Alpejski PŚ: Nie ma mocnych na Hirschera

Austriak Marcel Hirscher wygrał czwartkowy slalom alpejskiego Pucharu Świata w Saalbach-Hinterglemm. To jego 63. w karierze zwycięstwo w zawodach tego cyklu. Uzyskał czas 1.54,98 i wyprzedził o 0,38 s zajmującego 12. miejsce na półmetku Szwajcara Loica Meillarda. Na trzeciej pozycji uplasował się Norweg Henrik Kristoffersen ze stratą 0,47.

29-letni Hirscher po raz 30. triumfował w slalomie. Jest wicemistrzem olimpijskim z Soczi w tej konkurencji.

Jeśli chodzi o klasyfikację wszech czasów, Austriak wyprzedził rodaczkę Annemarie Moser-Proell (62 wygrane), z którą dotąd dzielił trzecią lokatę. Absolutnym rekordzistą jest Szwed Ingemar Stenmark - 86 zwycięstw, a za nim plasuje się Amerykanka Lindsey Vonn - 82.

W piątek Hirscher prowadził po pierwszym przejeździe, miał ponad pół sekundy przewagi nad innym narciarzem gospodarzy Michaelem Mattem i Kristoffersenem. Tej próby nie ukończył jedyny startujący Polak Michał Jasiczek.

W drugiej lider klasyfikacji generalnej PŚ był dopiero 22. (tuż przed nim sklasyfikowano Kristoffersena), ze stratą 3,36 do Słoweńca Stefana Hadalina, który ostatecznie przesunął się z 26. na 8. pozycję.

Ósma lokata w finałowym przejeździe Meillarda dała mu awans na drugie miejsce w czwartkowych zawodach w Saalbach-Hinterglemm.

Po kilkumiesięcznej przerwie do pucharowej rywalizacji wrócił Felix Neureuther. Niemiec miał startować już wcześniej, ale w listopadzie na treningu w fińskim Levi doznał kontuzji palca. W czwartek plasował się na czwartej pozycji na półmetku, ale miał problemy w drugim, w który stracił ponad 6,5 s i zajął 27. miejsce.