Siatkarki Grot Budowlanych Łódź wywalczyły Superpuchar Polski!

W meczu o Superpuchar Polski im. Andrzeja Niemczyka siatkarki Grot Budowlanych Łódź wygrały z Chemikiem Police 3:2. Siatkarki z Łodzi obroniły trofeum wywalczone przed rokiem.

O Superpuchar Polski 2018 – od tej edycji imienia Andrzeja Niemczyka – rywalizowały zdobywczynie Pucharu Polski (Grot Budowlani Łódź) oraz mistrzynie kraju (Chemik Police).

Siatkarki Budowlanych szybko wypracowały sobie znaczącą przewagę (3:0, 7:2, 12:7) i ten fatalny początek właściwie przekreślił szanse policzanek na triumf w premierowej partii.  Mistrzynie Polski z minuty na minutę grały coraz lepiej, goniły wynik, kilkukrotnie były blisko (16:14, 21:19), ale łodzianki nie dały się już dogonić.  Już pierwszy set sezonu pokazał jak ważną postacią w zespole z Łodzi będzie Jovana Brakocević. Serbska atakująca skończyła w końcówce dwie ważne akcje (22:19, 23:20). Piłkę setową wywalczyła Agata Babicz, a wynik ustalił autowy atak Magdaleny Stysiak (25:21).

W drugiej partii role się odwróciły. Set od początku przebiegał pod dyktando policzanek (4:8). Siatkarki Chemika lepiej prezentowały się na przyjęciu, ich mocną bronią była trudna zagrywka, dobrze prezentowała się w ataku niespełna 18-letnia  Stysiak. W efekcie mistrzynie Polski utrzymywały przewagę (6:11, 14:19) i pewnie zmierzały po zwycięstwo, które przypieczętował skuteczny atak Chiaki Ogbogu (20:25).

Set numer trzy od początku miał wyrównany przebieg (5:5, 12:12). Policzanki odskoczyły rywalkom, wygrywając cztery kolejne piłki (12:16), i choć rywalki ruszyły jeszcze w pogoń (17:18), końcówkę pewnie wygrały siatkarki Chemika. Najpierw asem serwisowym popisała się Ogbogu, po chwili piłkę setową wywalczyła Stysiak (18:24) i ta sama zawodniczka zakończyła seta skutecznym atakiem (20:25).

W trzeciej odsłonie inicjatywę odzyskały łodzianki, które poprawiły grę w obronie i na zagrywce. Przy słabości rywalek, zaowocowało to kilkupunktową przewagą (10:7, 13:10). Policzanki próbowały jeszcze odrobić straty, ale w końcówce oglądaliśmy dominację siatkarek Budowlanych (23:15).  Julia Twardowska dała swej drużynie piłkę setową (24:18), a partię zakończył atak ze środka w wykonaniu Małgorzaty Śmieszek (25:19).

W tej sytuacji zwycięzcę Superpucharu miał wyłonić tie-break, który toczył się przy przewadze łodzianek (4:2, 8:4). Po zmianie stron mistrzynie Polski wygrały dwie piłki, ale w kolejnych akcjach (atak Brakocević, błąd policzanek, atak Babicz, kolejny błąd) stopniała szansa na odrobienie strat (12:6). W tej sytuacji łodzianki pewnie zmierzały po zwycięstwo, które przypieczętował atak Śmieszek (15:9). MVP: Jovana Brakocević-Canzian.

Mecz o Superpuchar Polski 2018 im. Andrzeja Niemczyka uświetnił otwarcie nowej hali – Sport Areny Łódź. Siatkarki Grot Budowlanych Superpuchar po raz pierwszy wywalczyły przed rokiem, również pokonując ekipę Chemika (3:1 w Dąbrowie Górniczej). Siatkarki z Polic mają w swej kolekcji dwa takie trofea, zdobyte w 2014 oraz 2015 roku.

Grot Budowlani Łódź – Chemik Police 3:2 (25:21, 20:25, 20:25, 25:19, 15:9)

Grot Budowlani: Femke Stoltenborg, Julia Twardowska, Jaroslava Pencova, Agata Babicz, Małgorzata Śmieszek, Jovana Brakocevic – Maria Stenzel (libero) oraz Oliwia Urban, Ewelina Tobiasz.

Chemik: Sladjana Mirkovic, Martyna Grajber, Magdalena Stysiak, Chiaka Ogbogu, Natalia Mędrzyk, Agnieszka Bednarek – Aleksandra Krzos (libero) oraz Bianka Busa, Martyna Łukasik, Gabriela Polańska, Iga Chojnacka, Marlena Pleśnierowicz.