ME w kickboxingu: Pięć złotych medali Polaków w Bratysławie

Sporty walki

16 medali, w tym pięć złotych, zdobyli polscy kickbokserzy w mistrzostwach Europy w Bratysławie. Tytuły wywalczyli: Łukasz Puczyński (79 kg), Piotr Wypchał (89 kg) i Michał Grzesiak (94 kg) w kick light, Kamila Bałanda (70 kg) w K-1 i Karolina Kubiak (48 kg) w low kicku.

Puczyński (Duet Gdańsk) został wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju. Wygrał z czterema rywalami, m.in. finalistami ubiegłorocznych MŚ.

W pojedynkach finałowych, rozegranych w piątek i sobotę, Puczyński pokonał Bułgara Iwana Krastanowa, Wypchał (Krakowska Akademia Taekwondo) wygrał z Turkiem Ali Alwattarem, a Grzesiak (Center Team Odolanów) okazał się lepszy od Francesco Iaconangelo. Bałanda (Champion Gdańsk) triumfowała w pojedynku z Chorwatką Nives Radic, zaś Kubiak (Klub Sztuk Walki Proyama Łask) pokonała Włoszkę Elenę Cardoni.

Kubiak, Wypchał i Grzesiak przed rokiem triumfowali w mistrzostwach świata w Budapeszcie. 38-letni krakowianin Wypchał bardzo późno rozpoczął starty w kickboxingu, a turniej na Słowacji był jego czwartą z rzędu imprezą mistrzowską. W 2015 i 2017 zwyciężył w MŚ, w kategorii 94 kg i 89 kg, a przed dwoma laty wywalczył srebro ME w wadze 94 kg.

Z kolei w kadrze kobiet 34-letnia Bałanda powtórzyła sukces w low kicku z 2010 roku; w Baku wygrała w kat. 65 kg. W dorobku ma też tytuły mistrzyni świata, m.in. w tej formule oraz K-1 Rules i muay-thai.

Walki finałowe w ME w Bratysławie przegrało troje Polaków: kick light - Natalia Panas (+70 kg, Palestra Warszawa), low kick - Michał Królik (60 kg, Paco Team Katowice) i Eliasz Jankowski (67 kg, Polkon Fight Legnica).

Brązowym medalistami mistrzostw kontynentu zostali: K-1 - Wojciech Kazieczko (67 kg, Funfit Boxing Team Zielona Góra), Adam Gielata (71 kg, Puncher Wrocław); low kick - Iwona Nieroda (56 kg, Diament Pstrągowa), Kacper Frątczak (86 kg, Akademia Sportów Walki Knockout Zielona Góra), Dominik Grzęda (91 kg, TKKF Siedlce); kick light - Klara Kleczkowska (55 kg, KT Legia Warszawa), Katarzyna Kwiecień (70 kg, Bastion Nowy Dwór Mazowiecki) i Adrian Durma (74 kg, Elbląski Klub Karate).

W klasyfikacji medalowej Polacy na trzeciej pozycji - 16 (5-3-8), za Rosją - 28 (11-7-10) i Serbią - 16 (6-3-7).

Za miesiąc w słoweńskim Mariborze mistrzostwa Europy w pointfightingu, full contact oraz light contact.