PlusLiga: Triumf ZAKSY Kędzierzyn-Koźle w meczu na szczycie!

Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle wygrali 3:0 z Jastrzębskim Węglem w spotkaniu 6. kolejki PlusLigi. Mecz lidera z trzecią drużyną w tabeli nie przyniósł wielkich emocji. Podopieczni trenera Andrei Gardiniego zapisali kolejne trzy punkty na swoim koncie i umocnili się na czele ligowej stawki.

Premierowa odsłona nie miała wielkiej historii. Wyrównana walka trwała do stanu 10:10, później kędzierzynianie całkowicie przejęli inicjatywę na parkiecie. Odskoczyli rywalom (14:10, 17:12) i w końcówce kontrolowali sytuację. Jastrzębianie popełniali błędy, a gospodarze wykorzystywali je, grając skutecznie. As serwisowy w wykonaniu Łukasza Kaczmarka przyniosła im piłkę setową (24:17), a partię zakończył serwis Lukasa Kampy w siatkę (25:18).

Drugi set był bardziej wyrównany. Prowadzenie przechodziło z rąk do rąk, a do stanu 19:19 wynik oscylował wokół remisu. W decydujących fragmentach seta jastrzębianie nie wykorzystali swoich szans w ofensywie. Zbyt miękkie ataki, przy dobrze grającej obronie ZAKSY, nie przyniosły im powodzenia. U rywali skutecznie prezentował się Sam Deroo, dobrze funkcjonował również blok. Zatrzymanie ataku Juliena Lyneela przyniosło im piłkę setową (24:21). Francuski przyjmujący poprawił się w następnej akcji, ale w kolejnej efektowny atak Łukasza Wiśniewskiego ustalił wynik na 25:22.

W trzeciej partii obraz gry nie uległ zmianie. Co prawda jastrzębianie mieli fragmenty dobrej gry, w pewnym momencie odskoczyli rywalom na trzy oczka (9:12), ale szybko roztrwonili tę przewagę. Gdy w polu zagrywki pojawił się Deroo, ekipa z Kędzierzyna odskoczyła rywalom (18:13). Ten fragment seta właściwie przesądził o zwycięstwie gospodarzy. Jastrzębianie próbowali jeszcze nawiązać walkę, trener Ferdinando De Giorgi wprowadził na parkiet Salvadora Hidalgo Olivę, jednak na niewiele się to zdało. Brandon Koppers wywalczył piłkę meczową, a autowy atak Dawida Konarskiego zakończył to spotkanie (25:20).

Najwięcej punków: Sam Deroo (17), Mateusz Bieniek (11) – ZAKSA; Christian Fromm (11), Dawid Konarski (11) – Jastrzębski Węgiel. Gości zgubiła przede wszystkim kiepska skuteczność w ataku, słabnąca jeszcze z seta na set (I – 38%, II – 34%, III – 29%). Siatkarze ZAKSY lepiej punktowali we wszystkich elementach: atakiem (41–35), blokiem (8–7), zagrywką (5–4) oraz popełnili mniej błędów własnych od rywali (14–21). MVP: Paweł Zatorski.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jastrzębski Węgiel 3:0 (25:18, 25:22, 25:20)

ZAKSA: Mateusz Bieniek, Sam Deroo, Łukasz Kaczmarek, Aleksander Śliwka, Benjamin Toniutti, Łukasz Wiśniewski – Paweł Zatorski (libero) oraz Brandon Koppers, Przemysław Stępień
Jastrzębski Węgiel: Christian Fromm, Piotr Hain, Lukas Kampa, Dawid Konarski, Grzegorz Kosok, Julien Lyneel – Jakub Popiwczak (libero) oraz Jakub Bucki, Salvador Hidalgo Oliva.

Wyniki, terminarz i plan transmisji pozostałych meczów 6. kolejki PlusLigi:

2018-10-31: Trefl Gdańsk – Indykpol AZS Olsztyn 3:2 (19:25, 22:25, 25:20, 31:29, 15:6)
2018-11-07: Aluron Virtu Warta Zawiercie – GKS Katowice 3:1 (25:27, 25:22, 25:18, 25:23)
2018-11-07: Chemik Bydgoszcz – Cerrad Czarni Radom 1:3 (19:25, 25:19, 23:25, 18:25)
2018-11-07: MKS Będzin – Cuprum Lubin 1:3 (23:25, 14:25, 25:23, 21:25)
2018-11-07: PGE Skra Bełchatów – Asseco Resovia 3:1 (32:30, 21:25, 26:24, 25:21)
2018-11-08: Stocznia Szczecin – ONICO Warszawa (czwartek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).