KMŚ 2018: Brąz nie dla Asseco Resovii

W meczu o brązowy medal Klubowych Mistrzostw Świata 2018 siatkarze Asseco Resovii przegrali 1:3 z Fakiełem Nowy Urengoj. W wielkim finale Trentino Volley pokonało Cucine Lube Civitanova 3:1.

W pierwszym secie długo obie drużyny toczyły wyrównaną walkę. W końcówce przewagę uzyskali siatkarze Asseco Resovii, najpierw przy zagrywkach Thibault Rossarda (20:17), a następnie Marcina Możdżonka, którego as serwisowy przyniósł piłkę setową (24:18). Seta zakończył atak Mateusza Miki po bloku rywali (25:19).

W drugiej partii sytuacja zupełnie się odwróciła. Jedynie do stanu 6:6 rzeszowianie dotrzymywali kroku rywalom, później przewagę zaczęli budować siatkarze Fakieła (8:13, 10:16). W końcówce rzeszowianie zdołali jeszcze nawiązać walkę, po kontrze Rossarda przegrywali 19:22. Pogrążyły ich jednak błędy własne. Trzy ostatnie punkty podarowali rywalom po serwisie w siatkę i zepsutym ataku Damiana Schulza oraz przestrzelonej zagrywce Rossarda i przegrali 20:25.

Set numer trzy to wyrównana gra na początku. Ważna dla losów seta okazała się seria akcji wygranych przez zespół Fakieła przy zagrywkach Dmitrija Wołkowa (15:19). W końcówce grę rzeszowian poprawiło wejście Jakuba Jarosza. Rosjanie mieli piłkę setową przy stanie 21:24. Zryw Asseco Resovii przyniósł dwie wygrane akcje, ale w trzeciej potężny atak Wołkowa zakończył seta (23:25).

W czwartej odsłonie, mimo lepszej gry, znów przytrafiały się siatkarzom z Rzeszowa chwile słabości, choćby cztery przegrane akcje od stanu 17:15 do 17:19. Ekipa z Podkarpacia do końca walczyła o przedłużenie meczu. O porażce przesądziły dwie nieudane akcje Miki, który najpierw zaatakował bez bloku, a po chwili został zatrzymany przez rywali (23:25).

Najwięcej punktów: Thibault Rossard (17), Mateusz Mika (12) – Asseco Resovia; Artur Udrys (15), Dmitrij Wołkow (13), Jegor Kluka (10) – Fakieł. Siatkarze z Rzeszowa lepiej punktowali w ataku (46–41) oraz zagrywką (10–6), gorzej od rywali prezentowali się w bloku (5–11), pogrążyły ich natomiast błędy własne (38–28).

Asseco Resovia nie stanie więc na podium KMŚ 2018 i nie powiększy medalowych zdobyczy polskich klubów. W przeszłości trzy krążki wywalczyła PGE Skra Bełchatów: dwa srebrne (2009, 2010) oraz brązowy (2012); srebrny medal mają w swej kolekcji również siatkarze Jastrzębskiego Węgla (2011).

Asseco Resovia – Fakieł Nowy Urengoj 1:3 (25:19, 20:25, 23:25, 23:25)

Asseco Resovia: Marcin Możdżonek, Kawika Shoji, David Smith, Damian Schulz, Mateusz Mika, Thibault Rossard – Luke Perry (libero) oraz Jakub Jarosz.
Fakieł: Igor Kołodinski, Jegor Kliuka, Andriej Ananiew, Artur Udrys, Iwan Jakowlew, Dmitrij Wołkow – Erik Shoji (libero) oraz Dmitrij Kolienkowski, Jewgienij Rukawisznikow, Denis Bogdan.