PlusLiga: Imponująca seria GKS, kolejna klęska Asseco Resovii

Siatkarze GKS Katowice wygrali z Asseco Resovią 3:0 w meczu 16. kolejki PlusLigi. Podopieczni trenera Piotra Gruszki odnieśli trzecie w tym roku, a czwarte z kolei zwycięstwo za trzy punkty i włączyli się do walki o czołową szóstkę. Porażka w Szopienicach znacznie zmniejszyła natomiast szanse rzeszowian na grę w play-offach.

Po klęsce 0:3 w starciu z ONICO trener Gheorghe Cretu w meczu z GKS postawił na zupełnie inną szóstkę. W wyjściowym składzie ostali się jedynie Mateusz Mika i David Smith. W pierwszej partii roszady w składzie nie przyniosły rezultatu. Co prawda siatkarzom z Rzeszowa trudno było odmówić ambicji, oglądaliśmy kilka długich, zaciętych wymian, ale set toczył się przy przewadze katowiczan (8:6, 13:10). Goście odrobili co prawda straty (14:14), ale fragment skutecznej gry Karola Butryna pozwolił ekipie GKS odskoczyć (19:15). W końcówce gospodarze utrzymali kilkupunktową przewagę. Tomas Rousseaux wywalczył piłkę setową (24:20), a partię atakiem ze środka zakończył Emanuel Kohut (25:21).

Set numer dwa rozpoczął się od przewagi katowiczan (7:3), później jednak gra się wyrównała i wynik długo oscylował wokół remisu (13:13, 19:19, 23:23). Znów oglądaliśmy sporo walki, z której i tym razem zwycięsko wyszli gospodarze. Losy seta rozstrzygnęły się w dwóch ostatnich akcjach. Najpierw skutecznym atakiem popisał się Butryn, a po chwili w pole serwisowe powędrował rezerwowy Dawid Woch, który ustrzelił Mateusza Mikę, zdobywając ostatni punkt tej partii (25:23).

Trzecią odsłonę od mocnego uderzenia rozpoczęli siatkarze GKS (5:1). Rzeszowianie ruszyli do odrabiania strat, ale kolejny dobry fragment w wykonaniu Butryna pozwolił ekipie GKS odskoczyć (11:6). Później gospodarze prowadzili 17:11, ale goście zerwali się jeszcze do walki i zmniejszyli dystans, przy zagrywkach Rafała Buszka i skutecznej grze Thibaulta Rossarda (17:14). To było jednak wszystko na co ich było stać w tym meczu. Końcówka seta przebiegała już po myśli katowiczan. Dominik Depowski wywalczył piłkę meczową (24:17), a przestrzelona zagrywka rzeszowian zakończyła mecz (25:18).

Najwięcej punktów: Karol Butryn (22), Tomas Rousseaux (10) – GKS; Jakub Jarosz (15), Mateusz Mika (11) – Asseco Resovia. Gospodarze popełnili zdecydowanie mniej błędów od rywali (14–24), dominowali też w bloku (10–3) i w polu zagrywki (6–3). MVP: Karol Butryn.

Siatkarze GKS wygrali trzeci w tym roku, a czwarty kolejny mecz. Czwarty za trzy punkty. Po pokonaniu Indykpolu AZS Olsztyn (3:1), Trefla Gdańsk (3:1) oraz Aluron Virtu Warty Zawiercie (3:0), przyszła kolej na rzeszowian. Siatkarze trenera Gruszki włączyli się do walki o play-off. Z marzeniami o niej mogą się powoli żegnać siatkarze z Podkarpacia, którzy tracą do czołowej szóstki dziesięć punktów.

GKS Katowice – Asseco Resovia 3:0 (25:21, 25:23, 25:18)

GKS: Marcin Komenda, Tomas Rousseaux, Emanuel Kohut, Karol Butryn, Gonzalo Quiroga, Bartłomiej Krulicki – Bartosz Mariański (libero) oraz Dawid Woch, Rafał Sobański, Maciej Fijałek, Dominik Depowski.
Asseco Resovia: Kawika Shoji, Thibault Rossard, David Smith, Jakub Jarosz, Mateusz Mika, Marcin Możdżonek – Mateusz Masłowski (libero) oraz Bartłomiej Lemański, Luke Perry (libero), Damian Schulz, Łukasz Kozub, Rafał Buszek.

Terminarz i plan transmisji pozostałych meczów 16. kolejki PlusLigi:

2019-01-18: Cerrad Czarni Radom – Cuprum Lubin 3:1 (25:20, 25:20, 15:25, 25:17)

2019-01-19: Aluron Virtu Warta Zawiercie – ONICO Warszawa 3:1 (22:25, 25:19, 25:23, 25:23)
2019-01-20: Chemik Bydgoszcz – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (14:25, 20:25, 20:25)
2019-01-21: MKS Będzin – Indykpol AZS Olsztyn (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).

2019-03-11: Trefl Gdańsk – PGE Skra Bełchatów.

Pauzuje: Jastrzębski Węgiel.