PŚ w kolarstwie torowym: Rudyk i Pikulik na podium w Cambridge

Mateusz Rudyk uplasował się na drugim miejscu w sprincie w zawodach Pucharu Świata w kolarstwie torowym w nowozelandzkim Cambridge. Drugą lokatę zajęła również Daria Pikulik w wyścigu scratch, a czwarta w keirinie była Urszula Łoś.

W eliminacjach sprintu Rudyk pojechał najszybciej, pokonując 200 metrów ze startu wspólnego w 9,638 s, co pozwoliło mu na bezpośredni awans do 1/8 finału. Na tym etapie pokonał Hiszpana Jose Moreno, w ćwierćfinale Chińczyka Xu Chao, a w półfinale reprezentanta gospodarzy Ethana Mitchella. W finale przegrał jednak z Australijczykiem Nathanem Hartem 0:2.

23-letni kolarz Stali Grudziądz po raz trzeci w karierze stanął na podium PŚ w tej królewskiej konkurencji torowej. W poprzednim sezonie był drugi w Pruszkowie i w Manchesterze, a w klasyfikacji generalnej cyklu zajął pierwsze miejsce. W tym sezonie zajął czwarte lokaty w Saint-Quentin-en-Yvelines i Berlinie, ósmą w Londynie oraz dziewiątą w kanadyjskim Milton. W "generalce" plasuje się na drugiej pozycji, za Australijczykiem Matthew Glaetzerem.

Młodsza o rok od Rudyka Daria Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska) przegrała w wyścigu scratch tylko z Włoszką Martiną Fidanzą. Polka jeszcze nigdy nie była tak wysoko w zawodach PŚ. Dotychczas jej najlepszym indywidualnym wynikiem było trzecie miejsce w tej samej konkurencji w październiku ubiegłego roku na torze w Saint-Quentin-en-Yvelines.

Urszula Łoś, która w piątek z Marleną Karwacką zajęła trzecią lokatę w sprincie drużynowym, uplasowała się w keirinie tuż za podium. Wygrała reprezentantka Hongkongu Lee Wai Sze.

W omnium mężczyzn, pod nieobecność mistrza świata Szymona Sajnoka, triumfował Szwajcar Claudio Imhof. Sajnok tego dnia kończył pierwszy w karierze szosowy wyścig elity - Tour Down Under w Australii.

Reprezentantek Polski zabrakło również w madisonie, w którym najlepsze okazały się Belgijki Jolien D'Hoore i Lotte Kopecky.

Za tydzień w Hongkongu odbędą się ostatnie zawody PŚ. Sezon 2018/19 uwieńczą na przełomie lutego i marca mistrzostwa świata w Pruszkowie.