Reprezentacja siatkarzy otrzymała Honorową Nagrodę Sportową PKOl im. Piotra Nurowskiego

Siatkówka
Reprezentacja siatkarzy otrzymała Honorową Nagrodę Sportową PKOl im. Piotra Nurowskiego
fot. PAP

Wręczono Honorowe Nagrody Sportowe PKOl im. Piotra Nurowskiego za rok 2018. Sportowcem Roku został skoczek narciarski Kamil Stoch. Szkoleniowcem Roku wybrano Jakuba Urbana - trenera mistrzyń Europy i świata w wioślarstwie. W kategorii Drużyna Roku wyróżnienie otrzymała reprezentacja Polski siatkarzy.

"Sportowcy zawsze byli naszym powodem do dumy" – podkreślił prezydent Andrzej Duda na Noworocznym Spotkaniu Polskiej Rodziny Olimpijskiej i podziękował za wszystkie sukcesy odniesione przez biało-czerwonych w 2018 roku.
 
"Rok 2018 to rok wspaniałych sukcesów polskiego sportu" - zaznaczył prezydent, wymieniając m.in. serię dokonań Kamila Stocha, który "zdobył niemalże wszystko, co było do zdobycia" oraz triumf siatkarzy w mistrzostwach świata.
 
"Siatkarze potwierdzili prawdziwą światową hegemonię, bo jak się coś zdobywa dwa razy z rzędu, to nie może być to przypadek" - zauważył.
 
Wspomniał też o rekordzie globu i złotym medalu halowych mistrzostw świata sztafety biegaczy 4x400 m czy wywalczonych w krótkim odstępie czasu dwóch złotych medalach lekkoatletycznych mistrzostw Europy Justyny Święty-Ersetic w biegu na 400 i w sztafecie 4x400 m.
 
"Z całego serca za to wszystko dziękuję. Za poświęcenie, za trud, za ból" - powiedział Andrzej Duda i podkreślił, że sportowcy są jednymi z tych, którzy "w najpiękniejszy możliwy sposób budują dumę z Polski, z polskości, z naszych biało-czerwonych barw".
 
Przypomniał, że rok 2019 jest specjalny, bo to rok stulecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
 
"To czas podsumowań, rozpatrywania sukcesów, ale przede wszystkim czas dumy. Ogromnej dumy z osiągnięć sportowców, ogromnej dumy z wszystkich tych, którzy przez te sto lat dla polskiego sportu pracowali, polskiemu sportowi służyli" - przyznał.
 
Na początku uroczystości, która tym razem odbyła się w warszawskim Centrum EXPO XXI, minutą ciszy uczczono pamięć zmarłej w minionym roku największej gwiazdy polskiego sportu Ireny Szewińskiej, siedmiokrotnej medalistki igrzysk olimpijskich, wiceprezesa PKOl i członkini MKOl, odznaczonej Orderem Orła Białego, a także innych postaci zasłużonych dla ruchu olimpijskiego i polskiego sportu, które odeszły w ostatnich 12 miesiącach.
 
"Kiedy patrzymy na te sto lat z obecnej perspektywy to tym, kogo najbardziej brakuje jest z całą pewnością +mistrzyni stulecia+ - nieodżałowana, wspaniała, wielka Irena Szewińska" - dodał prezydent.
 
Spotkanie otworzył prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, który powiązał obchodzone w 2018 roku stulecie polskiej niepodległości z tegorocznym jubileuszem kierowanej przez niego organizacji.
 
"W ubiegłym roku mieliśmy zaszczyt i przyjemność nawiązywać swoją działalnością do stulecia Polski, do faktu, że nasi wybitni sportowcy brali udział w tej wspaniałej polskiej historii. Dziś jesteśmy u progu nowego roku, roku obchodów stulecia powstania PKOl. 12 października 1919 roku w Krakowie odbyło się pierwsze spotkanie przygotowujące polską reprezentację do udziału w igrzyskach olimpijskich w Antwerpii. Nie doszło do niego ze względu na wojnę polsko-bolszewicką. Jest to jednak data, która na trwałe wpisała się w historię i jest uważana za dzień powstania polskiego ruchu olimpijskiego" - przypomniał Kraśnicki.
 
Jak poinformował, uroczystości związane z jubileuszem PKOl odbędą się 12 października w Krakowie i 26 października, na kiedy zaplanowano Wielką Galę w Teatrze Wielkim w Warszawie, z udziałem kierownictwa światowego i kontynentalnego ruchu olimpijskiego. Podziękował też, że mecenat nad obchodami objął sponsor strategiczny PKOl – PKN Orlen.
 
Minister sportu i turystyki Witold Bańka w wystąpieniu zauważył wyjątkowość 2018 roku ze względu na obchody stulecia niepodległości i sukcesy sportowe.
 
"To był rok sukcesów skoczków, lekkoatletów, wioślarek, siatkarzy, w kolarstwie, sportach walki. Zawsze sukces polskiego reprezentanta, sportowców w biało-czerwonych barwach rodzi poczucie dumy narodowej. Sport pozostaje taką dziedziną, która jest w stanie wszystkich łączyć, bez względu na pozycję społeczną, przekonania. Zawsze cieszy nas, że biało-czerwona flaga idzie do góry i słyszymy Mazurka Dąbrowskiego. To najpiękniejsze chwile dla każdego z nas. Życzę wszystkim państwu podobnych sukcesów w 2019 roku, roku stulecia polskiego ruchu olimpijskiego. Życzę przedstawicielom polskich związków sportowych, wszystkim działaczom, żeby służba dla polskiego sportu przynosiła nam wszystkim satysfakcję" - powiedział szef resortu.
 
W trakcie spotkania uroczyście wręczono Honorowe Nagrody Sportowe PKOl im. Piotra Nurowskiego za rok 2018. Sportowcem Roku został skoczek narciarski Kamil Stoch, mistrz i brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Pjongczangu, triumfator Turnieju Czterech Skoczni i klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W imieniu laureata nagrodę odebrał prezes PZN Apoloniusz Tajner.
 
Szkoleniowcem Roku wybrano Jakuba Urbana - trenera mistrzyń Europy i świata w wioślarstwie, czwórki podwójnej w składzie Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Springwald, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillman. Nagrodę wręczył prezes PZTW Ryszard Stadniuk.
 
W kategorii Drużyna Roku wyróżnienie otrzymała reprezentacja Polski siatkarzy, która obroniła tytuł mistrza świata. Odebrali ją zawodnicy Paweł Zatorski i Aleksander Śliwka oraz wiceprezes PZPS Ryszard Czarnecki.
 
Tradycyjnym zwyczajem PKOl symbolicznie podziękował firmom wspierającym jego działalność w 2018 roku, na czele z Polskim Koncernem Naftowym ORLEN – sponsorem strategicznym i Totalizatorem Sportowym, właścicielem marki LOTTO – sponsorem generalnym.
 
Podziękowano także prezesom i przedstawicielom 15 związków sportowych, których zawodnicy odnieśli w minionym roku największe sukcesy: alpinizmu, boksu, kajakarstwa, karate, lekkiej atletyki, łyżwiarstwa szybkiego, narciarstwa, pływania, podnoszenia ciężarów, siatkówki, strzelectwa sportowego, taekwondo olimpijskiego, tenisa stołowego, wioślarstwa i zapasów.
 
Laureatami dorocznych Nagród Nadziei Olimpijskich im. Eugeniusza Pietrasika zostali tenisistka Iga Świątek (Legia Warszawa) - zwyciężczyni turnieju juniorek w Wimbledonie oraz rywalizacji deblistek (ze Słowenką Kają Juvan) w młodzieżowych igrzyskach olimpijskich w Buenos Aires oraz kajakarz Bartosz Grabowski (SMS Olsztyn) – juniorski mistrz Europy i świata w K-1 na 200 m.
 
W trakcie sobotniego spotkania uroczyście pożegnano troje medalistów olimpijskich, wielokrotnych uczestników igrzysk, którzy zakończyli sportową karierę: panczenistkę Katarzynę Bachledę-Curuś oraz ciężarowców Bartłomieja Bonka i Marcina Dołęgę.
RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie