PlusLiga: ZAKSA zdemolowała Cuprum

W spotkaniu 8. kolejki PlusLigi siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle wygrali z Cuprum Lubin 3:0. Jedynie w drugiej odsłonie siatkarze z Lubina nawiązali wyrównaną walkę z gospodarzami, przegrali jednak po fatalnej końcówce seta.

Premierowa partia nie miała wielkiej historii. Od stanu 6:6 przewagę zaczęli budować siatkarze ZAKSY, w dużej mierze dzięki skuteczności byłego gracza Cuprum – Łukasza Kaczmarka (13:9, 18:12). W końcówce przyjezdni dołożyli rywalom kilka punktów po błędach własnych, a seta zamknął skutecznym atakiem Brandon Koppers (25:16).

Druga odsłona długo toczyła się przy przewadze lubinian, którzy na początku zaskoczyli rywali trudnymi zagrywkami (3:7), a później jeszcze powiększali dystans. Po asie serwisowym Jakuba Ziobrowskiego kędzierzynianie przegrywali już 8:16, później po ataku tego zawodnika było jeszcze 9:17, a następnie nastąpiła... katastrofa lubinian. Gospodarze zabrali się do pracy, ruszyli do odrabiania strat i dopięli swego (22:22). Cztery ostatnie piłki w tej partii padły łupem siatkarzy ZAKSY: błąd rywali, blok i atak z drugiej piłki Benjamina Toniuttiego oraz as serwisowy Kaczmarka rozstrzygnęły seta (25:22).

Trzeciego seta udanie rozpoczęli gospodarze (4:0, 6:1) i uzyskana w pierwszych akcjach przewaga wpłynęła na dalszą część seta. Podłamani przebiegiem drugiej partii siatkarze Cuprum stawiali rywalom coraz mniejszy opór, a ZAKSA spokojnie zmierzała po zwycięstwo. Po ataku Koppersa różnica wynosiła już dziesięć oczek (19:9). Rezerwowy środkowy kędzierzynian Tomasz Kalembka zapisał na swym koncie zarówno piłkę meczową, jak i punkt, który zakończył tę konfrontację (25:14).

Siatkarze ZAKSY odnieśli ósme zwycięstwo w obecnym sezonie, pozostają jedyną niepokonaną drużyną w PlusLidze i z dorobkiem 23 punktów zajmują pierwsze miejsce w tabeli. Najwięcej punktów: Mateusz Bieniek (10) – ZAKSA; Jakub Ziobrowski (11) – Cuprum. Gospodarze zdecydowanie lepiej punktowali w ataku (40–25) oraz blokiem (10–3). MVP: Benjamin Toniutti.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Cuprum Lubin 3:0 (25:16, 25:22, 25:14)

ZAKSA: Mateusz Bieniek, Sam Deroo, Łukasz Kaczmarek, Rafał Szymura, Benjamin Toniutti, Łukasz Wiśniewski – Paweł Zatorski (libero) oraz Tomasz Kalembka, Brandon Koppers, Przemysław Stępień.
Cuprum: Damian Boruch, Maciej Gorzkiewicz, Igor Grobelny, Mariusz Marcyniak, Masahiro Yanagida, Jakub Ziobrowski – Jędrzej Gruszczyński (libero) oraz Adrian Patucha, Kert Toobal, Jakub Wachnik.