PŚ w biathlonie: Boe wciąż niepokonany w sprincie

Johannes Thinhgnes Boe triumfował w sprincie na 10 km biathlonowego Pucharu Świata w Novym Mescie. Norweg wygrał wszystkie trzy dotychczasowe zawody w tej konkurencji w bieżącym sezonie. Blisko zdobycia punktów był w czwartek Łukasz Szczurek, który zajął 42. miejsce.

Boe nie może narzekać na swoje wyniki w pierwszej części tego sezonu. Ani razu nie wypadł z czołowej "10", a niedawno odniósł trzy zwycięstwa z rzędu. W poprzednich zawodach zaliczył słabszy dzień na strzelnicy, w efekcie czego uplasował się dopiero na dziewiątej pozycji, ale w czwartek w pełni się zrehabilitował. 25-letni biathlonista po raz 25. stanął na najwyższym stopniu podium w PŚ.

Drugiego Rosjanina Aleksandra Łoginowa wyprzedził o 21 sekund, a trzeciego Szweda Martina Ponsiluomę o 54,2 s. Ten ostatni nigdy wcześniej nie znalazł się w czołowej trójce zawodów cyklu.

Nie po raz pierwszy w tym sezonie słabszy występ zaliczył Martin Fourcade. Zdobywca Kryształowej Kuli w siedmiu poprzednich sezonach zaliczył aż cztery pudła i w poprawie notowań nie pomogła mu nawet dobra postawa biegowa (pod tym względem był czwarty). Francuz ostatecznie został sklasyfikowany na 43. miejscu, tuż za Szczurkiem.

Bezbłędny tego dnia na strzelnicy Polak po dotarciu na metę, był w czołowej "40", ale kilku zawodników, którzy ukończyli rywalizację później, wyprzedziło go i tym samym pozbawiło punktów rankingowych. Do 40. lokaty, gwarantującej jedno "oczko", zabrakło mu 0,3 s.

Szczurek, jako jedyny z biało-czerwonych, zakwalifikował się do biegu na dochodzenie. Grzegorz Guzik zajął 82. miejsce, a Andrzej Nędza-Kubiniec 94.

Boe umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Na drugim Łoginowem ma 76 punktów przewagi.

Na piątek w Novym Mescie zaplanowano sprint na 7,5 km kobiet.