PlusLiga: ZAKSA wygrała z osłabionym Chemikiem

W spotkaniu 16. kolejki PlusLigi siatkarze Chemika Bydgoszcz przegrali z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle 0:3. Osłabieni gospodarze, mimo ambitnej postawy, nie byli w stanie zagrozić liderowi tabeli.

Siatkarze Chemika przystąpili do spotkania bez trzech podstawowych zawodników, którzy borykają się z kontuzjami (Bartłomiej Lipiński, Raphael Viniedo Margarido oraz Piotr Sieńko). W pierwszej partii goście szybko uzyskali przewagę (3:6, 6:10) i w dalszej części seta kontrolowali sytuację. W końcówce wygrali sześć akcji z rzędu (13:24), a seta zakończył skuteczny atak Sama Deroo (14:25). Gospodarze, przy dobrym przyjęciu, mieli zbyt małą skuteczność w ataku, by nawiązać walkę z ZAKSĄ.

Drugi set miał zdecydowanie bardziej wyrównany przebieg. Na rozegraniu w ekipie Chemika pojawił się Marcin Karakuła i gospodarze udanie rozpoczęli (3:0). Później gra się wyrównała, a siatkarze Chemika dotrzymywali rywalom kroku. Jeszcze do stanu 17:18 utrzymywali punktowy kontakt, końcówka należała jednak do ZAKSY. Wynik seta na 20:25 znów ustalił Deroo.

W trzeciej odsłonie gospodarze nie rezygnowali, tym razem do stanu 13:14 mieli kontakt z rywalami. Później wynik zaczął kształtować się po myśli kędzierzynian, którzy utrzymywali dwa, trzy oczka przewagi. Autowy atak rywali dał ZAKSIE piłkę meczową (19:24), a seta (20:25) i cały mecz zakończył skutecznym atakiem Sławomir Jungiewicz.

Najwięcej punktów: Bartosz Filipiak (20) – Chemik; Sam Deroo (14), Łukasz Kaczmarek (14) – ZAKSA. Gospodarze gorzej od rywali punktowali w ataku (34–43), blokiem (2–8) i zagrywką (2–6), popełnili też więcej błędów własnych. MVP: Paweł Zatorski.

Chemik Bydgoszcz – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (14:25, 20:25, 20:25)

Chemik: Paweł Cieślik, Nikola Kovacevic, Michał Szalacha, Bartosz Filipiak, Jan Lesiuk, Maksim Morozau – Adam Kowalski (libero) oraz Kacper Bobrowski, Marcin Karakuła, Mateusz Siwicki, Patryk Akala, Mateusz Witek.
ZAKSA: Benjamin Toniutti, Sam Deroo, Łukasz Wiśniewski, Łukasz Kaczmarek, Aleksander Śliwka, Mateusz Bieniek – Paweł Zatorski (libero) oraz Przemysław Stępień, Sławomir Jungiewicz, Brandon Koppers.

Terminarz i plan transmisji pozostałych meczów 16. kolejki PlusLigi:

2019-01-18: Cerrad Czarni Radom – Cuprum Lubin 3:1 (25:20, 25:20, 15:25, 25:17)

2019-01-19: Aluron Virtu Warta Zawiercie – ONICO Warszawa 3:1 (22:25, 25:19, 25:23, 25:23)
2019-01-20: GKS Katowice – Asseco Resovia (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2019-01-21: MKS Będzin – Indykpol AZS Olsztyn (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).

2019-03-11: Trefl Gdańsk – PGE Skra Bełchatów.

Pauzuje: Jastrzębski Węgiel.