Słowacja i Estonia awansowały na siatkarskie mistrzostwa Europy

W przedostatniej kolejce zmagań kwalifikacyjnych do mistrzostw Europy 2019 stało się jasne, że wystąpią na nich reprezentacje Słowacji i Estonii. Ci pierwsi są aktualnie liderami grupy C, a drudzy z ogromną przewagą liderują w zestawieniu grupy B. Ostatniego dnia rozstrzygnie się rywalizacja w grupach D i E.

Grupa A

Finowie błyskawicznie rozprawili się z Duńczykami. Potrzebowali do tego zaledwie 67 minut. Podopieczni Tuomasa Sammlevuo w dwóch pierwszych setach wygrywali 25:13. W trzeciej partii mieli już nieco więcej problemów, ale ostatecznie wygrali 25:20 i w całym meczu 3:0.

Finlandia – Dania 3:0 (25:13, 25:13, 25:20)

Tabela gr. A:

zwycięstwa      punkty      sety

1.Rumunia                     3:0            7          9:5

2.Finlandia                   2:2            7          9:7

3.Dania                       0:3            1          3:9

Grupa B

Niewiele dłużej, bo 69 minut potrwało starcie Estonii z Łotwą. Estończycy prowadzeni przez trenera Asseco Resovii Rzeszów Gheorghe Cretu pewnie 3:0 pokonali swoich sąsiadów. Najlepszym zawodnikiem zwycięskiej ekipy był za to były gracz Cuprum Lubin Robert Taht.

Estonia – Łotwa 3:0 (25:20, 25:11, 25:21)

Tabela gr. B:

zwycięstwa      punkty      sety

1.Estonia                       4:0           12         12:2

2.Izrael                         1:2           3          4:6

3.Łotwa                          0:3           0          1:9

Grupa C

Najbardziej zacięta jest rywalizacja w grupie C. Dopiero w ostatniej kolejce wyjaśni się kto zajmie pierwsze, a kto drugie i trzecie miejsce w tabeli. Dzień przed końcem rozgrywek grupowych duży krok w kierunku osiągnięcia celu zrobiła Słowacja pokonując Czarnogórę 3:0. Mołdawianie równie pewnie pokonali Islandię.

Słowacja – Czarnogóra 3:0 (25:21, 25:22, 25:20)

Mołdawia – Islandia 3:0 (25:17, 25:18, 25:11)

Grupa D

Przedostatnia runda spotkań przyniosła zwycięstwo 3:1 Portugalii nad Chorwacją. Austriacy pokonali za to w trzech setach Albanię. Żadna z drużyn nie jest jednak jeszcze pewna awansu.

Portugalia – Chorwacja 3:1 (25:15, 19:25, 26:24, 25:16)

Austria – Albania 3:0 (25:13, 25:21, 30:28)

Tabela gr. D:
                       zwycięstwa      punkty sety 1. Portugalia             4:1           12        13:4 2. Austria                3:2            10        11:8 3. Albania                2:3            5        7:12 4. Chorwacja              1:4            3        6:13

Grupa E

Hiszpanie i Białorusini walczą o pierwsze miejsce w grupie E. Przedostatni dzień znacząco przybliżył do tego Hiszpanów, którzy pokonali swoich bezpośrednich rywali 3:0. Norwegowie bez żadnych problemów wygrali z Gruzinami, którzy z zerowym dorobkiem zajmują ostatnią pozycję w zestawieniu.

Hiszpania – Białoruś 3:0 (26:24, 25:21, 26:24)

Gruzja – Norwegia 0:3 (10:25, 18:25, 18:25)

Tabela gr. E:
zwycięstwa punkty sety 1. Białoruś                4:1            11        12:6 2. Hiszpania               3:2            11        13:7 3. Norwegia                3:2            8         11:8 4. Gruzja                 0:5            0         0:15