PlusLiga: Siatkarze ONICO Warszawa przegrali w Zawierciu!

Siatkarze Aluron Virtu Warty Zawiercie wygrali z ONICO Warszawa 3:1 w meczu 16. kolejki PlusLigi. Podopieczni trenera Marka Lebedewa przełamali się po tegorocznych porażkach z Jastrzębskim Węglem (1:3) i GKS Katowice (0:3) i w kapitalnym stylu ograli kandydata do medalu.

Na początku premierowej partii przewagę mieli siatkarze z Zawiercia (7:4, 13:9). Goście zdołali jednak odrobić straty (14:14), a przy zagrywkach Bartosza Kurka zdołali odskoczyć rywalom (15:19). Właśnie zagrywka, blok oraz skuteczne kontry siatkarzy ze stolicy dały im zwycięstwo w tej partii. Przestrzelona zagrywka Grzegorza Boćka dała ekipie ONICO piłkę setową (21:24), a atak Piotra Łukasika zakończył seta (22:25).

Set numer dwa również rozpoczął się od przewagi zawiercian (7:5, 10:7). Siatkarze ONICO szybko odrobili straty (11:11), jednak seria czterech piłek wygranych przez gospodarzy (18:14) okazała się kluczowa dla rozstrzygnięcia tej partii. Goście nie byli już w stanie wyrównać, a ich zabiegi krzyżowały błędy własne, których w całym secie popełnili aż dziesięć. Wykorzystali to miejscowi, którzy dołożyli lepszą skuteczność w ataku i dobrą zagrywkę. Właśnie asem serwisowym ustalił Bociek wynik tej partii na 25:19.

Trzecia odsłona to walka punkt za punkt. Żadna z drużyn nie była w stanie wypracować znaczącej przewagi, a wynik długo oscylował wokół remisu (7:7, 14:14, 21:21). O zwycięstwie gospodarzy w końcówce przesądziły dwa skuteczne ataki Alexandre Ferreiry, blok Marcina Walińskiego na Kurku oraz dwie zepsute zagrywki siatkarzy ONICO (25:23).

W czwartym secie, po początkowych kłopotach, znów inicjatywę przejęli siatkarze Aluron Virtu Warty (9:5). Gospodarze utrzymywali dystans, znów skutecznie grając zagrywką (15:11). Przyjezdni długo gonili wynik i dopięli swego; po autowym ataku Boćka było 20:20. Kluczowe akcje padły jednak łupem zawiercian. Blok po ataku Kurka (23:21), atak Walińskiego po bloku (24:22) i atak Ferreiry w końcową linię (25:23) przesądziły o sukcesie gospodarzy.

Najwięcej punktów: Marcin Waliński (19), Alexandre Ferreira (17), Grzegorz Bociek (16) – Aluron Virtu Warta; Bartosz Kurek (22), Piotr Łukasik (10) – ONICO. Mocną bronią gospodarzy była w tym meczu zagrywka (10–3; po 3 asy Boćka, Walińskiego oraz Penczewa). MVP: Marcin Waliński.

W najbliższą środę obie ekipy zagrają w ćwierćfinale Pucharu Polski. Aluron Virtu Warta Zawiercie zmierzy się w Radomiu z ekipą Cerrad Czarnych, a siatkarze ONICO Warszawa pojadą do Nysy na mecz z miejscową Stalą (godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).

Aluron Virtu Warta Zawiercie – ONICO Warszawa 3:1 (22:25, 25:19, 25:23, 25:23)

Aluron Virtu Warta: Grzegorz Bociek, Alexandre Ferreira, Bartosz Gawryszewski, Michał Masny, Krzysztof Rejno, Marcin Waliński – Taichiro Koga (libero) oraz Krzysztof Andrzejewski, Arshdeep Dosanjh, Mateusz Malinowski, Kamil Semeniuk.
ONICO: Antoine Brizard, Bartosz Kurek, Piotr Łukasik, Nikołaj Penczew, Graham Vigrass, Andrzej Wrona – Damian Wojtaszek (libero) oraz Mateusz Janikowski, Bartosz Kwolek, Jan Nowakowski.