LSK: Podział punktów w derbach Wielkopolski

W meczu otwierającym 10. kolejkę Ligi Siatkówki Kobiet Enea PTPS Piła wygrała z Energą MKS Kalisz 3:2. Derby Wielkopolski miały dość dziwny przebieg: inicjatywa należała zawsze do drużyny, która grała na lewej stronie boiska.

Pierwszy set nie miał wielkiej historii. Gospodynie, dzięki dobrej zagrywce, szybko odskoczyły rywalkom (11:5, 16:9) i kontrolowały sytuację na parkiecie. W pewnym momencie różnica wynosiła dziesięć oczek (20:10). Przestrzelona zagrywka przyjezdnych dała gospodyniom piłkę setową (24:13), a w ostatniej akcji rywalki nie poradziły sobie z piłką przebitą przez libero Enei PTPS (25:14). Kaliszanki popełniły w tej partii aż dwanaście błędów własnych!

Druga odsłona pełna była zwrotów akcji. Po początkowej przewadze gospodyń, inicjatywę przejęły siatkarki z Kalisza (5:9, 9:14). Gospodynie odrobiły straty (18:18), potem to one przeważały i po ataku Anny Stencel miały piłkę setową (24:21). Przyjezdne doprowadziły jednak do rywalizacji na przewagi i wygrały tę wojnę nerwów. Rebecka Lazic i Kinga Dybek skutecznymi atakami zdobyły decydujące punkty (25:27).

Po emocjach drugiego seta, scenariusz trzeciego przypominał niestety początek tego spotkania. Gospodynie przeważały od początku do końca, znów świetnie zagrywały, dobrze prezentowały się w bloku i szybko uzyskały wyraźną przewagę (9:4, 15:6, 18:8). W końcówce dwa asy posłała na stronę rywalek Marharyta Azizowa (23:10), a skuteczny atak tej zawodniczki ustalił wynik tej części meczu na 25:11.

W czwartym secie pilanki znów stanęły w miejscu, a przewagę uzyskały rywalki (5:8, 7:13). Gospodynie długo goniły wynik i dopięły swego w końcówce (21:21). Rozpoczęła się walka punkt za punkt, siatkarki z Kalisza pierwsze miały piłkę setową, po autowym ataku Stencel, ale przeciwniczki doprowadziły do rywalizacji na przewagi. W niej dwa skuteczne ataki Lazic przechyliły szalę zwycięstwa na stronę Energi MKS (24:26).

Zwycięzcę meczu miał więc wyłonić tie-break, którego z impetem rozpoczęły kaliszanki (0:4, 4:8 – przy zmianie stron). Druga część piątej partii to jednak skuteczna pogoń gospodyń (10:10), które w końcówce nadawały ton wydarzeniom na parkiecie. Wygrały tę partię 15:11, a ostatni punkt meczu wywalczyła Olga Strandzali.

Enea PTPS Piła – Energa MKS Kalisz 3:2 (25:14, 25:27, 25:11, 24:26, 15:11)

Enea PTPS: Marharyta Azizova, Klaudia Kaczorowska, Anna Stencel, Olga Strantzali, Paulina Szpak, Aleksandra Trojan – Anna Pawłowska (libero) oraz Patrycja Chrzan, Monika Kacprzak.
Energa MKS: Adrianna Budzoń, Ewelina Janicka, Ljubica Kecman, Rebecka Lazic, Alicia Ogoms , Natalia Strózik – Anna Głowiak (libero) oraz Justyna Andrzejczak, Kinga Dybek, Klaudia Kulig, Małgorzata Sobolewska, Aleksandra Wańczyk.