MŚ w pływaniu. Dwa rekordy świata i rekord Polski Świtkowskiego

Pierwszego dnia mistrzostwach świata na krótkim basenie w Hangzhou Japończyk Daiya Seto, czasem 1.48,24, ustanowił rekord globu na 200 m stylem motylkowym. Poprzedni najlepszy rezultat należał do drugiego we wtorek Chada Le Closa z RPA i był o 0,32 s gorszy. Rekord świata ustanowiła także męska sztafeta USA 4x100 m kraulem. Jan Świtkowski był siódmy w wyścigu na 200 m stylem zmiennym.

W finale wyścigu na 200 metrów stylem motylkowym Seto i Le Clos stoczyli pasjonującą walkę. Japończyk wygrał o zaledwie o 0,08 s, co oznacza, że również zawodnik z RPA popłynął szybciej niż dotychczasowy rekord świata. Trzecie miejsce zajął Chińczyk Zhuhao Li - 1.50,39.

Rekord globu ustanowiła także męska sztafeta USA 4x100 m kraulem. Amerykanie osiągnęli czas 3.03,03 i należący również do nich poprzedni najlepszy rezultat poprawili o 0,27 s. Ekipa USA o 0,08 wyprzedziła Rosjan. Z trzeciego miejsca cieszyli się Brazylijczycy - 3.05,15.

We wtorek zaprezentowało się także czworo Polaków. Wyścig na 200 m stylem zmiennym Jan Świtkowski zakończył na siódmym miejscu z czasem 1.53,96. W porannych eliminacjach rezultatem 1.53,60 o 0,04 s Świtkowski poprawił własny rekord Polski.

Także siódme miejsce, ale na 400 m kraulem zajął Wojciech Wojdak (3.39,22). W półfinałach 100 m stylem grzbietowym odpadli natomiast Radosław Kawęcki (11. miejsce) i Alicja Tchórz (16.).