Sporo niepewności i spekulacji pojawiało przed ostateczną decyzją Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej w sprawie kryteriów nowego rankingu FIVB. Dziś władze światowej federacji podały finalne regulacje.

 

Rankingi siatkarek i siatkarzy wyłonią uczestników turniejów kwalifikacyjnych do Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020. Prawo gry o awans do imprezy czterolecia otrzymają 24 państwa z każdej kategorii.

 

W przypadku panów do rankingu liczyć będą się wynik na Pucharze Świata 2015 i Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016 oraz punkty zdobyte za Ligę Światową 2017 i kwalifikacje do mistrzostw świata 2018 a co najważniejsze wynik osiągnięty na FIVB Mistrzostwach Świata 2018 Włochy/Bułgaria.

 

W przypadku siatkarek o miejscach w rankingu zdecydują starty w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016, World Grand Prix 2017, kwalifikacjach do mistrzostw świata oraz FIVB Mistrzostwach Świata siatkarek w Japonii w 2018 roku.

 

Niebawem Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej ogłosi nowy ranking dla pań i panów, z uwzględnieniem wyżej wymienionych turniejów. Po wskazaniu finalnej kolejności zespołów, do każdej z uprawnionych do gry w kwalifikacjach do IO 2020 federacji wysłane zostanie zapytanie o chęć startu w turniejach interkontynentalnych. Po potwierdzeniu bądź odmowie do publicznej wiadomości podane zostaną składy grup, rywalizujących o „bilet” do Tokio. Przydział do grup nastąpi według serpentyny. W kwalifikacjach nie weźmie udziału Japonia, która jako gospodarz Igrzysk Olimpijskim ma zapewniony start w imprezie „czterolecia”.

 

Pierwszą fazę turniejów interkontynentalnych do IO zaplanowano na 2-4 sierpnia 2018 (siatkarki) oraz 9-11 sierpnia (siatkarze). Rywalizować w nich będą 24 zespoły podzielone na sześć grup. Zwycięzcy już na tym etapie mogą być pewni gry w Tokio. Drugą fazę kwalifikacji zaplanowano na styczeń 2020.