Serie A: Polscy snajperzy się zacięli? Stępiński uratował honor

Mariusz Stępiński zdobył bramkę dla Chievo Werona w przegranym na wyjeździe 1:2 meczu z Cagliari w 10. kolejce włoskiej ekstraklasy. To jego trzecie trafienie w sezonie. Swojego dorobku nie powiększył Krzysztof Piątek - jego Genoa zremisowała u siebie z Udinese 2:2. Do siatki nie trafiali też pozostali reprezentanci Polski, w tym Arkadiusz Milik i Piotr Zieliński. Ich Napoli zremisowało z Romą 1:1.

Stępiński trafił do siatki w 79. minucie, ustalając wynik meczu. Wcześniej bramki dla gospodarzy zdobyli Leonardo Pavoletti i Argentyńczyk Lucas Castro. Pod koniec spotkania polski napastnik zobaczył żółtą kartkę. Jego zespół w dziesięciu meczach dwa razu zremisował i aż ośmiokrotnie przegrał. W tabeli jest ostatni i wciąż "na minusie" (rozpoczął sezon z odjętymi karnie trzema punktami).

Swojego dorobku nie powiększył natomiast lider klasyfikacji strzelców Serie A Krzysztof Piątek. Polski napastnik ma dziewięć bramek, ale od dwóch meczów nie strzelił gola. W niedzielę jego Genoa zremisowała u siebie z Udinese 2:2. Bramki dla gospodarzy zdobyli z rzutu karnego i Argentyńczyk Cristian Romero, a dla gości Kevin Lasagna (wystąpił w końcówce niedawnego meczu Ligi Narodów w Chorzowie z Polską) oraz Argentyńczyk Rodrigo de Paul. W kadrze Udinese, dla którego to pierwszy remis po serii czterech porażek, nie było Łukasza Teodorczyka.

W meczu Sassuolo - Bologna, w którym również padł remis 2:2, w bramce gości wystąpił Łukasz Skorupski. Z kolei w spotkaniu SPAL Ferrara - Frosinone (0:3) do 58. minuty w ekipie gospodarzy grał Thiago Cionek, a rezerwowym gości był Bartosz Salamon.

Najwięcej emocji miały przynieść w niedzielę dwa wieczorne spotkania. Już mecz Milanu z Sampdorią rozgrzał kibiców włoskiej piłki, a w samej pierwszej połowie padły 4 gole. Strzelanie rozpoczął Patrick Cutrone, ale goście z Genui już w 31. minucie byli na prowadzeniu po golach Saponary i Quagliarelli. Jeszcze przed przerwą piękną akcję Milanu wykończył Higuain, a triumf dał gospodarzom Suso. Cały mecz w Sampie rozegrali Bartosz Bereszyński i Karol Linetty (żółta kartka), a w 61. minucie na murawie pojawił się Dawid Kownacki.

Inny polski snajper Arkadiusz Milik pojawił się w pierwszym składzie Napoli na mecz z Romą na wyjeździe. Zaraz po przerwie Polak usiadł jednak na ławce przy stanie 0:1. Goście z Neapolu przegrywali już od 14. minuty po trafieniu El Shaarawy'ego i długo nie mogli znaleźć sposobu na Robina Olsena. Ratować sytuację miał Piotr Zieliński, który pojawił się na boisku na kwadrans przed końcem. Nie on odwrócił jednak losy spotkania drużyn z górnej połowy tabeli - zrobił to Dries Mertens, który w 90. minucie wpakował piłkę do siatki z najbliższej odległości. Remis Napoli oznacza jednak, że lider z Turynu cały czas odjeżdża w drodze po scudetto.

Dzień wcześniej broniące tytułu Juve - z Wojciechem Szczęsnym w bramce - po dwóch golach Cristiano Ronaldo pokonało na wyjeździe Empoli 2:1. Portugalczyk ma już w dorobku siedem bramek i w klasyfikacji strzelców ustępuje tylko Piątkowi.

Wyniki niedzielnych spotkań Serie A:

Sassuolo - Bologna 2:2 (1:1)
Bramki: Marlon (17'), Boateng (85') - Palacio (2'), Mbaye (56')

Cagliari - Chievo 2:1 (1:0)
Bramki: Pavoletti (15'), Castro (59') - Mariusz Stępiński (79')

Genoa - Udinese 2:2 (1:0)
Bramki: Romulo (32'), Romero (67') - Lasagna (65'), De Paul (70')

SPAL - Frosinone 0:3 (0:1)
Bramki: Chibsah (40'), Ciano (53'), Pinamonti (89')

AC Milan - UC Sampdoria 3:2 (2:2)
Bramki: Cutrone (17'), Higuain (36'), Suso (62') - Saponara (21'), Quagliarella (31')

Napoli - AS Roma 1:1 (0:1)
Bramki: El Shaarawy (14'), Mertens (90')