Australian Open: Osaka po raz drugi w wielkoszlemowym ćwierćfinale

Rozstawiona z "czwórką" triumfatorka ubiegłorocznego US Open Naomi Osaka pokonała łotewską tenisistkę Anastasiję Sevastovą (13.) 4:6, 6:3, 6:4 w 1/8 finału Australian Open. Japonka po raz drugi w karierze awansowała do czołowej "ósemki" w Wielkim Szlemie.

Osaka potrzebowała prawie dwóch godzin, by wyeliminować waleczną Sevastovą. Znana z ofensywnego stylu gry Japonka zanotowała aż 51 uderzeń wygrywających.

Zawodniczki te nie musiały długo czekać na ponowne spotkanie od ostatniej ich konfrontacji. Poprzednio zmierzyły się w pierwszym tygodniu tego sezonu w Brisbane. Azjatka, która ma także amerykańskie obywatelstwo, wówczas także zwyciężyła w trzech setach.

Osaka, która na otwarcie pokonała Magdę Linette, walczy w Melbourne, by zostać 10. w historii triumfatorką dwóch odsłon Wielkiego Szlema z rzędu. By wykonać kolejny krok w tym kierunku, będzie musiała wygrać w ćwierćfinale z rozstawioną z numerem szóstym Jeliną Switoliną.

Ukrainka w poniedziałek okazała się lepsza 6:2, 1:6, 6:1 od Madison Keys (17.). W trzecim gemie decydującego seta, który trwał ponad 15 minut, pięć razy obroniła się przed przełamaniem.

Zwyciężczyni jesienią wygrała kończący sezon turniej masters - WTA Finals. Amerykanka z kolei to finalistka US Open 2017 oraz półfinalistka ubiegłorocznej edycji nowojorskiej imprezy, a także French Open. Obie tenisistki 12 miesięcy temu w Melbourne zatrzymały się na czołowej "ósemce".

Switolina po raz czwarty w karierze dotarła do ćwierćfinału w Wielkim Szlemie, ale jeszcze nigdy nie zdołała awansować do kolejnej rundy.

- Sukces odniesiony w Singapurze dał mi duży zastrzyk pewności siebie. Nie myślę więc o przegranych wcześniej ćwierćfinałach, tylko skupiam się na przyszłości - zapewniła Ukrainka, która ma w dorobku 13 wygranych turniejów WTA.

Wyniki poniedziałkowych meczów 1/8 finału kobiecego singla w wielkoszlemowym turnieju tenisowym Australian Open:

Naomi Osaka (Japonia, 4) - Anastasija Sevastova (Łotwa, 13) 4:6, 6:3, 6:4
Jelina Switolina (Ukraina, 6) - Madison Keys (USA, 17) 6:2, 1:6, 6:1
Karolina Pliskova (Czechy, 7) - Garbine Muguruza (Hiszpania, 18) 6:3, 6:1