Takiej afery w świecie tenisa nikt nie miał prawa się spodziewać. Hiszpańska policja rozbiła siatkę przestępczą, konfiskując 167 tysięcy euro, luksusowe samochody, broń oraz sprzęt elektroniczny. To jednak kropla w morzu afery, biorąc pod uwagę na jak szeroką skalę działali gangsterzy. Poniżej prezentujemy informacje, które udało się zebrać na podstawie raportów policyjnych oraz doniesień z hiszpańskich mediów.

 

- 83 osoby zatrzymano
- 15 aresztowano
- 68 przesłuchano, w tym 28 tenisistów

 

Marc Fornell - stał na czele organizacji, 37-letni hiszpański tenisista, dwukrotny triumfator turniejów ATP Challenger Tour oraz 55-krotny triumfator ITF Futures. W rankingu ATP najwyżej sklasyfikowany był na 236 pozycji w listopadzie 2007 roku.

 

W pierwszej fazie Fornell obstawiał jedynie te mecze, w których sam brał udział lub mógł mieć wpływ na innych zawodników. W drugiej fazie, wiedząc, że jest obserwowany, zaczął współpracować z dwoma ormiańskimi organizacjami, które stały się pośrednikami z pozostałymi tenisistami, którzy byli zachęcani do ustawiania meczów w celu uzyskania korzyści majątkowej.

 

Fornell był łącznikiem pomiędzy ormiańskimi gangsterami a pozostałymi ludźmi siatki przestępczej. Kiedy już wręczali łapówki zawodnikom, udawali się na ich mecze, aby upewnić się, że przekupiony tenisista dopełnił warunków umowy i przegrał spotkanie.

 

Organizacja przestępcza podszywała się pod tysiące kont graczy, obstawiała w ich imieniu, przy okazji "piorąc" brudne pieniądze,  zgarniając fortunę, bez opodatkowania zysków.

 

Śledztwo zostało wszczęte w wyniku skargi złożonej przez osoby odpowiedzialne za Integrity Tennis Unit (TIU), międzynarodowy organ antykorupcyjny odpowiedzialny za zapewnienie uczciwości w świecie tenisa.

 

Agenci ds. Przestępstw Gospodarczych Jednostki Organicznej Policji Sądowej Straży Cywilnej w Madrycie oraz Europol dowiedzieli się, że organizacja działała przynajmniej od lutego 2017 roku, szacując, że zarobiła miliony euro.

 

Według ich wniosków "Organizacja sama w sobie działała jakby była korporacją, a jej mózgiem byli tenisiści, ich krewni, pośrednicy, inwestorzy oraz ci, którzy pracowali nad fałszywymi tożsamościami". Oprócz nielegalnego obstawiania meczów, organizacja przestępcza zajmowała się także przywłaszczaniem cudzego mienia oraz praniem brudnych pieniędzy.