Liga Narodów: Cenny remis z Portugalią na pożegnanie Polaków z elitą

Portugalia zremisowała w Guimaraes z Polską 1:1 w meczu grupy 3 dywizji A piłkarskiej Ligi Narodów. Biało-czerwoni już wcześniej pożegnali się z elitą, natomiast mistrzowie Europy jeszcze przed tym meczem zapewnili sobie awans do Final Four. Remis pozwolił reprezentacji Polski (kosztem Niemiec) pozostać wśród drużyn losowanych z pierwszego koszyka w eliminacjach Euro 2020.

W pierwszych trzydziestu minutach meczu oglądaliśmy solidną grę reprezentacji Polski, natomiast gospodarze nie pokazali w tym czasie nic wielkiego. Jedynie raz, w 9. minucie, zakotłowało się w polskim polu karnym, ale strzał Renato Sanchesa został zablokowany przez obrońców. Kilka minut później szansę mieli Polacy. Po zagraniu Kamila Grosickiego z rzutu wolnego, Przemysław Frankowski znalazł się sam na sam z bramkarzem, ale pomógł sobie w tej sytuacji ręką.

W 33. minucie rzut wolny dla gospodarzy wykonywał Sanches. Zagrał na krótki słupek, a Andre Silva przedłużył lot piłki głową, pakując ją do siatki z ostrego kąta.

Biało-czerwoni bardzo szybko mogli odpowiedzieć rywalom. W 37. minucie Grosicki zagrał w pole karne, Tomasz Kędziora uprzedził obrońców rywali, a po jego strzale głową piłka trafiła w poprzeczkę portugalskiej bramki. Dwie minuty później, po składnej akcji Polaków, w dogodnej sytuacji znalazł się Frankowski, ale Beto zdołał obronić jego strzał. Portugalczycy przed przerwą nie stworzyli już zagrożenia pod polską bramką. W ostatniej minucie ruszył jeszcze w pole karne Sanches, ale w porę został powstrzymany przez Thiago Cionka.

Na początku drugiej połowy przewagę mieli gospodarze, ale Polacy potrafili odpowiedzieć groźną akcją w 58. minucie. Grosicki sprytnie zagrał do Frankowskiego, ale pomocnikowi Jagiellonii Białystok znów zabrakło szczęścia przy wykończeniu.

W 65. minucie Polacy zdobyli wyrównującą bramkę. Danilo przerwał faulem w polu karnym rajd Arkadiusza Milika, a rosyjski arbiter Siergiej Karasiow nie miał wątpliwości: karny dla gości i czerwona kartka dla Portugalczyka.

Do jedenastki podszedł poszkodowany, strzelił celnie, po ziemi i piłka tuż przy słupku wpadła do bramki rywali. Sędzia gola jednak nie uznał! Jego zdaniem Polacy za wcześnie wbiegli w pole karne i karnego należało powtórzyć. Milika to nie zraziło. Podszedł do piłki i strzelił niemal identycznie, znów nie dając szans Beto.

Gospodarze próbowali zagrozić bramce strzeżonej przez Wojciecha Szczęsnego, ale to Polacy znów byli blisko szczęścia. W 80. minucie Beto popisał się kapitalną interwencją po strzale z dystansu Piotra Zielińskiego. W ostatnich minutach gra się uspokoiła. Ani grający w dziesiątkę gospodarze, ani Polacy nie chcieli już ryzykować i walczyć o pełną pulę.

Kibice reprezentacji Polski nie doczekali się pierwszego zwycięstwa pod wodzą selekcjonera Jerzego Brzęczka. W rozgrywkach Ligi Narodów jego podopieczni zremisowali na wyjeździe z Włochami w Bolonii (1:1) i ponieśli dwie porażki na własnym boisku, w Chorzowie – z Portugalią (2:3) oraz Italią (0:1). Towarzyskich konfrontacji z Irlandią (1:1) oraz Czechami (0:1) Polacy również nie potrafili rozstrzygnąć na własną korzyść. Cenny remis na boisku mistrzów Europy sprawił jednak, że w eliminacjach Euro 2020 Polska będzie losowana z pierwszego koszyka.

Pierwsza reprezentacja dobrą grą w Guimaraes zdołała też nawiązać do fantastycznego wyniku młodzieżówki. W spotkaniu rozegranym kilka godzin wcześniej, podopieczni Czesława Michniewicza pokonali w Chaves rówieśników z Portugalii (3:1) i wywalczyli awans do finałów mistrzostw Europy U–21, które w przyszłym roku zostaną rozegrane we Włoszech i San Marino.

Portugalia – Polska 1:1 (1:0)

Bramki: André Silva 34 – Arkadiusz Milik 66-karny.

Portugalia: Beto - Joao Cancelo, Pepe, Ruben Dias, Kevin Rodrigues - Rafa Silva (70. Bruma), Renato Sanches, Danilo, William Carvalho, Raphael Guerreiro (61. Joao Mario) - Andre Silva (87. Eder).

Polska: Wojciech Szczęsny - Tomasz Kędziora, Thiago Cionek, Jan Bednarek, Bartosz Bereszyński - Kamil Grosicki (78. Damian Kądzior), Mateusz Klich (75. Jacek Góralski), Piotr Zieliński (90+4. Damian Szymański), Grzegorz Krychowiak, Przemysław Frankowski - Arkadiusz Milik.

Czerwona kartka: Danilo (Portugalia, 63). Żółte kartki: Ruben Dias, Joao Mario (Portugalia); Thiago Cionek, Jan Bendarek, Przemysław Frankowski (Polska).

Relacja zakończona

Koniec meczu. Polska remisuje z Portugalią 1:1. Mogliśmy pokusić sie o więcej, ale zabrakło odwagi w grze Biało-Czerwonych. Unikając porażki, pozostaliśmy w pierwszym koszyku podczas losowania grup kwalifikacyjnych do mistrzostw Europy. Jerzy Brzęczek wciąż pozostaje bez wygranej jako selekcjoner kadry. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji.

Zmiana w celu skradnięcia kilkunastu sekund. Damian Szymański pojawi się za Zielińskiego.

Polacy cały czas przy piłce, ale bramki z tego nie będzie. Podopieczni Jerzego Brzęczka spokojnie wymieniają podania na własnej połowie.

Cztery minuty doliczone do regulaminowego czasu gry.

Joao Mario ukarany żółta kartką za faul na Zielińskim.

Ładne rozegranie Polaków przed polem karnym rywala. Strzelał Kądzior, ale niecelnie.

Ostatnia zmiana gospodarzy. Zszedł Andre Silva, zastąpił go Eder.

Od kilku minut gra toczy sie w środku boiska. Portugalczycy wyraźnie boją się podjąć ryzyko i zaatkować. Czekają na błąd, utrzymujących się przy piłce Biało-Czerwonych.

Dobre uderzenie Kądziora sprzed pola karnego. Piłka w niewielkiej odległości mija bramkę Portugalii.

Świetna akcja Zielińskiego. Piłkarz Napoli sam ruszył na bramkę rywala, jego strzał z dystansu broni Beto. Mamy rzut rożny.

Grosicki opuścił plac gry. W jego miejsce pojawił się Damian Kądzior.

Żółtą kartką ukarany Przemyslaw Frankowski.

Pomimo przewagi jednego zawodnika, Polacy nie są w stanie znaleźć sposobu na przedostanie się pod bramkę rywala.

Zmiana w zespole Jerzego Brzęczka. Mateusz Klich opuścił murawę, zastąpił go Jacek Góralski.

Kolejny korner dla mistrzów Europy. Piąty w tym meczu.

Kolejne dośrodkowanie Sanchesa wyjaśnione przez Bednarka. Polacy bronią się przed atakiem pozycyjnym rywali.

Kolejna zmiana w zespole gospodarzy. Bruma zastąpił Rafę Silvę.

Dobra wrzutka Grosickiego, ale nieczysto główkował Krychowiak. Gospodarze rozpoczną od bramki.

Biało-Czerwoni również mają apetyt na więcej. Grosicki wywalczył kolejny korner!

Portugalia, wyraźnie podrażniona utratą bramki, przeszła do ataku. Na murawie leży faulowany Frankowski.

Gol! Gol! Gol! Milik wygrywa wojnę nerwów i pokonuje Beto. Ponownie uderzył w ten sam róg. Mamy remis!

Milik wykorzystuje jedenastkę... ale nie ma bramki! Sędzia nakazuje powtórzyć rzut karny. Polacy za wcześnie wbiegli w pole karne.

Do piłki podchodzi sam faulowany, Arkadiusz Milk.

Czerwona kartka dla Danilo. Obrońca gospodarzy powalił na ziemię wychodzącego sam na sam Milika.

Rzut karny dla Reprezentacji Polski!!

Zmiana w ekipie gospodarzy. Schodzi Raphael Guerreiro, a w jego miejscie pojawia się Joao Mario.

Ostatnie 30 minut regulaminowego czasu gry. Polacy muszą przyśpieszyć tempo rozgrywania piłki, jeśli interesuje ich choćby punkt w dzisiejszym meczu.

Groźna sytuacja Polaków! Zieliński podał w pole karne do Grosickiego, ten sprytnie zagrał do Frankowskiego, ale jego strzał wychodzi na rzut rożny.

Piotr Zieliński ładnie przerzucil na lewą stronę pola karnego do Grosickiego. Kapitan reprezentacji Polski uderzył wysoko nad bramką.

Mistrzowie Europy ciągle przy piłce na naszej połowie. Polacy bronią się za podwójną gardą.

Sanches rozgrywa piłkę w naszym polu karnym. Wrzutkę Cancelo wybija Bednarek.

Próba dośrodkowania przez Frankowskiego zablokowana. Będzie rzut rożny dla Polski.

Od początku spotkania gospodarze utrzymują się przy piłce. Starają się zagrozić Polakom atakiem pozycyjnym.

Drugą połowę rozpoczęli Portugalczycy.

Sanches bardzo lubi grać przeciwko Polsce. Poniżej jego statystyki z pierwszej połowy.

Po nieudanym dośrodkowaniu ze stałego fragmentu gry arbiter zakończył pierwszą połowę. Niewiele sytuacji mieli jedni i drudzy, ale to Portugalia była skuteczniejszą ekipą i prowadzi 1:0. Na pochwały z pewnością zasłużyl Beto, który obronił kilka strzałów. Mistrzowie Europy nie są tak groźni jak w pierwszym spotkaniu, mamy szanse na korzystny wynik!

Portugalia uspokoiła gre pod swoją bramką i wyprowadza atak. Lewą stroną Sanches wywalczył rzut rożny.

Rzut rożny dla podopiecznych Jerzego Brzęczka.

Ostatnie dwie sytuacje pokazały, że Polacy są w stanie powalczyć o korzystny wynik. Przy piłce gospodarze.

Kolejna szansa Polaków! Grosicki podaje na prawą stronę do Frankowskiego. Strzał pomocnika ponownie broni Beto!

Rzut wolny dla Polaków. Dośrodkowuje Grosicki na głowę Tomasza Kędziory, piłka po jego strzale trafia w poprzeczkę! Chwilę poźniej sędzia odgwizduje faul na Beto.

Gol dla Porugalii! Sanches dośrodkowuje na krótki słupek, jest tam Andre Silva, który głową pokonuje Szczęsnego. Nie pokrył Portugalczyka Mateusz Klich.

Kolejny raz strzela Sanches! Piłka po rykoszecie wychodzi na rzut rożny.

Ależ petarda Sanchesa! Piłka trafia w Rafę Silvę.

30 minut gry za nami. Obydwie drużyny starają się wyprowadzać ataki od własnej bramki. Niestety, w podaniach widać wiele niedokładności. Martwić może łatwość z jaką Portugalczycy atakują prawą stroną.

Żółtą kartką ukarany kolejny stoper reprezentacji Polski Jan Bednarek.

To mogła być groźna akcja. Grosicki wbiegł w pole karne, ale jego podanie nie znalazło adresata.

Grosicki podaje prostopadłą pilke do Milika, ale napastnik poślizgnął się na murawie.

Danilo podaje na prawą stronę do Cancelo. Dośrodkowanie Portugalii wybija Jan Bednarek.

Faul w ataku Grosickiego na Pepe.

Od dłuższego czasu gra toczy się w środku pola. Każda próba przyśpieszenia gry kończy się niedokładnym zagraniem i wznowieniem gry z autu.

Rzut wolny dla reprezentacji Polski. Dośrodkowuje Kamil Grosicki, ale piłka wraca przed pole karne. Chwilę poźniej do strzalu dochodzi Przemyslaw Frankowski, ale broni Beto! Sędzia jednak sygnalizuje rękę piłkarza Jagielloni i przerywa akcję.

Potężny strzał z dystansu Cancelo mija bramkę Wojciecha Szczęsnego w bezpiecznej odległości.

Drugi rzut rożny dla Portugalii.

Portugalia wciąż atakuję prawą stroną. Po raz kolejny Cancelo, Polacy wybijają na aut.

Żóltą kartką ukarany został Thiago Cionek za uderzenie łokciem rywala.

Groźna sytuacja dla gospodarzy. Renato Sanches prawą stroną wszedł w pole karne Polaków, ale strzał zablokowany przez obrońców!

Joan Cancelo próbuje przedostać się prawą stroną obrony Polaków, ale fauluje go Bartosz Bereszyński. Rzut wolny dla Portugalczyków.

Teraz Polacy starają sie rozgrywać w środku pola, ale gospodarze umiejętnym pressingiem zmuszają ich do niedokładnych podań.

Portugalczycy swobodnie wymieniają podania w środku pola.

Pierwszy rzut rożny dla Portugalii

Rozpoczęli Polacy!

Arbitrem dzisiejszego spotkania jest Sergey Karasev z Rosji.

Ruszyli! Czas na hymny państwowe i zaraz zaczynamy!

Piłkarze obydwu drużyn są już w tunelu prowadzącym na murawę!

Hajto: Brzęczek ma temperament, ale w kadrze jeszcze nie zrobił porządku

Przed meczem Ligi Narodów Portugalia - Polska, nasz ekspert Tomasz Hajto w rozmowie z Romanem Kołtoniem w Prawdzie Futbolu wziął w obronę Jerzego Brzęczka. Jednak były reprezentacyjny kolega obecnego selekcjonera wytknął mu również błędy. - Zdziwił mnie fakt, że Robert Lewandowski, jeśli zmagał się z urazem, to powinien odpuścić mecz towarzyski z Czechami.

Przed arcyważnym spotkaniem Polaków zapraszamy do zapoznania się z opinią naszych ekspertów.

Iwanow: Nie tylko o pierwszy koszyk

Ostatni w tym roku mecz reprezentacji Polski jest również jej ostatnim występem przed wiosennym startem eliminacji do mistrzostw Europy. Wieczorem dowiemy się, z jakiego koszyka będziemy losowani i wszyscy wiemy, że idealnie byłoby znaleźć się w tym pierwszym.

Selekcjoner reprezenacji Portugalii Fernando Santos również ogłosił wyjściową jedenastkę.

Znamy już skład w jakim wystąpi reprezentacja Polski.

Witamy w relacji na żywo z meczu Ligi Narodów Portugalia - Polska.