Świątek mistrzynią olimpijską

Tenisistki Iga Świątek i Słowenka Kaja Juvan zdobyły złoty medal Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Buenos Aires. W finale turnieju debla wygrały z Japonkami Yuki Naito i Naho Sato 6:7 (5-7), 7:5, 10-4.

17-letnia Świątek jest triumfatorką tegorocznego juniorskiego Wimbledonu. W Buenos Aires walczyła też w singlu, jednak w ćwierćfinale przegrała z Clarą Burel. W niedzielę Francuzka zagra o złoty medal z... Juvan, czyli deblową partnerką Igi Świątek.

Porażka z Burel oraz rezygnacja z występu w 2. rundzie miksta (w parze z Danielem Michalskim) to efekt zatrucia pokarmowego, któremu uległa zawodniczka i jej trener Mikołaj Weymann. Na szczęście Świątek zdążyła się wyleczyć na sobotni finał debla.

W stolicy Argentyny Polacy zdobyli już cztery medale. Wcześniej trzy wywalczyli pływacy: srebrny - Jakub Kraska na 100 m stylem dowolnym oraz dwa brązowe - Jan Kałusowski na 200 m stylem klasycznym i sztafeta 4x100 m stylem zmiennym w składzie: Kraska, Kałusowski, Jakub Majerski i Bartłomiej Koziełko.

Medal Igi Świątek nie zostanie zapisany Biało-Czerwonym. Jako że Polka grała w parze z reprezentantką innego kraju, zostanie on zapisany na konto reprezentacji olimpijskiej.

W 3. Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich, które potrwają do 18 października, występuje 69 reprezentantów Polski.