PŚ florecistek: Cztery Polki w turnieju głównym

Cztery Polki awansowały do sobotniego turnieju głównego zawodów Pucharu Świata florecistek w Katowicach. Do piątkowych eliminacji przystąpiło 21 reprezentantek Polski. Szesnaście najwyżej sklasyfikowanych w rankingu światowym uczestniczek było zwolnionych z kwalifikacji grupowych i bezpośrednich o miejsce w czołowej "64" zawodów.

W sobotę na planszach w katowickim Spodku wystąpią Hanna (AZS UAM Poznań) i Marta Łyczbińskie (Budowlani Toruń), Martyna Jelińska (Budowlani Toruń) i najwyżej notowana z Polek – 18. miejsce w światowym rankingu – Julia Walczyk (KU AZS UAM Poznań).

Hanna Łyczbińska w ostatniej walce eliminacyjnej pokonała koleżankę z kadry Martynę Synoradzką (AZS AWF Poznań) 14:8. W sobotę jej pierwszą rywalką będzie aktualna mistrzyni świata Włoszka Alice Volpi. Jelińska zmierzy się z Rosjanką Kristiną Samsonową, Walczyk z Martiną Batini (Włochy), Marta Łyczbińska z Lejlą Piriewą (Rosja).

Na starcie imprezy stanęła czołówka światowa, m.in. Rosjanka Inna Derigłazowa, która prowadzi w światowym rankingu i złota medalistka olimpijska z Londynu Włoszka Elisa di Francisca.

Rok temu w Spodku turniej drużynowy wygrały Rosjanki po finałowym zwycięstwie nad Włoszkami 45:39. Polki zajęły szóste miejsce. Zawody indywidualne skończyły się triumfem mistrzyni olimpijskiej z Rio de Janeiro Inny Derigłazowej, która w finale pokonała Amerykankę Lee Kiefer 15:4. Najlepsza z biało-czerwonych Julia Walczyk była dwunasta.

Cykl PŚ składa się z ośmiu turniejów, z których status Grand Prix mają wyłącznie imprezy wspólne dla kobiet oraz mężczyzn, po jednym maksymalnie w danej strefie kontynentalnej (w Europie – Turyn). Pozostałe lokalizacje – w tym Katowice - przeprowadzają dodatkowo zmagania drużynowe.