Fed Cup: Trening Polek bez Linette, Rosjanki pewne gry w finale

Wśród polskich tenisistek, trenujących przed piątkowym meczem turnieju Grupy I Strefy Euro-Afrykańskiej Pucharu Federacji w Zielonej Górze z Danią, zabrakło Magdy Linette. Występujące też w grupie A Rosjanki pokonały Dunki 3:0 i zapewniły sobie awans do sobotniego finału.

Linette w środowym pojedynku ze "Sborną" przegrała z Anastazją Pawliuczenkową 3:6, 4:6. W drugim secie miała kłopoty z łydką. Mecz dokończyła, ale po zejściu z kortu kulała. Dzień później zabrakło jej na treningu, ale sztab szkoleniowy biało-czerwonych nie chciał wypowiadać się na temat szans na występ poznanianki w piątkowym spotkaniu.

Pewne zajęcia pierwszego miejsca w tej grupie są już Rosjanki, które na otwarcie pokonały ekipę gospodarzy 2:1. W czwartek w singlu zaprezentowała się pierwsza rakieta "Sbornej" Daria Kasatkina, która dzień wcześniej wystąpiła tylko w deblu. Zajmująca 14. miejsce w rankingu WTA 21-letnia zawodniczka w tym roku dotychczas nie wygrała żadnego meczu. Sytuacja zmieniła się w Zielonej Górze, gdzie pokonała Karen Barritzę 6:0, 6:4. Wydaje się, że lepszej okazji na przerwanie złej passy nie mogła sobie wymarzyć - rywalka jest 669. rakietą świata. Ta ostatnia pod nieobecność mającej polskie pochodzenie Caroline Wozniacki jest...najwyżej notowaną zawodniczką ze swojej drużyny.

W pierwszym secie Kasatkina nie oddała jej nawet gema, ale w drugim miała już problemy. Prowadząca 4:3 Barritza w ósmym gemie miała nawet szansę na przełamanie, ale Rosjanka wyszła z opresji. Wcześniej zmierzyły się Natalia Wichlancewa i Clara Tauson. 16-letnia Dunka, która pod koniec stycznia wygrała juniorską edycję Australian Open, w pierwszym secie niespodziewanie wygrywała 5:2, ale potem Rosjanka opanowała sytuację.

Po zwycięstwie Kasatkiny było już jasne, że "Sborna" zajmie pierwsze miejsce w gr. A niezależnie od wyniku pojedynku Polek z Dunkami. Debel przypieczętował jej sukces.

Blisko występu w decydującym meczu imprezy w Zielonej Górze są też Szwedki, które odniosły drugie zwycięstwo w gr. B. Po środowej wygranej z Ukrainką 2:1 dzień później w takim samym stosunku uporały się z Estonkami. Podobnie jak dzień wcześniej w zespole zwyciężczyń zaprezentowały się tylko dwie zawodniczki - Johanna Larsson i Rebecca Peterson. Tym razem to pierwsza zdobyła punkt w singlu, a potem przyczyniła się do wygranej w deblu.

W drugim pojedynku tej grupy Ukraina pokonała Bułgarię 2:1. W zwycięskiej drużynie, która przyjechała do Zielonej Góry bez Jeliny Switoliny, nie wystąpiły tego dnia dwie czołowe singlistki - Łesia Curenko i Dajana Jastremska. W bułgarskiej ekipie zaś ponownie zaprezentowały się, tak jak w szwedzkiej, tylko dwie tenisistki - Isabella Szinikowa i Wiktoria Tomowa. Honorowy punkt zdobyła druga z nich w singlu.

W piątek w gr. B Bułgarki zmierzą się ze Szwedkami, a Ukrainki z Estonkami. Szansę na awans do finału mają wciąż trzy pierwsze ekipy.

Wyniki czwartkowych meczów turnieju Grupy I Strefy Euro-Afrykańskiej Pucharu Federacji w Zielonej Górze: