[3] Michał Żurek (Polska, 1988 – libero)
[4] Marcel Lux (Słowacja, 1994 – przyjmujący)
[5] Miłosz Zniszczoł (Polska, 1986 – środkowy)
[7] Serhij Kapełuś Ukraina, 1982 – przyjmujący)
[8] Dienis Kalinin (Rosja, 1984 – przyjmujący)
[9] Paweł Pietraszko (Polska, 1990 – środkowy)
[10] Radosław Gil (Polska, 1997 – rozgrywający)
[12] Paweł Woicki (Polska, 1983 – rozgrywający)
[13] Sebastian Warda (Polska, 1989 – środkowy)
[14] Jakub Urbanowicz (Polska, 1993 – przyjmujący)
[16] Mateusz Poręba (Polska, 1999 – środkowy)
[17] Jakub Zabłocki (Polska, 1990 – libero).

 

Trener: Roberto Santilli (Włochy), asystent trenera: Marcin Mierzejewski (Polska).

 

Terminarz i plan transmisji meczów 1. kolejki PlusLigi:

 

2018-10-12: Cerrad Czarni Radom – Jastrzębski Węgiel (piątek, godzina 18.00; transmisja – Polsat Sport Extra)
2018-10-12: ONICO Warszawa – Cuprum Lubin (piątek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport News, Polsatsport.pl) 
2018-10-13: Aluron Virtu Warta Zawiercie – Asseco Resovia (sobota, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2018-10-13: MKS Będzin – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (sobota, godzina 17.30; transmisja – Polsatsport.pl) 
2018-10-14: Stocznia Szczecin – Trefl Gdańsk (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport, Polsatsport.pl)
2018-10-14: GKS Katowice – Indykpol AZS Olsztyn (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport News) 
2018-10-15: Chemik Bydgoszcz – PGE Skra Bełchatów (poniedziałek, godzina 18.00; transmisja – transmisja – Polsat Sport Extra).