U progu wiosny 2017 roku Gollob wziął udział w treningu motocrossowym w Chełmnie. Zanotował upadek, którego skutki okazały się opłakane. Najlepszy polski żużlowiec w historii doznał urazu kręgosłupa i od tamtej pory walczy o powrót do pełni zdrowia. Dotychczasowe rehabilitacje oraz operacje nie przyniosły wymiernych skutków, ale nikt nie wątpi w to, że Gollobowi nie zabraknie determinacji do osiągnięcia swojego celu. Pomóc mu w tym chcą koledzy z toru, a także gwiazdy sportu i dziennikarze.

 

Z tej okazji w bydgoskiej hali Łuczniczka doszło do pierwszej edycji turnieju piłkarskiego "Gramy dla Tomka". Wśród zaproszonych gości pojawiła się m.in. mistrzyni olimpijska w rzucie młotem, Anita Włodarczyk – Zawsze byłam wielką fanką żużla i Tomasza Golloba. Oglądałam go zarówno w cyklu Grand Prix oraz w rozgrywkach ligowych. Nie mogło mnie tutaj zabraknąć – przyznała.

 

Do rodzinnego miasta Golloba zawitali także byli reprezentanci w piłce ręcznej mężczyzn ze Sławomirem Szmalem na czele. To właśnie ekipa legend polskiego szczypiorniaka okazała się najlepsza w piłkarskich zmaganiach. Mało tego, nie stracili nawet ani jednej bramki! W finale pokonani zostali żużlowcy z Torunia, a trzecie miejsce zajęli mechanicy z Bydgoszczy, którzy po rzutach karnych pokonali Falubaz Zielona Góra.

 

Wynik jednak nie miał znaczenia. Liczyła się dobra zabawa i  przede wszystkim pomoc dla Tomka. – Spotykamy się tutaj wszyscy, bez wyjątku kto w jakim klubie jeździ i czy byli moimi rywalami. Dziękuję wam za to bardzo. Jesteście wielkimi sportowcami. Niedługo też będziecie mistrzami świata – powiedział Gollob, który został powitany gromkimi brawami.

 

- Był to projekt dziewiczy. W ogóle nie spodziewałem się takiego odzewu. Spotkaliśmy się z lawiną sportowej solidarności. To pokazuje, że w tych ludziach jest potencjał, aby pomagać. Być może warto organizować taki turniej co roku – zaznaczył Rafał Lewicki, jeden ze współorganizatorów turnieju, w przeszłości mechanik Golloba.

 

- Wygrasz ten wyścig – powiedział Todd Wiltshire, brązowy medalista indywidualnych mistrzostw świata, którego wypowiedź wespół z takimi tuzami speedwaya jak Tony Rickardsson, Jason Crump, Hans Nielsen, Mark Loram i Erik Gundersen została nagrana, aby dodać otuchy Gollobowi. Wszyscy są przekonani, że tak jak popularny "Chudy" wielokrotnie przekraczał linię mety jako pierwszy w trakcie swojej kariery, tak samo uczyni teraz w walce o powrót do zdrowia.

 

Relacja z turnieju "Gramy dla Tomka" w załączonym materiale wideo.