PŚ w biegach: Wygrana Johaug w Otepaeae

Norweżka Therese Johaug wygrała bieg na 10 km techniką klasyczną Pucharu Świata w estońskim mieście Otepaeae. Był to jej pierwszy występ w cyklu w 2019 roku. Triumfowała w pięciu ostatnich zawodach indywidualnych, w których wzięła udział. Polki nie startowały.

Powracająca po dwóch sezonach zawieszenia za doping 30-letnia Johaug pozostaje w tym sezonie jak na razie niepokonana na dystansach. Wcześniej zwyciężyła "klasykiem" na 10 km w Kuusamo, a następnie triumfowała na tym samym dystansie "łyżwą" w Lillehammer i w biegu na dochodzenie na 10 km techniką klasyczną. W norweskim Beitostoelen zwyciężyła na 15 km "łyżwą", a dzień później wygrała też z koleżankami z reprezentacji rywalizację sztafet 4x5 km.

W połowie grudnia Norweżka była najszybsza na 10 km techniką dowolną w szwajcarskim Davos. Po tym biegu prowadziła w klasyfikacji generalnej ze znaczną przewagą nad rodaczką Ingvild Flugstad Oestberg, jednak później Johaug nie startowała w cyklu Tour de Ski i w PŚ wyprzedziło ją kilka rywalek.

W niedzielę Johaug uzyskała czas wyraźnie lepszy od konkurentek. Sklasyfikowana na drugim miejscu Szwedka Ebba Andersson miała do niej 48,4 s straty. Trzecia była Rosjanka Natalia Niepriajewa, wolniejsza o 56,7 s. Oestberg zajęła piątą pozycję - 1.14,8 straty, ale wciąż jest liderką klasyfikacji generalnej.