Turniej o Łańcuch Herbowy Ostrowa: Zwycięstwo Walaska

Żużel

Żużlowiec Cash Broker Stal Gorzów Grzegorz Walasek wygrał 66. Turniej o Herbowy Łańcuch Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. W wielkim finale pokonał Duńczyka Bjarne Pedersena oraz Bartosza Smektałę.

W Ostrowie organizatorzy powrócili do tradycji, kiedy to Herbowy Łańcuch kończył żużlowy sezon, a turniej rozgrywano nawet w listopadzie. Choć stawka uczestników nie była tak imponująca jak choćby przed rokiem, kiedy to triumfował mistrz świata Tai Woffinden, ale ponad dwa tysiące kibiców obejrzało ciekawe zawody.

W rundzie zasadniczej najlepiej radzili sobie Walasek oraz zawodnik miejscowej Ostrovii Pedersen. Obaj zdobyli po 12 punktów i zapewnili sobie udział w finale. O pozostałe dwa miejsca w półfinale rywalizowali Grzegorz Zengota, Smektała, Paweł Przedpełski, Wadim Tarasienko. Pierwszy spod taśmy ruszył Smektała, a Przedpełski na dystansie minął Zengotę i na mecie zameldował się za zawodnikiem Fogo Unii Leszno.

Finał poświęcony był pamięci zmarłego tragicznie w sierpniu Tomasza Jędrzejaka, który właśnie w Iskrze Ostrów rozpoczynał swoją karierę. W decydującym wyścigu Walasek nie dał szans rywalom i został 45. w historii triumfatorem turnieju.

Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego to najstarszy turniej żużlowy w Polsce. Jego pierwszym zwycięzcą był 17 września 1950 roku legendarny Alfred Smoczyk. Kilkanaście dni później zginął w wypadku motocyklowym. Na liście triumfatorów są również m.in. Edward Jancarz, Roman Jankowski, Jerzy Szczakiel, Tomasz Gollob oraz Nicki Pedersen.

Wyniki:

1. Grzegorz Walasek (Polska, Cash Broker Stal Gorzów) 12 pkt + 1. miejsce w finale