Koniec serii Cerrad Czarnych! Stocznia górą w hicie kolejki PlusLigi

Siatkarze Stoczni Szczecin wygrali z Cerrad Czarnymi Radom 3:1 w spotkaniu 8. kolejki PlusLigi. Gospodarze szybko podnieśli się po słabym występie z Aluron Virtu Wartą Zawiercie i przerwali serię sześciu zwycięstw ekipy z Radomia.

Pierwszy set nie miał wielkiej historii. Skuteczniejsi w ataku i groźniejsi w polu zagrywki gospodarze szybko zaczęli budować przewagę (7:3, 10:4, 12:6). Powiększyli ją jeszcze po dwóch asach serwisowych Nicholasa Hoaga (18:10), a w końcówce kontrolowali sytuację. Przestrzelona zagrywka Wojciecha Żalińskiego zakończyła tę jednostronną część meczu (25:16).

W drugiej partii oglądaliśmy już bardziej wyrównaną grę. Choć po trzech asach serwisowych Hoaga na początku seta (7:4), wydawało się, że szczecinianie znów szybko przejmą inicjatywę, przyjezdni nawiązali walkę. Prowadzenie przechodziło z rąk do rąk i wszystko rozstrzygnęło się w ostatnich akcjach. As serwisowy Mateja Kazijskiego, skuteczny atak  Bartosza Kurka i pomyłka rywali na zagrywce doprowadziły siatkarzy Stoczni do piłki setowej (24:22). W kluczowej akcji seta Hoag zaatakował po bloku rywali, co pokazała weryfikacja (25:23).

Trzecia odsłona to znów przewaga gospodarzy na początku i kolejne punktowe zagrywki Hoaga (6:3). Po kolejnych akcjach dystans wzrósł do pięciu oczek (10:5, 13:8), ale przyjezdni gonili wynik i złapali kontakt z rywalami (14:13), a po skutecznym ataku Tomasza Fornala wyrównali stan seta (17:17). Rozpoczęła się walka punkt za punkt i seta znów rozstrzygnęła emocjonująca końcówka. Cztery piłki z rzędu padły łupem radomian, po atakach  Fornala i Kamila Kwasowskiego (21:24), gospodarze obronili się w jednej akcji, jednak w kolejnej atak Fornala (jak pokazała weryfikacja) zahaczył o blok rywali (22:25).

W czwartym secie oglądaliśmy walkę punkt za punkt, a wynik długo oscylował wokół remisu (10:10, 15:15, 18:18). O zwycięstwie szczecinian przesądziły trzy skuteczne ataki Kurka w kluczowych akcjach (22:21, 24:22, 25:23), przedzielone asem serwisowym Łukasza Żygadły.

Najwięcej punktów: Bartosz Kurek (22), Nicholas Hoag (19) – Stocznia; Tomasz Fornal (16), Alen Pajenk (10), Maksym Żygałow (10), Michał Filip (10) – Cerrad Czarni. Gospodarze słabiej punktowali w ataku (46–54), dominowali natomiast w polu zagrywki (12–3, 8 asów Hoag!) oraz w bloku (11–7), popełnili też mniej błędów własnych od rywali. MVP: Bartosz Kurek.

Stocznia Szczecin – Cerrad Czarni Radom 3:1 (25:16, 25:23, 22:25, 25:23)

Stocznia: Janusz Gałązka, Nicholas Hoag, Matej Kazijski, Bartosz Kurek, Simon van de Voorde, Łukasz Żygadło – Nicolas Rossard (libero) oraz Aleksander Maziarz, Nikołaj Penczew, Marcin Wika (libero)
Cerrad Czarni: Tomasz Fornal, Norbert Huber, Alen Pajenk, Dejan Vincic, Wojciech Żaliński, Maksym Żygałow – Michał Ruciak (libero) oraz Michał Filip, Reto Giger, Kamil Kwasowski.

Wyniki, terminarz i plan transmisji pozostałych meczów 8. kolejki PlusLigi:

2018-11-16: Trefl Gdańsk – Asseco Resovia 1:3 (16:25, 25:22, 20:25, 22:25)
2018-11-16: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Cuprum Lubin 3:0 (25:16, 25:22, 25:14)
2018-11-17: PGE Skra Bełchatów – ONICO Warszawa 3:0 (25:21, 25:21, 25:20)

2018-11-17: Chemik Bydgoszcz – GKS Katowice 3:1 (19:25, 25:21, 25:21, 25:15)
2018-11-18: Indykpol AZS Olsztyn - Jastrzębski Węgiel 1:3 (22:25, 25:27, 25:18, 14:25)
2018-11-19: MKS Będzin - Aluron Virtu Warta Zawiercie (poniedziałek, godzina 18.00; transmisja – Polsat Sport Extra)